Tutkuyla bağlandığımız bir eserin çıkışını beklemek ve içimizde yarattığı heyecan dalgasına aldırmadan hayatın normal akışına devam edebilmek kolay olmuyor. Fakat tıpkı şairin “Ayrılık da sevdaya dâhil” demesi gibi beklemek de geek’liğe dâhildir. Beklenen yapımın nasıl olacağına dair yorumlar yapılacak, gerek yüz yüze gerek internet forumlarında tartışılacak, hatta arkadaş buluşmalarından tutun yapılacak seyahatlere kadar tüm planlar bu çıkış tarihlerine göre ayarlanacak. İçerisinde 9 günlük bir tatil ihtimali barındıran Haziran ayı da özellikle izlenecek dizi ve filmler açısından oldukça bereketli. Planlarını tüketeceği içeriklere göre yapan geekler hazırsa 2024 Haziran’da beklediğimiz 5 film ve 5 diziye göz atalım!

Haziran Ayında Beklediğimiz 5 Film

Hit Man

 • Çıkış Tarihi: 7 Haziran
 • Platform: Sinemalar

Gerçek bir hikâyeden uyarlanan Richard Linklater filmi Hit Man, kiralık katil rolü yapan bir polise odaklanıyor. Glen Powell’ın canlandırdığı polis, müşterisi olan bir kadına aşık olduğunda işler karışıyor. Prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan film, İstanbul Film Festivali’nde de gösterilip gayet olumlu eleştiriler almıştı. Linklater filmin senaryosunu Top Gun: Maverick ve Anyone But You ile sağlam adımlarla Hollywood’da yükselen Powell’la birlikte yazmış. Before üçlemesi ve Boyhood gibi sakin işlerle tanıdığımız Linklater, Glen Powell’ı da yanına alınca aksiyon-komedi türünde ortaya ne çıkarmış fazlasıyla merak etmekteyiz açıkçası.

Bad Boys: Ride or Die

 • Çıkış Tarihi: 7 Haziran
 • Platform: Sinemalar

2020’de Bad Boys for Life ile diriltiren Bad Boys serisi devam ediyor! Will Smith ve Martin Lawrence’tan oluşan polis ikilisine bir komplo kurulmuş durumda ve bu sefer kaçak rolündeler. Önceki filmin yönetmenleri Adil & Bilall (yönetmenleri de ikili!) yine filmin başında. Buddy cop olarak anılan polis/ajan ikilisi filmlerine hasret kaldığımızdan mütevellit takipçisiyiz!

Inside Out 2

 • Çıkış Tarihi: 14 Haziran
 • Platform: Sinemalar

Pixar’ın Riley adlı bir kızın kafasındaki duygulara odaklanan animasyon filmi 9 yıl aranın ardından merakla beklenen devam filmine kavuşuyor. Riley’nin ergenlik dönemine odaklanacak Inside Out 2’de Anksiyete, Kıskançlık, Can Sıkıntısı ve Utanç gibi duygular da ekibe ekleniyor. Türkçe dublaj noktasında Üzüntü’yü seslendirmek üzere Gupse Özay kadroya geri dönerken Anksiyete’yi ise role oldukça yakışacağını düşündüğüm Aslı İnandık seslendirecek. Inside Out 2’nin Pixar’ın son dönemde -Incredibles ve Toy Story gibi popüler serileri saymazsak- devam ettirmeye karar verdiği tek IP olduğunun da altını çizmek lazım.

The Bikeriders

 • Çıkış Tarihi: 21 Haziran
 • Platform: Sinemalar

Deri ceketler, sert abiler ve motorsiklet kültürü ilginizi çekiyorsa bu film tam size göre! Jeff Nichols’un yazıp yönettiği The Bikeriders 1960’lar Chicago’sundaki bir motorsiklet kulübünün -çete demek daha doğru olur hatta- maceralarını bizlerle buluşturuyor. Filmin başrollerinde ise Austin Butler, Jodie Comer ve Tom Hardy yer alıyor.

