Uyarlandığı kitabın hikâyesini tamamlamasına rağmen ısrarla sorulan “Shogun 2. sezon nerede?!” soruları artık anlam kazandı: Shogun’un “muhtemelen” iki yeni sezonu için anlaşma yapıldı.

shogun 2. sezon

Kapitalizm ilginç şey dostlar. The Lord of the Rings üçlemesini sinemaya taşıyıp ününü tüm dünyaya yayabiliyor. Kapitali bol olan bir streaming platformu gelip “ben bu hikâyenin öncesini de anlatacağım” dediğinde ise The Rings of Power ile hayal kırıklığı yaratabiliyor. A Song of Ice and Fire’ı televizyon tarihine geçecek bir dizi hâline getirebiliyor. Fakat yüksek popülaritenin yüksek kâr getirdiği kapitalizm durmak bilmiyor. Yine kapitalizm sebebiyle Game of Thrones dizisi George R. R. Martin’in kalemini beklemek yerine orijinal materyalinin ilerisine geçebiliyor, D. B. Weiss ve David Benioff gibi iki yaratıcı zekâya rağmen son sezonlarında acayip tat kaçırabiliyor.

Sonuç olarak ortada suyu sıkılabilecek bir evren, bir IP veya bir hikâye varsa nereden uyarlandığına bakılmaksızın devam ettirme çabası Shogun ile devam ediyor. Emmy Ödülleri’ne “En İyi Mini Dizi” kategorisinde girmesi beklenen, yaratıcılarının Hollywood Reporter’a verdiği röportajda “Hikayeyi kitabın bittiği yere getirdik ve orada noktaladık” dediği Shogun’un elde ettiği başarıya FX/Hulu karşı koyamadı ve dizinin iki sezon daha sürmesini planladıklarını açıkladı.

shogun 2. sezon

Yani Shogun dizisinin bu başarısına karşı koymak gerçekten zordu. FX’in en yüksek bütçeli prodüksiyonu olan dizi sadece ilk haftasında 9 milyon izlenme elde etti. Dünya çapındaki streaming sürelerine bakıldığında FX’in en çok izlenen dizisi konumunda. Dizinin hem başrolü hem de yapımcılarından biri olan Hiroyuki Sanada’nın ününe ün katılmış olması cabası. Zaten yeni sezonların resmi duyurusu Sanada’nın Shogun 2. sezon için görüştüğüne dair dedikoduların ardından geldi. Kanal hem eleştirel hem sayısal olarak devasa olan bu başarıyı elde eden çekirdek takımı bozmak istemiyor şimdilik. Başrolün yanı sıra -bu haber vasıtasıyla karı koca olduklarını öğrendiğim- ortak yaratıcılar Rachel Kondo ve Justin Marks ile yürütücü yapımcı Michaela Clavell yeni sezonlar için geri dönüyor.

Shogun 2. sezonun ve muhtemel devam sezonunun nasıl bir konu izleyeceği şimdilik meçhul. Yazar James Clavell’ın aynı isimli kitabının dâhil olduğu Asian Saga serisinde 5 kitap daha mevcut, ancak hiçbiri 1600’lü yıllarda geçmiyor. Dolayısıyla yaratıcı ekibin tıpkı Game of Thrones’ta yaşandığı gibi orijinal eserden uzaklaşması ve başlarında bir kaptan olmadan ilerlemesi gerekiyor. Hikâyenin detaylarına dair bilgimiz olmadığı için durumu sadece ödül sezonu üzerinden yorumlayabiliyoruz. Shogun artık mini dizi değil drama dizisi olarak yarışacak, yani kolayca kazanabileceği kategoriden sıyrılıp devlerin arasında şov yapmayı hedefliyor diyebiliriz.

Siz ne dersiniz geekler? Shogun yeni sezon haberleri memnuniyet verici mi yoksa endişelendirici mi? Emmy Ödülleri’nde “en iyi dizi dâhil bilmem kaç ödül aldı” cümlesini Shogun üzerinden duyabilecek miyiz? Yorumlara bekliyorum.

Author

Genellikle popüler kültür evrenlerinde yaşıyorum çünkü Thanos'un da dediği gibi "Reality is often disappointing."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.