Dizi sektörünün ulaştığı boyuttan bazen siz de irkiliyor musunuz? Ben belki biraz eski kafalı bir insan olduğum için daha fazla üzerinde durmak istiyorum ama yine de dizilere, en en en iyisine bile sezonunun yarısı çerezlik olup, kalan kısmında güzel hikâyeler anlatan yapımlar olarak baktığımız zamanlar, o kadar da eskide kalmadı. Hayır, kaliteli diziler elbette ki her zaman kaliteliydi ve isminden söz ettirirdi ama bir noktada çıkışını dizilerde yapan oyuncuları bir sinema filminde, büyük ekranda gördüğümüzde, terfi almışlar gibi hissederdik. Bu mertebeler arasında tersine bir dönüş söz konusu şimdi; özellikle yayıncı platformların ortaya çıkışı, salgının etkisi ve yayıncı platformların müthiş yükselişi denklemi içerisinde. Buradan sinemanın çöküşüne doğru mu gidiyoruz bilemiyorum, böyle büyük laflarım henüz yok fakat kendi adıma, gündelik hayatımda evimden, daha cüzi bir ücret ödeyerek erişebildiğim için daha sık takip ettiğim dizilerde, gerek hikâye gerek yönetmen gerekse de oyuncu olarak daha büyük isimlerle karşılaştığım için mutluyum.

Bu yükselişten mutlu olanlar için bir yeni haber, Children of Men, Gravity ve en son Rome ile sinema geeklerinin gönüllerinde hoş bir yere sahip olan Alfonso Cuarón‘un, Apple TV için yeni bir dizi çekmesiyle geliyor.

Tüm bölümlerini Cuarón’un yazıp yöneteceği, aynı zamanda da yürütücü yapımcı olarak görev üstleneceği dizi, Renée Knight’ın Türkçeye Kimse Bilmemeli olarak çevrilen Disclaimer isimli romanından uyarlanıyor. Apptle Tv+’ın Disclaimer uyarlaması, Cuarón’un tüm bölümlerini hem yazıp hem de yönettiği ilk dizisi olmakla birlikte aynı zamanda başrollerden biri olan Akademi ve Tony ödüllü Kevin Kline’ın da içerisinde yer aldığı ilk dizi olacak.

Disclaimer, Catherine Ravenscroft isimli bir kadının, bir gün uyandığında başucunda beliren bir roman bulmasını ve gerilim dolu bu romanın aslında gizlemeye çalıştığı geçmişine dair sırları da içerecek şekilde, kendi hayatını anlattığını fark etmesini konu alıyor. Dizide romanın başkahramanı Catherine Ravenscroft’u, Cate Blanchett canlandıracak. Kevin Kline ise bu gizemli romanın yazarına hayat verecek.

Apple Tv+ sektöre giriş yaptığından beri, vasatın altı Foundation uyarlaması ve iyi kontenjanından Ted Lasso‘yu çanın uçlarında tutarsak, ortalamada See, Mr. Corman ve The Shrink Next Door gibi gideri olan işler çıkarttı. Ancak Cuarón’un yönetmen olarak varlığı tek başına yetebilir, konu fazlaca ilgi çekici, Cate Blanchett’i ise nerede olursa olsun izlemek bir lütuf diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz, radarınıza aldınız mı diziyi?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

2 Comments

 1. Göksu Gün Alioğlu Reply

  Gravity’i seneler evvel ortaokulda Üsküdar Capitol Avm’nin sinemasında izlemiştim. Hayatımdaki en iyi ve unutulmayacağım sinema deneyimlerinden biriydi. Dizi sektörü biraz fazla hızlı büyüyor ama bu durum 90’lardaki Sopranos’dan beri böyle. 2000lerdeki Lost ve 2010’lardaki GOT’tan sonra iyice coştu zaten.

  Cate Blanchett açık ara en sevdiğim oyuncudur. Her türlü filmde her türlü karakteri her türlü şekilde canlandırabilen, bir projeden öteki projeye yorulmaksızın geçen acayip bir yetenek. Her performansı karizmatik, ikna edici ve doğal. Maşallah.
  O nerede oynarsa izlerim 🙂 🙂

  Nightmare Alley bizde daha uzun süre vizyona girmeyecek ama. 🙁

 2. Alkım Çetin Reply

  Kitabı okumadım ama Foundation için vasat altı yorumunu şahsi zevkine uymadığı olarak yorumluyorum zira çevremdeki herkese tavsiye ettim.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.