Komedyen İncelemesi’ne başladığımızdan bu yana on dört komedyeni serimize konuk ettik. İncelemelerin yarısı hali hazırda sevdiğim komedyenler hakkındaydı, diğer yarısını ise ben de bu seri sayesinde keşfettim. Bir senenin ardından hafif bir nostalji havasıyla, kimleri inceledik şöyle bir hatırlayalım. Söylemekte fayda var; bu liste benim favori sırama göre yapıldı. Hepsini çok seviyorum, hepsi benim çocuğum gibi, orası ayrı.

1.Ricky Gervais

Tabi ki de Ricky Gervais başta gelecekti. Zeka fışkıran komedisi, herkese kafa tutan mizacıyla yılların Ricky Gervais’i zirveden başka bir yeri hak etmiyor.

2. John Mulaney

John Mulaney, SNL geçmişinden dolayı benim kalbimde apayrı bir yere sahip. Tertemiz komedisi ve absürtlüğü ile beni kahkahalara boğmayı başaran, betimlemeleriyle adeta anlattığı hikayeyi kafamda çizmemi sağlayan bu komedyeni herkes en az bir kez izlemeli.

3.Sara Pascoe

Listeye nispeten yeni giriş yapsa da Sara Pascoe‘nun LadsLadsLads şovu favorilerimden. Aynı anda hem tuhaf hem de tatlı olmayı başaran Pascoe, daha çok şov yapmasını can-ı gönülden istediğim komedyenlerden.

4.Middleditch&Schwartz

Evet evet farkındayım, Middleditch & Schwartz stand-up şovu değil. Fakat yine de bu yıl en çok güldüğüm şov olduğu gerçeğini değiştirmez. Thomas Middleditch ve Ben Scwartz’ın üç bölümden oluşan doğaçlama komedisini muhakkak izleyin.

5.Ali Wong

“Kadın komedyenler de hiç komik değil” diyen birinin suratına Ali Wong‘un şovlarını tokat gibi yapıştırmak isterim. Hamileyken çıktığı iki şovunda da gülmekten kırıp geçiren Wong, kadınların sorunlarının da komedi malzemesi olabileceğinin çok güzel bir kanıtı. İzleyin, izletin.

6. Daniel Sloss

Kara mizah sevenler buraya! Kötü ve üzücü bir anı komedi ile yumuşatan, acı verici bir şeye gülmenin yarattığı katarsisi çok güzel anlatan bir komedyen. Kara mizahı anlamayan herkesi oturtup Daniel Sloss izletmek istiyorum.

7. Bo Burnham

Bo Burnham‘ın şovları stand-up değil, resmen ayrı bir performans formu. Şovlarında şakaları kadar müzik ve görselliğe de önem veren, yaptığı işte eşi benzeri olmayan birisi. Yıllar sonra geriye dönüp baktığımızda komediye şekil verenler arasında kendisini göreceğimiz kesin.

8. Hannah Gadsby

Sadece var olduğu için toplumdan dışlanan bir kadının ruhunu döktüğü bir performans için Nannette’i izleyin. Kaliteli bir komedi izlemek isterseniz de Douglas’a bakın derim. İzleyeceğiniz şeye hazırlıklı olduğunuz sürece Hannah Gadsby sizi hayal kırıklığına uğratmaz.

9.Dave Chappelle

Dünyanın en “cool” komedyeni Dave Chappelle’dir, nokta. Adamın havası zaten sizi şova kitliyor. Chappelle şov skeçlerinden şovundaki materyaline ırk konusunu en akıllıca işleyen komedyen olduğunu düşünüyorum.

10. Chris Rock

Yıllar geçse de Chris Rock‘ın 90’larda yaptığı şovlar o zaman ne kadar geçerliyse şimdi de o kadar geçerli. Politik şakaları, ırk mevzuları derken adamın içeriği asla falso vermemiş, helal olsun. Son şovunda tonunu biraz düşürse de eski şovları sırf ordan oraya giden neşeli personası için izlenir.

11. Iliza Shlesinger

Gerek sahnede yarattığı karakterler olsun gerekse anlattığı hikaye tarzları, Iliza Shlesinger yaptığı işi her adımıyla planladığı belli olan, inanılmaz derecede metodik bir komedyen. Komedinin inek öğrencisi desem yeri. Ritmi hep yüksek olmasına rağmen son derece düzenli ve tertipli. Kitabına göre komedi isteyenler için doğru adres Iliza.

12. Aziz Ansari

Gözümün nuru, Aziz Ansari ile başladım bu seriye. İlk şovları tam olarak şehirli Y jenerasyonunu anlatıyor. Parks&Rec’te canlandırdığı Tom Haverford karakterinin gerçek hali gibi. Son şovunda ise daha olgun biri. Her türlü sizi eğlendirmeyi başarır.

13. Whitney Cummings

Whitney Cummings, materyalinde kendisini öne çıkaracak çok bir unsur olmasa da son şovunda kendi seks robotunu çıkaracak kadar deli birisi. Üstelik de bunu kendini rezil etmeden yapıyor. Iliza ile arkadaş olmalarından da belli olacak ki materyalleri çok benzer. İkisi de komik, ikisi de izlenir.

Peki sizin bu bir sene içinde en sevdiğiniz komedyen kim oldu?

Yazar

Dizi bağımlısı bir beyaz yakalı. Kedisine çekmiş, en büyük zevki miskin miskin yatmak. Kendisi ve kedisini sosyal medyada bulabilirsiniz. @asliozkeles

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.