Tanıtım konusunda yaratıcı olan filmleri takdir ettiğimi Star Trek’in yeni casting duyurusunda, BvS’nin Luthor viral tanıtımında falan zaten paylaşmıştık. Her film kendi teması içerisinde farklı bir şeyler yaparak bu sıradanlaşmaya yüz tutmuş reklam pazarında kendine ilginç bir yer açmaya çalışıyor. Bunun son örneği de efsane filmlerin yeniden yaratılması konusunda örnek alınması gereken Planet of the Apes serisinin yeni filminden geliyor.

“War for the Planet of the Apes” -serinin en kötü yanının bu haddinden fazla uzun isimleri olduğunu düşünüyorum- tanıtım kampanyası altında yeni bir video yayınlandı. Filmin kamera arkasından görüntüler içeren videoda filmin yönetmeni Matt Reeves ve motion-capture dendi mi akla ilk gelen isim olan, filmin yıldızı Andy Serkis bulunuyor. İkilimiz size “Bu filmde maymun olarak yer almak ister misiniz?” diye soruyorlar. İlginç değil mi?

https://www.youtube.com/watch?v=_0AdZlN-puw

Filmin promosyonları kapsamında başlatılan bu yarışmada kazananlar bildiğin sete uçacak, o motion-capture kostümünü giyecekler ve filmde -büyük ihtimalle arka taraflardaki- bir maymunu oynayacaklar. Kazanmak için yapmanız gereken kendinizi sanal alemde “maymun etmek”. Yani şöyle ki, apescontest.com adresine giriyorsunuz, yapabildiğiniz en iyi maymun taklidinizi içeren videoyu yüklüyorsunuz ve diğerlerinden daha iyi maymun olmuşsanız, aynı şekilde filmde de maymun oluyorsunuz.

Ben fikri çok yaratıcı buldum. Temaya uygunluğu falan apayrı da, zaten ucunda hiç bir şey olmasa bile hepimiz bir zaman bir şekilde sanal alem maymunu olduğumuz için günümüzde de kolay adapte olunabilir bir kampanya sunmuşlar. Ucunda da bu işin erbabıyla yanyana olmak ve süper bir filmde yer almak olunca ortaya ne derece ilginç şeyler çıkabileceğini düşünemiyorum. Siz ne düşünüyorsunuz geekler? Yaratıcı bir kampanyamı yoksa fazla zorlama mı? Yorumlarda tartışalım.

Not: Yarışma Amerika ve Kanada vatandaşlarına sadece maalesef. Hevesinizi kırmayayım diye sonda paylaşayım dedim.

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.