İlişkileri

10850935_651402548302236_2054046159_n

Elbette bu noktada Quake’in iki baba figürüyle olan ilişkisinin altını çizmek gerekiyor öncelikle: Mr. Hyde ve Nick Fury. Dürüst olalım, Mr. Hyde’ın zaten çizgi romanlarda Quake ile çok fazla bir muhabbeti hiçbir zaman olmadı. Ama Fury başka bir mesele. Quake ve Fury’nin ana evrendeki ilişkisi her zaman çok kompleks ve neredeyse yer yer hastalıklı oldu. Quake’in Fury’ye olan sadakati Fury çok tartışılacak kararlar aldığı anlarda bile hiç sarsılmadı. Belki de o yüzdendir, Quake Fury’den sonra SHIELD direktörü titrini aldığında da aynı kararları almaya yeltendi ve bu yüzden Maria Hill ile çok fazla takıştı.

Bu aynı zamanda Quake’in diğer önemli ilişkisine de ciddi anlamda etki etti. Quake, Fury’nin Secret Warriors ekibinde beraber bulunduğu Hellfire ile ciddi bir romantik ilişki yaşadı. Fakat Hellfire ekibin en sorunlu elemanıydı ve Quake’in haberi yokken, kendi hatası yüzünden HYDRA’yla yüz yüze geldi. Fury ve Secret Warriors ekibi hakkında tüm bildiklerini dökülen Hellfire, karşılığında Quake’i koruma altına almaya çalıştı, ama en nihayetinde başarılı olamadı ve Fury’ye kendini ele verdi. Fury onu köşeye sıkıştırdı ve kasten, bilerek (onu bir uçurumun kenarında tutarken düşmesine izin vermek suretiyle) ölmesine sebep oldu. Dönüp bunu Quake’e söyledi mi? Tabii ki hayır.

 

Önemli Olaylar

3513304-ult02303

 • Secret War ve SHIELD’a Giriş – Quake bu sırada SHIELD’a Fury tarafından dahil edildi. Eğitimi tamamlandıktan sonra Latveria başbakanı Lucia von Bardas’a darbe yapmak isteyen ekibe giren Quake, savaş sırasında Fury tarafından direkt olarak öldürme emri aldı. Lucia’nın kalesini silme alaşağı eden Quake, bu olay sonrası hafızası Fury tarafından silinmeyen iki ajandan biriydi.
 • Lucia’nın İntikamı – Bir yıl sonra Lucia tüm New York’u yok edecek bir bombayla SHIELD’ın karşısına çıktı. Quake Lucia’yı ve bombasını güçlerini kullanarak durdurmayı başardı. Fakat o sırada Fury’nin hafıza silme operasyonu ortaya çıktı ve Wolverine sinirlenip, Fury’ye saldırdı. Quake Wolverine’in kalbini içeriden patlattı ve sonrasında Wolverine’in saldırıdığı Fury’nin bir LMD (Life Model Decoy) olduğu ortaya çıktı. Yine hafızalar silindi, Quake sırra kadem bastı.
 • Decimation ve Yeni İsim – M-Day sonrası Collective tarafından ele geçirilmiş Magneto’ya karşı toplanan New Avengers’ın kadrosunda Daisy Johnson da vardı. Magneto’nun beynini aşırı hızda titreştirerek bilincini yitirmesine sebep oldu ve kendine yeni bir süper kahraman ismi verdi: Quake.
 • Secret Invasion ve Secret Warriors Ekibi – Bütün bu olaylar sırasında gizliden gizliye Quake ile irtibatı koparmamış olan Fury, güvendiği ajanına yeni bir ekip kurmasını söyledi. Bunun sebebi bir Skrull işgalinin yolda olmasıydı. Quake tüm ekibi tek tek elleriyle kurdu. Skrull işgali sonrasında bu ekip HYDRA ve Leviathan’a karşı saldırılarda bulunmaya devam etti.
 • Norman Osborn ve SHIELD’ın Lideri – Bu süre zarfında Quake önce Siege event’i sırasında Normon Osborn ile mücadele etti. Ondan sonra Captain America tarafından Quake adı altında Avengers’a dahil edildi ve onu hapisten kaçan Norman Osborn’un peşine düştü. Fury resmen emekli olunca da Quake SHIELD’ın başına geçti. Fakat Osborn’u bulmaya çalışırken kullandığı metodlar o kadar kabul edilemezlerdi ki bu görevinden alındı ve yerine Maria Hill geçti.

