5. Heroes of Newerth

06 Heroes of Newerth

Alın size enteresan bilgi: WarCraft III’ün inanılmaz popüler modu DoTA’yı bir oyun hâline getirme fikri Riot Games ile aynı anda bir başka firmaya daha uğradı: S2 Games. O sırada Savage 2 gibi -bugüne bugün hâlâ savunduğum- bir oyun sağ olsun online mekanizmaları bilen ekip, oturdu işin başına. Peki neden League of Legends 2009’da çıktı da, Heroes of Newerth 2010’u buldu? Çünkü S2 Games’in çalışma süresi tamı tamına 34 ay sürdü. O yüzden, Heroes of Newerth ilk olma şansını kaçırdı belki de. Ama yine de, “ilklerden biri” olarak gönlümüzdeki yeri de baki.

 

4. Awesomenauts

07 Awesomenauts

Awesomenauts daha “küçük” bir oyun. Gerçekten. Pek çok yapımcı, yeni oyununu tanıtırken “bu X gibi, ama daha büyük” der ya hani? Awesomenauts da çıkıp “biz LoL gibiyiz, ama daha küçüğüz” dese yeridir. Daha az kahraman, daha basit oynanış, daha az kapsamlı grafikler… Ama işte bu küçüklük, Awesomenauts’a inanılmaz bir odaklılık katıyor. Oynanış çok daha rafine, çok daha az sulandırılmış. karakterler çok daha etine dolgun. Bir de dünyalar şirini ya, işte yeme de yanında yat.

 

3. Defense of the Ancients

08 Defense of the Ancients

Şimdi burada, bu maddede; şu gördüğünüz seri listeleri oluştururken sahip olduğumuz bir prensibi hunharca yıktığımızı belirtmek isterim biraz da utanarak. Biz yola çıkarken, “mod yok” demiştik aslında. Modu geçin, şu listede üç numaraya bir harita koyduk. Evet, Defense of the Ancients özünde sadece WarCraft III’ün bir haritası. Ama popülaritesi, bugün dahi öyle bir yerde ki, dünyada WarCraft III ekran görüntüsü göstersek “Aa DoTA?” diyecek milyonlar var. O yüzden, burada bir seferlik bir istisna yaptık, her şeyi başlatan haritayı, üç numaraya koyduk.

 

2. League of Legends

09 League of Legends

Ama olay zaten üç numara değildi. Hiçbir zaman da olmadı. Bazı listelerimizde olduğu gibi, burada da ilk iki belliydi; mesele şampiyonun kim olacağıydı. Felaket sübjektif bir şeyden söz ettiğimizi biliyoruz; ama gelin, bu ikiliyi kapıştırmadan önce kısaca League of Legends‘ı kıymetli yapan şeylere bir değinelim. Riot Games’in dev oyunu, milyonlarca kişiye boşuna ulaşmadı. Türe çok sağlam bir giriş rampası ekleyerek, etrafına muazzam bir iş modeli kurdu. Topluluğa ne zaman ve nereden erişeceğini çözdü ve bunu harika bir şekilde uyguladı. Ama listemizde bir numara değil, çünkü…

 

1. Dota 2

10 Dota 2

Ne zaman LoL ile ilgili bir şeyler övülse, muhabbet ortamının şekli ve şemali fark etmeksizin övülen şeyler ekseriyetle işin daha ticari kısmıyla ilgili. Ama Dota 2? Valve’ın MOBA dünyasına girizgahıyla ilgili söylenen şeylerin çoğu ortak aslında. Dota 2 biraz daha zor, biraz daha karmaşık, biraz daha olgun bir oyun. Kitle olarak belki de hiçbir zaman League of Legends kadar büyük bir gruba seslenemeyecek. Ama öte yandan da, hiçbir zaman kendisiyle ilgili iyi şeyler söylenirken ilk değinilen şey “kitle” kelimesini de içermeyecek gibi geliyor bize…

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.