Julia Carpenter, “Arachne / Madame Web”

Julia Carpenter

Neden Olmalı: Madame Web titri aslında kör ve yatalak Cassandra Webb’e aittir, ’94 çizgi romanını izleyenler bu karakteri çok iyi hatırlarlar. Spider-Man külliyatının daha mistik tarafını yansıtır. Çizgi romanlarda Cassandra Webb ölmeye yakınken telepatik gücünü o dakikaya kadar Arachne mahlasıyla yürüyen Julia Carpenter’a devreder. Ben şahsen Madame Web gibi daha geride durup, ciddi bir danışman rolü üstlenebilecek bir karakterin Marvel’ın belli ki niyetlendiği genç Spider-Man hikayesine çok uyacağı kanaatindeyim. Ama kendisi de halihazırda bir süper kahraman olan ve Cassandra Webb’in aksine daha gerçekçi bir durumun içinde olan Julia Carpenter, şüphesiz bunun için daha iyi bir aday.

Neden Olmayacak?: Çünkü Madame Web’i filme koymak demek, Spider-Man’in tüm o mistik havasını işin içine katmak demek. Marvel mistik dünyalara Doctor Strange ile girecek, evet, ama bunu diğer fikri mülklerine sıçratmak istemeyeceklerdir. Özellikle de Spider-Man gibi mistik tarafı kamuoyu tarafından tamamen benimsenmemiş bir karakterle. Üstelik Spider-Girl için söylediklerimiz burada da geçerli, perdede iki Spider-Karakter isteyeceklerini sanmıyoruz.

 

Michael Morbius

Morbius

Neden Olmalı: Michael Morbius Spider-Man tarihinin en acayip karakterlerinden biri. Kendisi bir vampir, ama kötücül bir vampir değil. Aslen bir bilimadamı da olduğundan klasik bir Marvel süper kahramanı olacakken piyango kötü vurmuş da vampir olmuş gibi bir havası var. Üstelik garip bir aşk hikayesi, acayip bir kan davası da var. Yani esasen söylemeye çalıştığımız şey şu, Morbius zengin bir maden, doğru ellerde her yola gider, her türlü keyif verir.

Neden Olmayacak?: Marvel sinematik evrenine pek çok şeyi soktu; Tanrılar, uzaylılar, üzerinde biyomühendislik yapılmış rakunlar, sevimli ağaçlar… Ama muhtemelen bunların arasına bir de vampir serpiştirmeyecektir. Üstelik Morbius yapı itibariyle sahne çalması çok müsait bir karakter. Onu ya bir filmin ana olayı yapıp, finalde elveda diyeceksiniz; ya da hiç koymayacaksınız. Orta yolu yok, öyle yandan hafif çorbaya dökülebilecek bir tuz değil kendisi.

 

Morlun

Morlun

Neden Olmalı: Yeni sonlanan Spider-Verse’i okuyan herkes The Inheritors’dan, Loomworld’den ve onların tüm Spider-Totem’lere karşı verdiği mücadeleden haberdardır. Yukarıda da dediğim gibi, bu konsept Ezekiel ile paket olarak geliyor ve ilk başta Straczysnki’nin The Amazing Spider-Man sayılarından çıkmıştı. Morlun diğer tüm Spider-Man filmlerinin görmediği tipte bir villain, hatta tüm MCU’da benzediği tek şey Thanos. Onu intikam iteklemiyor, taht derdinde değil, para peşinde koşmuyor, fetih gibi bir arzusu yok. O sadece öldürmek istiyor, çünkü aç. Böyle bir dinamik belki ilk solo Spider-Man filminde ağır gelir, ama sonrakilerde muhteşem bir imtihan olacaktır.

Neden Olmayacak?: İki sebebi var. Birincisi, Morlun çok ağır bir konsept. Adamı komple bir Spider-Verse serisinde ancak hakkıyla bitirebildiler. Onu anlatmak için totemlerin ne olduğuna, Spider-karakterlerin mazisine girmek gerek. İkincisi ise kendisinin mensubu olduğu ırka dair herhangi bir şey MCU içerisinde çok garip kaçacaktır. Zira Morlun tam bir 616 evreni ürünü. Ekseriyetle Ultimate çizgisinden giden MCU kendisini kaldırmayabilir.

 

Stanley Carter, “Sin-Eater”

Sin-Eater

Neden Olmalı: Spider-Man’in çok bilinen karakterlerinden değildir Sin-Eater. 80’lerin sonunda çok tartışılan ve çok ses getiren bir Jean DeWolff’un ölümü serisinde ilk defa gözükmüş, Peter’ın yıllarlık dostu polis memuru Jean’i öldürmüştür. Sin-Eater aslında Punisher minvali bir karkaterdir, fakat farkı, SHIELD’ın üzerinde deney yapıp kendisine süper güçler vermesi, ve bu sırada da delirtmesidir. Sin-Eater Stanley Carter’ın bedeninde ek bir personadır ve iki kişilik çarpışırlar. Spider-Man ciddi anlamda öfkesini ve prensiplerini ilk defa Jean DeWolff’un ölümüyle Sin-Eater üzerinden sınar ve ona bir anlık öfkeyle yaptıkları, o öfkenin sonuçlarının sebep oldukları Spidey’de ciddi bir iç sorgulama başlatır. MCU’nun şu dakikaya kadar “öldürmeme” prensibiyle yaşayan bir karakteri olmadı. Sin-Eater bu prensibi muhteşem bir şekilde sınayacak en önemli karakterlerden biri.

