Şimdi önce rakam konuşalım. 2017-2019 Orta Vadeli Mali Plan’dan Anadolu Ajansı tarafından derlenen ve Kamu Personeli sitesi tarafından yayınlanan rakamlara göre sonlandırmaya yaklaştığımız yıl için Türkiye Cumhuriyeti tarafından Milli Savunma Bakanlığı için 28 milyar 702 milyon 119 bin lira ödenek ayrıldı. Bu bizim savunma harcamamız değil. Bu savunmamızdan mesul bakanlığın idaresi için ayırdığımız harcamamız. Bunu dolara çevirdiğimiz zaman aşağı yukarı 7.5 milyar USD tutarı bir şeye tekabül ediyor.

Netflix de geçtiğimiz günlerde 2018 süresince içerik üretimine ayıracağı bütçeyi açıkladı: 8 milyar USD. Bu iki verinin birbiriyle alakası var mı? Katiyen yok. Yan yana koyunca ortaya çıkan enteresan bir tablo, insanı düşüncelere sevk eden bir malumat, bildiğimiz şeyleri sorgulatan bir kompozisyon falan mevcut mu? Ne münasebet. Bunun ortaya koyduğu sadece iki şey var: Birincisi, bu iki bilgiyi böyle yan yana koyunca gerçekten çok ilginç oluyor. İkincisi, Netflix 2018 için ciddi düşünüyor.

netflix-logo-210514

8 milyar dolar diyoruz arkadaşlar. Bunun içerisinde Türkiye’de yaptırmakta oldukları enteresan süper kahraman dizisi de var, Simpsons’ın yaratıcısından gelecek yeni dizi de var, Assassin’s Creed animesi de var. E bir yandan başka komedyenlerle standup’lar çekilecek, yeni programla başlatılacak, mevcut başka programların lisansları alınacak ve bu sadece bir ülkede değil; dünyanın yetmiş farklı ülkesinde olacak. Devasa bir operasyon.

Benim nezdimde bu operasyonu gerçekten ilgi çekici kılan şey ise üretim ekseninde dönüyor olması. Bu size bahsettiğimiz 8 milyar dolarlık harcama Netflix’in kurumsal harcaması değil, sadece üretim için ayrılan bütçe. Yani çalışanın maaşı, sunucuların bakımı, ar-ge çalışmaları falan yok. Netflix 8 milyar dolarlık komiklik, 8 milyar dolarlık çöplük; 8 milyar dolarlık sanatlık, güzellik, karışıklık, gerginlik, duygusallık üretecek 2018 boyunca. Böylesi bir prodüksiyon kalkışması gerçekten dünya tarihinde eşi benzeri bulunmayan bir durum. İlgiyle de izliyoruz hep beraber. Bakalım nereye kadar gidecek?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.