MMO dünyasını World of Warcraft’tan önce ve World of Warcraft’tan sonra diye ikiye ayırmak gerek. Blizzard’ın WoW’u resmen kitlelerle buluşturduğu 2004 senesinden önceki MMO’lar görece düşük bir bütçeyle yapılan; küçük kitlesinin aylık ödemeleriyle hayatta kalan, her biri farklı bir model oluşturmaya çalışan şeylerdi. Sonra WoW geldi. EverQuest’in formülünü ince bir şekilde bilemiş, cilalamış ve Blizzard’ın alametifarikası “öğrenmesi kolay, ustalaşması zor” tavrını yerleştirmişti. Çok tuttu. İnanılmaz tuttu. Önünü alamadılar.

WoW sonrası MMO dünyası tamamen “WoW formülünden yürü, aylık ücretle çık, kaçınılmaz bir şekilde başlayacak olan ‘ne zaman free-to-play’e dönecek’ geri sayımı bitince aboneliği kaldır” denklemine döndü. E buyurun sevgili geekyaparlar, Elder Scrolls Online için o geri sayım sonlandı. Oyun tamamen free-to-play’e dönmedi, fakat bugünden itibaren Tamriel topraklarında abonelik diye bir şey yok artık.

6959304-elder-scrolls-online-wallpaper

Oyun şu an freemium modeliyle Guild Wars modelinin hibridi bir sisteme sahip. Bu ne demek oluyor? Şu, aynı Guild Wars ve The Secret World gibi oyuna bir kere bir kutu ücreti vermeniz gerekiyor. Yani kaba tabiriyle “client” dediğimiz şey ücretli şu an. Ondan sonra Tamriel Unlimited hesabına geçiyorsunuz. Eğer aylık bir ücret ödemek isterseniz o saatten sonra, böyle bir opsiyonunuz var. Plus üye olabiliyorsunuz. Plus üye olmak size Zenimax’in çıkarttığı indirilebilir içeriklere daimi erişim sağladığı gibi, Crown Store adındaki “kozmetik ürünlerin” satıldığı dükkanda kullanabileceğiniz para birimi olan Crown’dan da ayda 1500 tane veriyor.

Eğer Plus üye olmazsanız bu indirilebilir içerikleri ve crown’ları gerçek parayla satın alıyorsunuz. Adil bir sistem mi? Eğer Crown Store sadece kozmetik olarak devam edecekse tabii ki. Devam eder mi? Hayır. Elder Scrolls Online’ın şu noktada tamamen free-to-play’e geçmemiş olmasının tek sebebi bana sorarsanız henüz konsol versiyonlarının çıkmamış olması. Zenimax uzun süredir ESO’nun konsol sürümlerini hazırlıyor ve bunların kutu parasından biraz da olsa faydalanmak niyetinde. Kanımca oyun bu konuda da bir süre sonra yelkenleri koyverip, silme F2P modeline geçecektir. O sırada soralım, bu yeni gelişmeyle ESO’ya dönmeyi planlayanlar var mı aranızda?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Yorum

  1. Dönmeyeceğim. Çünkü aradığım şeyi bulamadım oynarken. Ha detaylıydı, eğlenceliydi ama bir şey vardı hem Elder Scrolls olarak bana Morrowind, Oblivion, Skyrim gibi babaların hissini veremiyordu hem de bir mmo olarak gözümün nuru WoW gibi işlemiyordu. Ama şunu diyebilirim eğer bu oyun elder scrolls adını taşımadan, yani sırtına bu yükü almadan başlasaydı. Daha çok tutardı bence. Şahsi kanaatim olarak elder scrolls adını taşıması ondan daha çok şey beklememe neden oldu ve ben beklentilerimin karşılığını alamadım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.