Hafta sonu gerçekleşen San Diego Comic-Con’un Marvel panelinde, yıllar önce bu sayfalarda ince planlar yapıp nasıl da bu kadar ketum durduğundan dem vurduğumuz Kevin Feige bu sefer ağzını bir açtı, durmak bilmedi. Biz Marvel Sinematik Evreni’nin dördüncü fazında izleyeceklerimizle ilgili detaylar beklerken “Faz 4 bitmiştir.” dedi, durmadı Faz 5’e geçti; daha ne olduğunu anlayamadan birden Faz 6’dan bahsedilmeye başlandı… Anlayacağınız, şu yıllar önceki yazıdan bu zamana kadar çok fazla şey değişti. Değişmeyen tek bir şey var: Kevin Feige konuştuğu zaman biz hâlâ dikkat kesiliyoruz.

Feige konuşmaya başlayana kadar faz 4’ün içerisinde izleyeceğimiz ileriki yapımların çoğunun faz 5’e ait olduğunu öğrendik. Tarihler bugün itibariyle Marvel ismini taşıyan yapımlardan sırasıyla I am Groot mini animasyonunu, She-Hulk dizisini, Black Panther: Wakanda Forever‘ı izleyeceğiz. Faz 4 de eğer 2022 sonuna tarihlenen ve Disney+ bünyesinde yayınlanacak olan Guardians of the Galaxy Holiday Special’i saymazsak tam burada, Wakanda Forever ile bitecek. Buradan sonra Faz 5’teyiz, hazır biraz soluklanmışken toparlayalım, buyurun:

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man’in devam filmi Quantumania, çeşitli sebeplerle gerçekleşen bir sürü ertelemenin ardından 17 Şubat 2023‘te gösterime girerek hem 2023’ün hem de yeni fazın ilk MCU filmi olacak. Paul Rudd ve Evangeline Lilly, Scott Lang ve Hope van Dyne rolleriyle geri dönüyorlar; filmin ana kötüsü ise Loki dizisinde tanıştığımız, Jonathan Majors’un canlandırdığı Kang the Conqueror. Bir de bir başka villain olarak Bill Murray kadroda, onu biliyoruz.

Secret Invasion

Samuel L. Jackson ve Cobie Smulders‘ın Nick Fury ve Maria Hill rollerine dönecekleri Secret Invasion, dünyanın uğradığı Skrull istilasını içeren, sekiz sayılık sınırlı bir Marvel event‘inin uyarlaması olarak 2023’ün ilk Marvel başlıklı Disney+ dizisi olacak. Elimizde henüz Bahar 2023’ten daha net bir tarih yok; Ant-Man ile Guardians of the Galaxy filmlerinin arasına yerleşiyor.

Guardians Of The Galaxy 3

İkinci filmin üzerinden beş yıl kadar bir zaman geçtikten sonra Guardians ekibi, üçüncü maceralarıyla 5 Mayıs 2023‘te bizlerle olacaklar. Daha doğrusu, üçüncü solo maceraları demeliyiz çünkü kendilerini diğer Avengers karakterlerinin filmlerinde gördük, bir de yazının girişinde saydığımız tatil özeli sayarsak dörde çıkacak. MCU’nun şu anki hâliyle 32. filmi olacak olan bu yeni filmde ise Chris Pratt’ın Star-Lord’unun başını çektiği koruyucularımızın ana macerasını, hâlâ Gamora’nın kaybını taşıdıkları yolun sonunda Will Poulter’ın canlandırdığı Adam Warlock ile karşılaşmaları oluşturacak.

Echo

Hawkeye dizisinde tanıştığımız Alaqua Cox‘un canlandırdığı Echo karakterinin solo dizisi, faz 5’in ikinci Marvel dizisi olacak. Yakın zamanda dizide hem Vincent D’Onofrio‘nun Kingpin’inin hem de Charlie Cox’un Daredevil‘ının yer alacağı doğrulandı; hayranlara da 2023’ün yaz aylarını beklemek için fazladan bir sebep çıktı. 

Loki – 2. Sezon

Faz 5’in üçüncü dizisi, ilk sezonunu geçtiğimiz yıl izlediğimiz ve MCU seyircisine hem çoklu-evreni hem de yeni fazın ana kötülerinden Kang the Conqueror karakterini tanıtan Loki’nin ikinci sezonu olacak. Loki ve Sylvie’nin yanında, Owen Wilson’un Mobius’u da geri dönüyor; Kang’ın kaderini ise Ant-Man’den sonra göreceğiz. Çekimleri zaten başlamış olan ikinci sezonun çıkışıyla ilgili kesin bir tarih verilmedi ancak 2023’ün yaz aylarında çıkacağı duyuruldu.

The Marvels

İlk olarak Marvel’ın dördüncü fazının başında yayınladığı kutlama videosunda gördüğümüz The Marvels ismi, o zamanlar için sinema izleyicisine çok fazla bir şey ifade etmiyordu. Sonrasında WandaVision ve Ms. Marvel‘ı izledik. The Marvels’ın konusuyla ilgili elimizde çok çok az bilgi var ancak kadrosunda Teyonah ParrisBrie Larson ve Iman Vellani‘nin yanı sıra Samuel L. Jackson da bulunacak. Dolayısıyla bundan tam bir yıl sonra, 28 Temmuz 2023‘te bizleri Captain Marvel, Monica Rambeau ve Ms. Marvel’dan oluşan bir Marvels takımının maceralarının beklediğini biliyoruz.

Ironheart

2023 sonbaharında izleyeceğimiz Ironheart Iron Man’inkine benzeyen ve son derece gelişmiş bir kostüm yaratmayı başaran teknoloji dehası genç Riri Williams’ın hikâyesini anlatacak. Anlayacağınız, hazır Tony’nin yas yılı da dolmuşken Avengers ekibinde bir bayrak teslimi de Ironheart dizisinde yaşanacak. Başrolde Dominique Thorne var ve kendisini ilk olarak Black Panther: Wakanda Forever filminde göreceğiz.