A Quiet Place: Day One

 • Çıkış Tarihi: 28 Haziran
 • Platform: Sinemalar

Birçok kıyamet sonrası dönem filmi izliyoruz ama o dünyanın kıyamet anına yeterince tanıklık ediyor muyuz? Son yılların başarılı korku/gerilim serisi A Quiet Place, prequel filminde bizi tam da bu kıyamet anına götürüyor. Başrollerinde Lupita Nyong’o ve Joseph Quinn’in yer aldığı A Quiet Place: Day One‘da yönetmen ve senarist olarak -ana serideki John Krasinski’nin yerine- Michael Sarnoski yer alıyor. Hem yönetmen değişikliği, hem de ana filmlerin aksine metropolde geçmesi sebebiyle hayranların temkinli yaklaşmasıni tavsiye ediyoruz.

Haziran Ayında Beklediğimiz 5 Dizi

The Acolyte

 • Çıkış Tarihi: 4 Haziran
 • Platform: Disney+

Episode I’in 100 yıl öncesine, High Republic dönemine gidiyoruz. Disney sonrası süreçteki Star Wars: The High Republic kitap ve çizgi romanlarından esinlenen, ilk kez göreceğimiz karakterleri içerecek ve gizem/gerilim janrında olan bir dizi Acolyte. Lee Jung-jae’nin oynadığı Jedi ustası Sol, birtakım suçları araştırırken Amandla Stenberg’in canlandırdığı eski Padawan Mae ile karşılaşacak. Kadın başrollü Acolyte’in yaratıcısı ve showrunner‘ı ise Russian Doll’dan tanıdığımız kadın yönetmen Leslye Headland. Yalnız kadroda bir başka kadın var ki, dizinin en heyecan verici kısmı o olabilir: Carrie-Anne Moss! Yönetmen Headland onun karakteri için “ışın kılıcı kullanan bir Trinity” izleyeceğimizi söylüyor.

The Boys 4. Sezon

 • Çıkış Tarihi: 13 Haziran
 • Platform: Prime Video

Süper kahraman dizileri müessesesinde başı çeken, 3 sezondur gümbür gümbür ilerleyen The Boys’un yeni sezonuna kavuşuyoruz sonunda. Homelander’ın yargılanacağını ve halkın ikiye bölünmesi üzerinden siyasi hiciv yapılacağını tahmin ettiğimiz The Boys’un 4. sezonunda yeni Seven üyeleri de olacak elbette.

House of the Dragon 2. Sezon

 • Çıkış Tarihi: 16 Haziran
 • Platform: Max (buralarda Blu TV)

Game of Thrones’tan aldığı bayrağı taşımayı başaran, prequel nasıl yapılır dersi veren House of the Dragon da yeni sezonuyla Haziran’da beklediğimiz işler arasındaki yerini aldı. Bir değil birçok fragman gördüğümüz yeni sezon, yeşil ve siyah diye ikiye ayırdığı fragmanlarda savaşın iki tarafını da göstermişti. Bizi ilkinden çok daha fazla aksiyon içeren bir sezon bekliyor gibi, kemerlerinizi sıkı bağlayınız.

Severance 2. Sezon

 • Çıkış Tarihi: 21 Haziran
 • Platform: Apple TV+

Haziran’da beklediğimiz diğer dizi şimdiye kadarkilerin aksine bizi fantastik evrenlere götürmüyor, tam da içinde bulunduğumuz evrene dair düşünmemizi sağlıyor. Beyaz yaka hayatını distopik bakış açısıyla irdeleyen dizinin yeni sezonu hakkında bir duyuru videosundan başka bir bilgi yok maalesef elimizde.

The Bear 3. Sezon

 • Çıkış Tarihi: 27 Haziran
 • Platform: Hulu

2024’ün Haziran’ı, 2022’nin en iyi dizileri listemizdeki birçok yapımın geri döndüğü bir ay oluyor. İki yıl önceki listenin tepelerinde yer almayı başaran The Bear, tüm kaosuyla geri geliyor. Hell’s Kitchen bölüm tekrarlarını izlemeyi veya Overcooked ve PlateUp oynamayı bırakma vakti geldi, The Bear 27 Haziran’da yayında, hem de tüm bölümleriyle.

Haziran ayı dizi – film noktasında epey umut vaat ediyor. Siz hangilerini izlemeyi düşünüyorsunuz, atladığımız içerikler olmuş mu? Yorumlara bekliyoruz.

Author

Genellikle popüler kültür evrenlerinde yaşıyorum çünkü Thanos'un da dediği gibi "Reality is often disappointing."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.