Command & Conquer : Red Alert Serisi

Red Alert 3_625

Zaten oyunun ara videolarında bile dünya yıldızlarını oynatan EA, azıcık daha fazla para çıkıp bu oyunun filmini neden yapmaz anlamıyorum. Konu olarak her kitleye sunacak bir şeylerin var. Alternatif bir gerçeklikte geçen 2. Dünya Savaşı. Şu cümleyle bile nice kişinin gönlünü fethettin. Ruslarla Müttefikler, teknolojik silahlar ve araçlar, stratejik savaş sahneleri, Tanya başta olmak üzere seksi ablalar, savaş olduğuna göre kaslı yapılı erkekler vs. Bir filmden daha ne isteyebilirsin ki?

Evet oyunun RTS yapısını filme uydurmak biraz zor olabilir ama o arka plan hikayesi nice kahramanlara, kahramanlıklara gebe değil mi? Oyuncu seçimi derdin bile yok denecek kadar az. Ara videolarda oynayanları topla, al sana hazır kadro. Çoğu zaman çekim yapmana bile gerek olmayabilir. Hem de üç oyun olduğu için olayı üçlemeye de bağlayabilirsin. Daha ne olsun?

Alternatif: Command & Conquer Serisi. Kendilerinin senaryoları acık Dune’dan çalıntı olduğu için listeye Red Alert’ı koydum. Yoksa kimse Kane’in beyaz ekranda göstereceği karizmayı görmezden gelemez.

 

Dune Serisi

sandworm625

Evet Dune’un 1984’te çıkmış bir filmi, sonradan çekilen bir mini dizisi zaten var. Ama ikisi de hem senaryo olarak, hem de görsellik olarak bugünün beklentileri maalesef karşılayamıyor. Artık güncellenmesi lazım. İlginç evreni, savaşları, politik oyunlarıyla Dune evreni yeniden yaratılsa kim hayır der ki? Pazarlama olarak da “Uzayda geçen Game of Thrones” dersin. Hem de kalabalık kitaplarıyla (itiraf ediyorum hepsini okumadım) uzun yıllar yetecek kaynak da sağlıyor. Kitapları seni sıkıyorsa, bir adventure, iki RTS olan oyunlarını temel alabilirsin. Sırf Sandworm’ların görüntüsünü düşünmek bile ağzımın sulandırdı. Tam da Star Wars bilim kurguyu geri götürüyorken bundan faydalanın derim ben.

Alternatif: 2001: Bir Uzay Macerası. Ehm.. Bilim kurgu kitapları konusunda biraz cahilim evet. Dolayısıyla hem filmi olması açısından hem de okumuş olmam açısından bu kitabı alternatif olarak önerebiliyorum.

 

Witchblade

darkness-witchblade625

Wonder Woman, Captain Marvel derken kadın başrollü yapımların öne çıkacağı yılların arifesindeyiz. Ama bu karakterlerden sonra ortaya çıkmış ve kendş zamanında Marvel ile DC’yi satışlarda çok zorlamış bir karakterimiz var ki, en az onlar kadar kendisinin de beyazperdede yeri haktır. Witchblade Image Comics çatısı altındaki Top Cow Comics’in eseri. Sara Pezzini isimli detektifin Witchblade adlı büyülü bir nesneyi bir kaza eseri eline geçirmesiyle birlikte başından geçenlere odaklanıyor.

Top Cow zaten genelde görsel olarak etkileyici işler ortaya koyar ve çizgi romanlarındaki kızlar şaheserdir. Hollywood’da bu role uygun pek çok güzel aktris olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Serinin 1995’ten beri devam ettiği için ortaya konulabilecek pek çok güzel hikayesi de mevcut. Daha da önemlisi bence Witchblade’le başlayıp, Darkness, Angelus, Magdalena, hatta biraz da zorlayıp –pazarlama hamlesi olarak- Spawn’ın falan olduğu bir birleşik Image evreni de yaratılabilir. Artifacts adındaki crossover ile de Phase 1’i bitiririz.

Alternatif: Darkness. Yine bir Top Cow çizgi romanı. 21 Yaşında “Darkness Güçleri” ortaya çıkan, çapkın, soğukkanlı mafya suikastçisi Jackie’nin hikayesini anlatan çizgi roman, görselliği, aydınlık-karanlık savaşı teması ve tabii ki yakışıklı seksi anti-kahraman başrolüyle sinemada hiç zorlanmaz diye düşünüyorum.

1 2
Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

23 Yorum

 1. Teesüf ederim, Asıl Command & Conquer serisinin filmi çekilmeli, Red Alert’in değil. Zira Red Alert zaten paralelin paralelinde geçiyor. Önce Hitler, sonra Einstein’i zaman makinesi ile öldürüyorlar. Bir de arada tabi Kane’in Red Alert 1’de Stalini öldürmesi var. Kısacası Red Alert çok karışık, gel biz Kane’imizle, Tiberium’umuzla ekranlara nam salalım ey yazar.

  Edit: Bir de 2. dünya savaşı ilk oyunda, alternatif 2. dünya savaşı, ikinci oyunda 3. dünya savaşı, 4. oyunda ise yine alternatif 3. dünya savaşı var.

