5. Otto Octavius, Superior Spider-Man

6 Superior Spider-Man

Aslında biraz hile yapıyoruz, zira Otto Octavius hiçbir zaman Otto Octavius olarak Spider-Man olmadı. Sadece onun zihni Peter’ın vücudundaydı. Fakat bu sıradaki hikaye örgüsü o kadar beklentilerimizin aksine iyi gitti, Otto Spider-Man kostümü içerisinde o kadar zıt bir şey hâline geldi ki, bir anda Peter’ın mızmızlanmalarının ne kadar boş olduğunu fark eder şekilde ayrıldık seriden. Otto Parker’ın hayatına sahip olduğu kısa süre içerisinde yıllardır Peter’ı rahatsız eden ne varsa “ne ağlamış be böyle basit bir şey için” dedi, halletti. Bıraktığında Peter’ın kendi şirketi vardı yani, daha ne?

 

4. Peter Ross, Spider-Boy

7 Spider-Boy

Amalgam Universe’i bilir misiniz? Çok kısa bir vakit süren, şimdi olsa interneti gerçekten kırabilecek bir event’ti. Marvel ve DC popüler karakterlerini ikişer ikişer birleştirmiş ve ortak bir evrene fırlatmıştı. Batman ve Wolverine Dark Claw olmuşlar, Superman ve Captain America da Super Soldier olarak birleşmişlerdi. O zaman klon olan Spider-Man’e de Superboy layık görülmüştü ama, aman yarabbi, ne güzel hikayeler çıkmıştı oradan. Keşke hakları birinden birinde sabit kalsaydı da, devamını görseydik yani; o derece iyiydi.

 

3. Peter Parker, Spider-Man Noir

8 Spider-Man Noir

Spider-Man Noir’a özel bir zaafım var. Hayır, zaten film noir alt janrına çok özel bir zaafım var o ayrı; ama o hava da Spider-Man’e böyle mi güzel yakışır be kardeşim? Hem sen çok güzel bir noir atmosfer vereceksin, hem 1930’lara harika bir yolculuk yapacaksın, hem süper kahraman hikayesi olacaksın, hem de Spider-Man’in tüm karakterlerini döneme şahane uyarlayacaksın! Yeme de yanında yat’tı resmen Spider-Man Noir. Zaten de o yüzden defalarca farklı medyalarda kullanıldı.

 

2. Jessica Drew, Spider-Woman

9 Spider-Woman

Aslında Jessica Drew’un 616 versiyonu o kadar da Spider bir karakter değil; daha doğrusu totem mevzusu bakımından öyle; ama en azından hikayesel olarak değil. Ultimate Jessica Drew baya baya Parker’ın klonu, ve onların Miles ile olan dinamiği de ayrı bir övgü konusu. Ama buraya biz yine de 616 Drew’unu aldık. Spider-Woman’a hayran olmamak nereden baksanız ayıplanmalık bir hareket. Kadın bir kere casus, üstelik inanılmaz zeki, çok güçlü ve çok karizmatik. Her sorunu da çözüyor maşallah, daha ne?

 

1. Miles Morales, Ultimate Spider-Man

10 Ultimate Spider-Man

Ama tabii ki Peter Parker’ı listeden çıkarttığınızda bir numarada sadece ve sadece Miles Morales’in olması kabuldür. Başka bir şey olamaz. Miles bu listedeki pek çok karakterden daha genç alsında; hem yayın anlamında, hem de evren içerisinde. Ama ona o kadar güzel bir karakterizasyon yapıldı, kendisi o kadar güzel hikayelerin içerisinde bulundu ki hayran olmamak elde olmadı. Morales bir yandan Spider-Man’e hayran olan hepimizi temsil ediyordu; diğer yandan da gerçekten etrafındaki süper olaylara çok insani tepkiler veren; organik bir sesi. New York’a en ait olan Spider-karakter de belki de oydu, neticede banliyöde değil, New York’un gettolarında büyümüştü. Bütün bunların üstüne bir de Spider-Man’in 616’da çoktan aştığı pek çok şeyi de hatırlattı bize, o lise buhranları, kafa karışıklıkları. Ama bunları Parker kadar da kenar köşeden değil, baya inandırıcı bir merkezden yapıyordu. O yüzden, listemizin bir numarası şüphesiz Miles Morales’in Ultimate Spider-Man’i oldu…

 

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Yorum

  1. Niklaus Michaelson Cevap ver

    zaten böyle bir yazı bekliyordum iyi olmuş .Ama benim gönlümün birincisi superior spiderman bu listede.inşallah civil wardaki spideyi açıklayan yazınız da gelecek [marvel duy sesimi açıkla şu adamın kimliğini] emeğinize sağlık.

  2. Miles Morales’i de kaldirsaydiniz listeden, onun da Peter Parker listede olmadiginda birinci olacagi kesindi? Icten ice Peter artik emekliye ayrilsin dusuncesinin disavurumu gibi goruyorum ben bu girisimleri 🙂

  3. Shadow in the Dark Cevap ver

    Noir ve 2099 karakterlerini daha iyi tanımanız için içinde amazing ve ultimate in de bulunduğu Spider-Man : Shattered Dimension kaliteli bir oyundur.Denemenizi tavsiye ederim.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.