Eskiden çok saçma sapan bir adet vardı. Ne zaman bir İngiliz dizisi büyük bir hit olsa, Amerikan televizyon kanalları diziyi alır, Amerikanize edip hadımlaştırır ve bu hâlini bir halt sanıp yayınlardı. Biz de sevdiğimiz İngiliz dizisinin ismine hakaret edilmesini büyük bir esefle izler, ama bir şey yapamazdık. Bu mefhumdan dili en çok yanan Coupling‘di şüphesiz. Neyse ki sonra Episodes beş yıl bu meseleyle dalga geçti de, durulduk.

En azından öyle sanıyorduk. Anlaşılan Amerikan televizyon kanalları “Abi İngilizler bizden daha cesur, daha alternatif, daha protest; adamların devlet kanalında yayınlanan işleri bile bizim en indie işimizden daha risk alıyor, biz bulaşmayalım” demeyi öğrenememişler yıllar içerisinde. Birileri oturup, “süper kahramanlar popi” demiş, “bize süper kahraman markası lazım” demiş; birileri de cevap olarak “Misfits var” demiş. Misfits. Süper kahraman janrı içerisinde şüphesiz en uç yerde duran dizi.

67381-misfits-misfits-1-

Bilenler olarak bilmeyenlere -hoş daha önce konuşmuştuk da- anlatalım: Misfits ıslah olsunlar diye kamu hizmetine sürülmüş bir grup sorunlu gencin süper güç elde etmesi üzerine ilerleyen bir diziydi. Dizinin başlangıç kadrosunda sonrasında sevişeceğimiz Iwan Rheon ve Ruth Negga vardı ve dizi “sorunlu çocuklar, süper güç elde ederler” sorusunun cevabı nasıl bir dürüstlükte verilebilirse, o dürüstlükte veriliyordu.

Yani bu dizide bol seks var, bol yanlış karar var anlamına geliyor. Bunlar Amerikan televizyonlarına ters şeyler. Kalmış ki söylemek gerek, Misfits’i yayınlayacak olan kanal FX, AMC falan değil. Freeform. Disney’nin CW’ya cevap olsun diye aparttığı, o iğrenç Cloak & Dagger dizisini yayınlayacak kanal. Üstelik dizinin patronunun geçmişi de iZombie içeriyor. Hani fena dizi değildir iZombie ama… Sanıyorum ne yapılacağına dair çok net bir intiba veriyor.

Ne yapalım? Ürpererek bekliyoruz…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.