Geralt rolünde Henry Cavill’i son kez izleyeceğimiz The Witcher üçüncü sezondan ilk fragman yayınlandı. Üçüncü sezon iki kısım hâlinde yayınlanacak, ilk beş bölüm ise 29 Haziran’da geliyor.

Netflix, kendi alametifarikasını bulduğu hemen her fırsatta olduğu gibi değiştirmeye gayret ederek, dizi sorumlusu Lauren Hissrich’in de daha önce bir röportajda böyle bir ihtimalin masada olduğunu çıtlattığı üzere, bu sezonu iki kısım hâlinde yayınlamaya karar vermiş.

Geekyapar takipçileri beni az-çok biliyorlar, yazılarımı genel olarak uzun tutuyorum; konu Witcher olduğunda ise kendimi çok daha az tutabiliyorum. O yüzden siz yazıya devam etmeden önce fragmanı hemen şuraya iliştirelim:

The Witcher’ın Üçüncü Sezonu Ne Anlatacak?

Hem tanıtım filmi hem de tanıtım filmini yayınlayan resmi kanalların vurgusu ile The Witcher’ın üçüncü sezonunda, The Witcher serisinin ikinci romanı Time of Contempt’i izleyeceğiz. Ana meselesi Yennefer ile Ciri arasında bir bağ kurmak, Ciri’yi “kaynak” adını verdiğimiz o büyük büyülü gücünü daha kontrollü kullanmak için hazırlamak; Geralt’ı ise Ciri’yi korumak adına ikili, hatta üçlü bir dedektiflik örgüsüne yerleştirmek ve öncesinde hazırlığı yapılan pek çok siyasi gruplaşmayı, eylemlerinin tepe noktasına ulaştırmak olan Time of Contempt, serinin en olaylı ve son mutlu kitabı diyebilirim sanırım.

Bununla beraber dizinin ilk ve ikinci sezonunda serinin ilk romanı Blood of Elves’teki olaylar işlenmişti dolayısıyla yola sıradaki kitapla devam etmek şaşırtıcı değil ancak ilk sezonda, ilk hikâye koleksiyonu ile Blood of Elves arasında gidip gelen paralel kurgular bulunduğu ve ikinci sezonda da üçüncü romana taşacak bazı olaylar aynı şekilde ele alındığı için illa ki oradan taşıp, buraya sarkan hikâye arkları olacaktır. Dolayısıyla kitaplara yetişmek gibi bir gayeniz varsa Baptism of Fire’a kadar bakmanızı önerebilirim. Diziye yeni katılacak ve Ciri’nin asıl belası olacak bazı karakterler için muhtemelen Blood Origin’e de bir bakmanız gerekiyor ama onunla vaktinizi kaybetmenizi önermeyeceğim; şu yazıma bir bakabilirsiniz belki, gerekli her şey orada mevcut.

The Witcher 3. Sezon Fragmanı

Tabii ki Geralt ile başlıyoruz. Açılışta Geralt’ı bir kapıyı aralarken görüyoruz, daha sonra da ilk iki sezondan alışkın olduğumuz bir iksiri içiyor. Açık bir şekilde bu bir canavar dövüşüne işaret ama muhtemelen burada yaşananlar, ana hikâyemizle bağlantılı değil. Zaten fırsat bulduğu her an asıl canavarların iki ayaklılar olduğunu vurgulayan bir eser için, öyle olmasını da beklemiyoruz sanırım. İlk iki sezonda olduğu gibi, bir bölümü bir canavara ayırmaları da sembolik olacaktır. Time of Contempt içerisinde olduğumuz için de bu canavarın Gors Velen yakınlarındaki Hirundum kasabasında; bir çocuğun boğulması üzerine, hâlihazırda Thanedd’e yakında bulunmak isteyen Geralt’ın göreve koşulduğu bir kikimor veya drowner olduğunu düşünebiliriz.

Geralt’ı bir başka savaşa hazırlanırken gördüğümüz bir sonraki sahnede, bu sefer Renfri’den aldığı broşun takılı olduğu çelik kılıcını çekiyor. Üzerinde zırhı yok ve dış seste de ‘ilk defa gerçekten korktuğunu‘ söylüyor. Burada bir canavarla savaşmadığından eminiz; sadece karşısındakinin kim olduğu konusunda soru işaretlerimiz var. Dış ses, fragmanlardan alışkın olduğumuz şekilde bir başka yerden alınan ufak ama çok da kötü niyetli olmayan bir aldatmaca değilse, Aretuza’yı şimşekler eşliğinde gördüğümüz bir karenin de varlığından yola çıkarak bu sahnenin, sezonun en sonuna doğru gerçekleşecek olan bir Thanedd Darbesi ile alakalı olduğunu söyleyebiliriz ki herhalde bütün serinin hem Geralt hem de bu parçalanmış aile açısından en çaresiz kısmıdır ama spoiler vermemek adına ne karşılaşacağı düşman ne de olayın mahiyeti hakkında daha fazla bir şey söyleyemiyorum. Bu bir fragman hilesiyse zaten önceki sezonda tanıştığımız, Yennefer’in Jaskier’i elinden zor aldığı bir ateş büyücüsü Rience karakterimiz vardı, ona dönebiliriz.