Blade

Eternals’ın after-credit sahnesinin bizleri yönlendirdiği üzere Marvel’ın yeni fazında bir Blade filmi izleyeceğimizi ve başrolümüzün Mahershala Ali olduğunu uzun zamandır biliyorduk. Ali’ye muhtemelen Eternals’ta izlediğimiz Kit Harington’un Kara Şövalye’sinin eşlik edeceği Blade filmi, 3 Kasım 2023’te sinemalarda olacak.

Agatha: Coven of Chaos

Yalan olmasın, WandaVision’da izlediğimizde bir villian ve bir de Marvel cadısı olarak kendisini çok sevdik. Fakat faz 5’te öyküyü kurmak için yeterince zamanımızın olmadığını düşündüğümüz Secret Invasion’lar, efendim uzun zamandır beklenen ve Morbius’tan kalma tadı silmesini umduğumuz Blade’ler, henüz kapanmamış multi-verse’ler, adını çılgınlarca andığımız mutantlar falan yoldayken Agatha dizisiyle ne yapacağız, biz de bilmiyoruz. El mecbur 2023’ün kış aylarında (veya biraz sonrasında) çıkınca izleyeceğiz tabii, belki çok eğleniriz ya da bir yerlere bağlanır? Bu aralar çoğu Marvel dizisini bu sonuncusu için izliyoruz.

Daredevil: Born Again

Şu anki planlar ışığında 2024’ün bahar aylarında izleyeceğimiz ilk Marvel yapımı Daredevil dizisi olacak. Netflix’teki solo dizisinin ardından uzunca bir süre bekledikten sonra MCU’ya dâhil bir Daredevil’e Spider-Man: No Way Home’da kavuşmuştuk; tam mutlu olacağız derken kendisini, She-Hulk’tan Echo dizisine kadar figüran gibi ortalıkta koşturarak izleyeceğimizi öğrendik. Yazının amacını aşmamak adına “Ah be” ünlemiyle başlayan, uzunca sitemli cümleleri kurmamak için kendimi zor tutuyorum fakat “Keşke Daredevil de Deadpool gibi Marvel’a geçip, yine de kendi bağımsız hikâyesini anlatabilseydi” demeden de bahsi kapatmak istemiyorum. Madem Charlie Cox, Spider-Man: Freshman Year animasyonunda da sesiyle yer alacak ve bu animasyon da MCU’dan alakasız olacaktı, niye böyle oldu?

Daredevil’in Disney+ bünyesinde yayınlanacak olan yeni uyarlamasının alt başlığı Born Again, Frank Miller ve David Mazzucchelli’nin hikâyesi. Cehennem, araf ve cennet şeklinde üçe ayrılan bu hikâye hem çok karanlık hem fazlaca sembollerle bezeli hem de bizler, Netflix’in Daredevil dizisinin son sezonunda sargılar içerisinde, kimliğini kendisinden gizleyen rahibe annesi tarafından tedavi edilmek üzere bulduğumuz Matt Murdock ile bu hikâyeyi izlemeye başlamıştık. Disney nereden devralacak, önce diğer dizilerdeki ufak müdahalelerle alt yapı yapmaya çalışıp sonra bu hikâyeyi en baştan mı anlatacak, zaman gösterecek.

Captain America: New World Order

The Falcon and the Winter Soldier‘ı sırf Bucky ile Sam yoldaş olsun, bir de Madam Hydra ve Florence Pugh’un Yelena yapbozunun bir parçasını görelim diye izlemedik elbette, yolda dördüncü Kaptan Amerika filmi var. Kalkan, artık üzerine kan bulaşsa da Sam Wilson’un elinde, filmin yönetmeni ise Julius Onah olacak. New World Order ikinci başlığıyla duyurulan en yeni Kaptan Amerika filminin çıkış tarihi ise 3 Mayıs 2024.

Thunderbolts

Marvel’ın bir anlamda DC’nin Suicide Squad’ına karşılık olarak Thunderbolts’u uyarlayacağını bir süredir biliyorduk; şimdi ise filmin 26 Temmuz 2024’te vizyona gireceğini öğrendik. Hükümete çalışan kötülerden oluşan Thunderbolts ekibini ekranlarımıza getirmek için Kağıttan Kentler ile Robot ve Frank‘in yönetmeni Jake Schreier seçildi; Thunderbolts ekibinde MCU bünyesinde gördüğümüz hangi kötülerin dâhil olacağı ise zaman geçtikçe yanıtlanacak bir soru olarak gündemimizde duruyor.

Şimdilik MCU faz 5 için kesinleşmiş duyurularımız bunlar ve daha bu fazda Tony Stark’ın teknolojisi yanlış ellere geçerse ne olur‘ temalı Armor Wars‘ı, galaksiler arası polisimiz Nova‘yı ve geçtiğimiz aylarda duyurulan Wonder Man‘i sayamadık. Aralarda animasyon diziler var, panelin bir önceki günü tamamen onlara ayrılmıştı, onlara da şuradan bakabilirsiniz. Hepsinin güncellemeleri geldikçe bu sayfalardan beraber konuşuruz zaten.

Siz bu yapımlardan hangileri için heyecanlısınız? Disney+ dizilerinden umudu kesmek mi lazım yoksa Daredevil gibi yapımların gelecek olması, yeni umutlar yeşertiyor mu? Bir de girişte bahsettiğimiz faz 6 meselesi vardı, aman Allah. Onu da ararsanız sitede bir yerlerde bulacaksınız!

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.