Ben bu noktada bir itirafta bulunmak istiyorum; Harry Potter serisini çok uzunca bir süre sadece karakter hikayesi olarak okuduğum için, Star Wars vari bir evrenleşmesini hiç aklımın ucundan dahi geçirmedim. Gerçekten. Bir tarafta saatlerimi Wookieepedia okumaya harcarken, diğer tarafta da çılgınlar gibi Potter hayranıyken iki konsepti birleştirmeyi hayal dahi etmemiştim. Potter bir karakter öyküsüydü, bir bullylemeye başkaldırış metniydi. Evren ön planda değildi.

Gel zaman git zaman, Potter hayatımızdan çıkıp tortusu kalınca, Rowling’in evren inşasına ne kadar vakit harcadığını da fark ettim elbette. Devamlı var olan bir tarihe göndermeler, evrende yeri olan ama hikayede yeri olmayan şeylere referanslar, sporlar, yaratıklar, gazeteler, icatlar, mucitler… Bir noktadan sonra Potter özlemi de başlayınca, bunlarla ilgili şeyler çıksın, okuyalım, edelim istedim. Allah’tan başka şey isteseymişim.

Şimdi eldekileri bir sayalım. Bir taraftan Harry Potter and the Cursed Child geliyor. Hem prequel, hem sequel. Bir yandan ilk kitabın öncesini, bir yandan yedinci kitabın sonrasını anlatacak. Bu sene bir de tam teşekküllü film göreceğiz, Fantastic Beasts and Where to Find Them adlı. Ha bir de, Fantastic Beasts’e hazırlık olarak The History of Magic in North America diye bir kısa hikaye serisi gelecek. Evet.

Bu seri, dört kısa hikayeden oluşacak ve Pottermore üzerinden yayınlanacak. Entertainment Weekly üzerinden duyurulan seri, dört başlığa odaklanacak. Amerikan büyücülük okulu Ilvermony, Skinwalker miti, Salem cadı mahkemeleri ve Amerikan sihir bakanlığı “Magical Congress of the U.S.A.”. Bunlar Fantastic Beasts’in dünyasını önden vermek için bizzat Rowling tarafından yazılacak hikayeler. Şimdilik “sadece Pottermore’da” diyorlar, ama eminim bir noktada kitaba da toplayacaklardır bunları. Ha bir de, hikayeler için fragman yapmışlar. Çünkü evet, internette yayınlanacak bir kısa hikaye serisinin fragmanı olacaksa, internette yayınlanacak bir Harry Potter kısa hikaye serisinin fragmanı olacak tabii ki!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.