Rience

Bir önceki sezonda Rience’i canlandıran Chris Fulton, üçüncü sezonda yerini Sam Woolf’a bırakıyor. Bu oyuncu değişikliğinin sebepleri Henry Cavill’inki gibi dedikodulara yahut kalp kırıklıklarına sahne oluşturmadı elbette; sadece aktörün takvimi uyuşmadı. Fragmanda Geralt’ın kılıcını kıl payıyla yanından fırlattığı kişiden bahsediyoruz. Aynı zamanda kucağında bir kediyle, yanan bir evden çıkarken de gördüğümüz kişi o. Bu manzara önceki sezonda tanıştığımız bazı karakterler için iyiye alamet değil fakat şimdilik kedinin sağ salimliğine, Rience’in elinde fazla kalmayacak olması temennisiyle sevinmekle yetiniyorum.

Ana üçlümüzün ikincisi Yennefer. Fragmanda onu da farklı yerlerde görüyoruz. Birinde yaralı bir şekilde, arka planında tepelerin olduğu bir yerde duruyor, bir diğerinde ikinci sezonda giydiği mor cübbesiyle karlı bir manzara var; bir sonrakinde ise aralarında Ciri, Francesca ve Filavendrel’in de bulunduğu bir elf grubunun ön safında, kuvvetli bir büyü yapıyor. Sonuncusunda artık fragmanın da sonundayız, yüzünde bir maske ile bir labirentte çıkmaza ulaşıyor.

Ciri ve elflerle birlikte olduğu sahnede hem bir elf harabesinin hem de üçüncü sezonun ilk bölümünün ismi olduğunu işittiğimiz Shaerrawaedd’de olduğumuzu söyleyebiliriz sanırım. Kitaplarda burayı Geralt ile Ciri ziyaret ediyor ve elflerin yakın zamanda burada toplandıklarını keşfediyorlardı, fragmandaki bu sahneden yola çıkarak dizide ise sanıyorum ki ya Yennefer de yanlarında olacak ya da Geralt’ın yerini Yennefer’e verecekler. Francesca, bir önceki sezonun sonunda Istredd vesilesiyle Ciri’nin varlığından haberdar olmuştu ve dolayısıyla Filavendrel ile Ciri’yi ele geçirebilmek için orada bulunuyorlar; bu, kitapların olay örgüsünden bir sapma demek ama hem kitap serisinin vardığı nokta hem de dizinin ilerleyen sezonları için bu karakterleri beraber görmek ve ortak dertlerini anlamak önemli diye düşünüyorum. Witcher oyunlarının da özellikle ikinci oyun olmak üzere sık sık eğildiği şekilde, finalde bizi bunlar bekleyecek.

Jaskier ve Philippa Eilhart

Ya, bu noktada Jaskier’i nasıl unuturuz? Belki en başta onu söylemem gerekirdi ama işte, bir tanecik minicik sahne ayırmışlar kendisine. İkinci sezonun finalinde bir baykuşun insana dönüşmesini izlemiştik ki kendisi Philippa Eilhart isimli, aşırı azimli ve tehlikeli bir büyücü. Bu sezonun temasına uygun ve önceki sezonda Dijkstra ile hafiften kurulan istihbarat ağına hazır ve nazır şekilde Philippa, Jaskier ile bayağı tehditkar bir şekilde beraber. Nereden baktığınıza göre değişebilir fakat şimdi, Jaskier’in kendisine -ya da en azından Jaskier’in Fareli Köyün Kavalcısı iken yaptığı anlaşmaların taraflarına- ödemesi gereken bir borcu var…

Peki, canımın paresi Cirilla ne yapsın? Elinde kılıcıyla birilerine sinirli, hem koca krallıklar hem azınlık elfler peşine düşmüş; birinden kaçarken Wild Hunt ardından koşturuyor. Yetmiyor, bir de Witcherlık belası var, labirentte canavarla karşılaşıyor. İsimlerini çağırdığı insanlar, başka başka cephelerde can telaşına düşecekler; yalnız başına savaşması gereken bir sürü düşman var.

Wild Hunt

Fragmanın en tanıdık ve belki oyunları tercih edenlerin de heyecan duyabileceği kısmını ise sona sakladım. Wild Hunt’ı görüyoruz, Ciri’yi kovalıyorlar. Bu sahne doğrudan Time of Contempt’ten alınmış; bir yönüyle de elbette, bir başka uyarlama olan The Witcher 3: Wild Hunt’ta, Ciri’nin Velen’de Ormanın Hanımları’nın eline düşme macerasını hatırlatıyor. İkinci sezonun sonunda Wild Hunt’a şöyle bir-iki dakikalık, yine muğlak bir bakış atmıştık ve daha sonrasında liderleri ile de en azından orijin hikâyesi açısından Blood Origin ile tanışmıştık. Yine de yüzlerini göstermemeyi seçmişler; ya ikinci sezondaki Voleth Meir gibi biraz daha kendi eklemeleriyle gizem ve korku katmak istiyorlar ya oyuncularda değişiklik yaşanacak ya da her şeyi bir anda göstermekten kaçtılar, bilemiyorum.

Kaçırdığım bir şey yoktur diye varsayıyorum ama varsa mutlaka yazın, konuşalım!

The Witcher, üçüncü sezonunun ilk beş bölümü ile 29 Haziran’da, kalan üç bölümü ile ise 27 Temmuz’da bizlerle buluşacak. O vakte kadar aklımda yeni karakterlerle ilgili yazılar yazmak var ama zaman ve ilgi gösterir elbette. Siz neler diyorsunuz? Tüm mecralarda en ufak bir haberin altına gelen her birkaç yorumdan biri gibi Witcher’ın son sezonu bu mu olacak sizin için yoksa biraz daha buralarda olacak mısınız?


Fragmanın ötesindeki bir Henry Cavill yokluğu ve gelecek sezon için aşağıda ikinci bir sayfamız mevut.

1 2
Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.