Neden Olmayacak?: Çünkü herhangi bir kimsenin hatırlamayacağı kadar ufak ve etkisiz bir karakter Sin-Eater. Üstelik sebep olduğu buhran çok ağır. Zira bir noktada Spider-Man bir senelik rehabilitasyondan sonra gördüğü Stanley Carter’ın kendisinden yediği dayak sonrası ne hâle geldiğini görüyor. Carter o dayaktan sonra peltekleşmiş, topallaşmış, kamburlaşmış. O an Spider-Man “yani ben her dövdüğümü bu şekle mi sokuyorum?” diye düşünmeye başlıyor. Ben çok dürüst konuşayım, herhangi bir süper kahraman filmi senaristinde -Nolan biraderler hariç- böylesine sert bir iç çekişmeyi yansıtacak cesareti görmüyorum…

 

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

6 Yorum

 1. Yazdıklarınızdan en çok bilineni Michael Morbius.Kendisi sinemada olacaksa önce kötü karakter sonra da iyiye dönüşüm yaptırılarak Örümcekadamın geçici sidekicki olabilir ve asıl başdüşmana karşı birlikte mücadele edebilirler!Ancak sinemada bir dezavantajı var,vampir ve dracula efsanaleri üzerine çok fazla film yapıldı,seyiciler gene mi vampir gene mi dracula diyebilirler.Dİğer yazıklarınıza pek hakim değilim.Ancak bir önerimde şu olabilir:Örümcek adam ve inanılmaz arkadaşları vardı,çok eski bir çizgi seri.Örümcek adam,Buzadam ve Firestar birlikte kötülere karşı mücadele ediyorladı.Burda Örümcekadama reboot atmayacaklarına ve civil warda ilk kez gözükeceğine göre,bunu yapabilirler.Buzadam ve firestarı ise inhumans olayları üzerinden açıklarlar ve sidekick olarak iki süperkahraman edinmiş olur.Bir tanesininde kadın karakter olması çok iyi.

 2. Punisher, Daredevil, Venom, Carnage, Spider-Woman, Ben Reilly, Hobgoblin, Sentry gibi yan karakterlerin MCU’da saydığınız karakterlerden daha iyi görüneceğini düşünüyorum.

 3. sen direk olmayacakları sıralamışsın tahmin edilesi çok zor bişe değil asıl ne olacak onu tahmin etmek zor marvel gene ezber bozar..

 4. Spider-Girl veya Arachne görmek bence çok yersiz olur zaten , Morbius evet sevdiğim bir karakter fakat çizgi romanlarda – dizilerde görmekten hoşlanacağım bir karakter beyaz perde de görmeyi cidden istemem sonuçta adamımız bir vampir . Blade varken ona düşmez 😛 Morlun kesinlikle lise öğrencisi olucak Peter’ımız için çok ağır kaçar . Bence bu film ne Green Goblin görelim ne Venom görelim . Eddie Brock ve Oscorp’u görelim yanlış anlaşılmasın ama villain olarak kesinlikle olmasınlar , şimdilik yan karakter . Umarım Mysterio , Shocker , Scorpion tarzı villianlar görürürüz tek isteğim bu yönde …

 5. Benim en çok görmek istediğim spiderman filmlerindeki karakterler carnage mysterio madame web ve morlun bunların kesinlikle olması gerek illaki ilk fimde olcak diye bir şart yok spiderman büyüdükten sonra 😀 yani 25 30 yaşları işte o zaman 3 mü 4’üncü film mi olur bilmem ama bunların hepsının gozukmesı gerek bence

 6. Açıkçası Spider-man’in mistik tarafını çok sevmiyorum. Evet çizgi filminde keyif almıştım ama çizgi romanda okurken o tadı bulamadım. Dolayısıyla buradan sadece Morbius’u görmek isterim ama onun da ilk filmde değil de belki sonradan eklenmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum.

  Julia Carpenter değil de Cassandra’yı mistik kısımlardan görece arındırıp akıl hocası yapabilirler. Ama Marvel’ın başka planları vardır, yoksa başta bu işe girmezlerdi zaten.

  Sin-Eater aslında olabilir ama ilk filmde değil, yanlış hatırlamıyosam ucu Venom’a da bağlanıyodu di mi? Biraz daha oturmuş bir Spider-Man de ana temanın Venom olduğu bir senaryoda anlatılası bir hikayedir. Ama filmin tek kötüsü Venom olmak koşuluyla.

  Bu arada Amazing Spider-Man serisinin yapmaya çalıştığının aslında güzel bir tercih olduğunu ama işleme konusunda sıkıntıları olduğunu düşünüyorum. Sinister Six’i ayrı bir film olarak değil de, Amazing Spider-Man’in finali olarak düşünselerdi yada öyle yansıtsalardı, senaryoyu o yönde biraz daha güzel işleselerdi, Jamie Fox’ı böyle anlamsız harcamak yerine daha çizgi romandaki gibi bir Electro kullansalardı, Peter-Gwen’e odaklamak yerine konuya odaklansalardı, mizahı biraz daha yüksek tutsalardı vs. vs. (Düşündüğümden daha fazla sorun varmış ama yine de) pekala güzel bir Spider-Man serisine kavuşabilirdik.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.