  • Ya benim için Red Alert hep başka oldu be Umut’um (Daha internet kafeler yokken bir bilgisayarcının Lan’la bağladığı bilgisayarlarda okuldan kaçar saatlerce oynardık, heey heey), o yüzden tarafsız bakamıyor olabilirim. Ama onun dışında da yazıda belirttiğim gibi C&C’ye kıyasla daha rahat pazarlanabilir olması, tarihten karakterler yer alması falan daha cazip sanki. Kane cameosu da koydun mu tamam. Bir de çok seviyorum, evet..

   • Yav aslında sen C&C’nin herhangi bir oyununa tek bölüm dizi çek, ben yine 20 kere izlerim. 😀

   • Ben biraz yanlı olabilirim. Tolkien’in Silmarillion’undan sonra okuduğum ilk şey DragonLance Cronicles olduğundan en beğendiğim şey sıcak ilişkiler, daha 3. sayfada combat’a girmeleri olmuştu.

    Peter Jackson doğru yönetmen olmaz gibi geliyor bana, ama alternatifim var mı desek başka bir isim bulamayacağım.

 2. Refik Buğra Babacan Cevap ver

  ya bir ara zaman carki dizisi vardi hakli sekilde yerden yere vuruldu onu tercih ederim yada madem weis&hickman olum kapisi da olur

 3. Ejderha Mızrağı’nın edebiyattaki değeri elbette bir Yüzüklerin Efendisi değil, fakat adamakıllı bir uyarlamayla geniş kitlelere ulaşması durumunda popüler kültürde ikonik hale gelebilecek çok daha fazla karaktere ev sahipliği yapıyor. Raistlin, Tasslehoff, Kitiara, Dalamar, Fizban… Belirli popülariteye ulaşması kaçınılmaz karakterler bunlar hep.

  Ha bu arada o adventure efsaneleri için aynı fikirde değilim ya, bu halleriyle daha güzel onlar.

  • Unutmayı seçmişim daha ziyade. Bende de vardı vcd’si. Witchblade’i zırh falan olarak yapmışlardı, ne kötüydü ya. 2008’de de süper film gelecek denmiş, hatta afiş bile hazırlanmıştı ama hiç ses çıkmadı sonra. Ama bugünün teknolojisi ve anlayışıyla ortaya güzel birşey çıkabilir diye düşünüyorum. Katılmaz mısın?

   • Önder Özkayıt Cevap ver

    2015 yapımı olacaksa eğer,daha kötü olamaz.O kadarda düşüremezler herhalde diyelim.Seçme hakkım olsaydı Red Alert serisini görmeyi yeğlerdim.

 4. Dune, Drizzt ve Dragonlance serileri niye film/diziye falan uyarlanmaz anlamıyorum. Half-Life örneği verilmiş zaten o hepimizin en büyük temennisi. Bende yeni bir Spawn ve Mortal Kombat filmleri arzusu. Eski MK filmleri (özellikle ikincisi) kitsch işlerdi. Story Mode’u örnek alınsa bol kanlı bir MK filmi izlesek tüylerimiz diken diken olur. Ayrıca gamer yazarlara sesleniyorum buradan, yeni MK oyunu ile ilgili bir şeyler yazsanız ne güzel olurdu.

  • Ben Story Mode’dan çok Rebirth’ün üzerine oynamalarını tercih ederdim konu MK olduğunda. Çok özgün ama özüne yeterince göz kırpan bir yaklaşımdı bence. MK X için yeterli bir bilgisayarım yok ama 9’u övebilirim sabaha kadar istersen. 🙂

 5. Arkadaşlar listede Wheel of Time neden yok. Aranızda bu efsane serinin fanı hiç mi yok? Listede başta olması gereken serilerden biridir.

 6. Ejderha Mızrağı olabileceği gibi yine aynı ekibin Ejder Kanadı serisinin dizisi ve filmi de yapılabilir tabi 6 farklı diyar olması biraz işi zora sokabilir. Ejderha Mızrağının ilk serinin ilk kitabı Güz alaca karanlığın ejderhaları kitabının çizgi filmi yapıldı ama hiç tavsiye etmem. Kitabı okurken bunun filmini çekemezler çizgi filmini yaparlarsa güzel olur diye düşünüyordum. Hiç yapamamışlar yani hiç 🙁

 7. Yiğit Eren Kocaman Cevap ver

  Olmamış. Nerede The Wheel of Time? Dragonlance serisi ya da Forgotten Realms serilerinden önce yazılmış olması gereken bir Deaths Gate Cycle da mevcut. Eksik.

 8. Lock and key ,eishner odullu ve hem dizisi hemde filmi olabilecek bi cizgi roman bi ara dizisi yapilicakti hatta fragmani bile cikti sonra vazgecildi sanirim

 9. Zaman Çarkı kesinlikle uyarlanmalı. Ayrıca yeni serilerden Kralkatili Güncesi ve Brandon Sanderson’ın bütün kitapları film veya dizi olmalı.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.