Daha önce de bu listelerden yapmıştık. Her sene de yapıyoruz zaten. Sene boyunca sizin en çok rağbet ettiniz yazıları art arda diziyoruz. Hem bizim için, siz ne seviyorsunuz, onu öğrenmenin bir yöntemi oluyor; hem de 2016’ya şöyle bir dönüp bakıyor insan. Acısıyla, tatlısıyla. Bizce senenin hak ettiği rağbeti görmeyen yazıları da var, onları da sonra paylaşıyor olacağız. Şimdilik, yılın en iyi 10 makalesini sıralayalım. Buyurun!

 

10. Son On Yılın En EMBESİL Çizgi Roman Hareketi: CAP Meğerse Hep HYDRA’YMIŞ…

Captain-America-Hydra

Çizgi romanların satışlarının iyi gitmediği aşikar. Her ay rakamlar açıklanınca, şampiyon Walking Dead’in arkasında kümelenen vasat hasılatlı işler çıkıyor insanın karşısına. Özellikle Marvel ve DC, kahramanlarının sinema ve televizyon dünyasındaki popülaritesine erişemiyorlar basılı medyada; ve bu erişememe de onları delirtiyor. Hazır dikkat bu karakterlerin üzerindeyken, yeni bir şeyler denemek, dikkat çekici bir şeyler yapmak istiyorlar. Bu yüzden son beş senede iki firma da üçer “reboot/remake/relaunch/rebirşey” yaptı. Bu yüzden de Cap’in hep HYDRA çıkması gibi salak salak şeyler yazıyorlar.

9. “Büyük Oyuncuların TV’ye Geçmesi” Trendini Hiç Sallamayan 10 Aktör

Anne-Hathaway

Çok değil, bundan 6-7 sene öncesine kadar Amerikan görsel sanatlar dünyasında “TV” ikinci sınıf bir mecraydı. İçinde bulunan oyuncular, ya tükenmiş eski film yıldızlarıydı –ki zaten bir film yıldızının tükendiği TV’ye gelişinden anlaşılırdı– ya da bir şekilde sinemaya sıçrama yapmak isteyen genç dimağlardı. Artık durum böyle değil. Bakın, Meryl Streep, Kate Winslet, Al Pacino, Kevin Spacey, Michael Douglas gibi isimlerin dahi raflarında bir yerlerde TV ödülleri durduğu bir dünyadan söz ediyoruz. Post-Cranston ve Post-Gandolfini yıllarında, TV’de oyunculuk yapmak prestijli bir şey.

Ama buna rağmen, hiç bulaşmamış olan bazı isimler de var.

 

8. 6 Maddede Madalyonun Öteki Yüzü: CIVIL WAR’ın Problem Noktaları

52341-4-karakter-baru-yang-akan-muncul-di-captain-america-civil-war-2

Geek kıyılarına bir büyük dalga daha vurdu ve geri çekildi. Bu hafta yılın en merak edilen filmlerinden Civil War’ı izledik. Geekyapar ekibi olarak filmin çok iyi olduğu konusunda mutabık görünüyoruz. Kişisel olarak ben de filmden inanılmaz zevk aldım ve doğru yaptığı şeylerin yanlışlarına çokça tur bindirdiğini düşünüyorum. Ama yiğidi öldürüp hakkını yememeyi tercih ettiğimiz gibi başımızın üstünde yer açtığımız işlerin de eleştirilmesi gereken yanlarını es geçmememiz lazım.

 

7. BATMAN V. SUPERMAN: DAWN OF JUSTICE İçin Atılmış En İnsafsız 13 İnceleme Başlığı

AV-Club

Film kesinlikle bir Fantastic Four bir Elektra, bir Catwoman kadar kötü değil. Ama onlara dahi gösterilmeyen bir insanfsızlıkla yerin dibine sokuyorlar filmi. Bunun belli başlı sebepleri var elbette. Süper kahraman filmlerinin altın çağında oluşumuz, filmin DC tarafında bir şeyleri başlatmakla misyonlanan bir iş olması, karakterleri işin içine sokunca otomatikman artan beklentinin yüksekliği… Bunların biri, ya da hepsi. Her neyse, tek bir şey sabit, manşet konusunda hiç elini korkak alıştırmamış yabancı basın. İnanmıyorsanız, alın, bakın.

 

6. DONALD TRUMP Seçilirse, Ortalama Bir Amerikalı’nın Tecrübe Edebileceği 8 Tanıdık Süreç

02

Ama Trump’ı izlemek, bir noktada, bir Türkiye vatandaşı olarak sizin de hoşunuza gidiyor olmalı. Çünkü az çok ortalama bir Amerikalı’nın yaşadıklarını biz de yaşadık aslında. Trump’ın kazanma ihtimali, şu anki anketlerde düşük gözükse de, biz biraz beyin jimnastiği yapalım; varsa okuyan Amerikan vatandaşlarına da buradan olacaklara dair tavsiyeler verelim istedik. Zira, yani, bize çok tanıdık bir süreç yahu bu…

1 2

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.