 

Kostümleri

53875f9808eb1

Quake genel itibariyle çok şaşalı kostümler giymedi hiçbir zaman. Bir ara yüzünün iki tarafına birer panel yerleştirdiler, ellerinde farklı farklı şeyler oldu; bazen kostüm mavi-sarı, bazen siyah-gümüş oldu ama genel itibariyle hemen hemen her SHIELD ajanı gibi dar tek parça kostümleri tercih etti kendisi. Onun görünüşü ile ilgili sabit olan belki de tek şey kısa kestiği saçları. Dell’Otto ve Bendis ilk başta karakteri yaratırken Angelina Jolie’nin Hackers’daki görüntüsünü baz aldılar ve bu aşağı yukarı hiç değişmedi.

 

Son Not

Chloe-Bennett-as-Skye-Agents-of-SHIELD

Agents of SHIELD’da yarın ilk defa dünya gözüyle merhaba diyeceğimiz Quake, çizgi romanlardakinden çok farklı elbette. Fakat yine de çizgi romanlardaki bazı elementleri dizide görebiliriz. Fury ile olan ilişkisi az çok Coulson-Skye ikilisine yansımış vaziyette zaten. O yüzden her ne kadar işin içine Inhuman geni de girmiş olsa, çizgi romanlardan tamamen kopmadıklarını varsayabiliriz. Bu da belki ileride Hellfire’ın da meseleye dahil olabileceğine delalettir, kim bilir? Bekleyip görmek lazım. O ana kadar söylemek gerek; bizim için şu an Quake ve Skye çok farklı iki karakter durumundalar. Bakalım bu zaman ilerledikçe değişecek mi…

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

4 Yorum

 1. Açık söyliyeyim ben quake kimdir bilmezdim,dizide skyenin quake olacağını anlayınca netten açtım baktım birkaç çrsini indirip okudum öyle öğrendim,sizlerde baya derinlikli araştımışsınız köken hikayesini.Şunu söyleyebilirim ki ben dizideki köken hikayesini daha güzel ve oturaklı buldum.Dizide skye ile agent melinda may ve direktör coulson arasında daha açıklanmamış bir ilişki var gibi hissettim.Bebekliğinde may ve coulson onu bulmuş ve bir süreliğine bakmışlar gibi bir anı sahnesi vardı!O kısma bir flashback yaparlar belki.Sonuçta shielddan adamların gelip skye babasından aldıkları biliniyor.

  Güçlerini elde ediş şeklinin inhumans genetiğine bağlı olması daha iyi,çrdeki çok yavan,burdanda taa 2018 de yayınlanacak olan inhumasın filmine giriş yapacakları apaçık. bundaki amaçlarıda telif hakkı foxta olan mutantların yerini dolduracakları kesin gibi.Ben bunuda marvel yöneticilerinin büyük zeka ve becerilerinin olduğunu, bu işi iyi yönettiklerini düşünüyorum!İnhumans olayı mutant olayından daha göze batar hale getirilebilir.Sonuçta insan genetiğinin kendiliğinden mutasyona uğrayıpta bu insanları değişik özel ve süper güçlere sahip olmasındansa bir uzaylı ırk olan kreelerin dünyaya gelip insanların genetiğiyle oynayıp onlara özel güçler kazandırmış olmaları daha iyi.Önüzümüdeki zamanlarda aynı x-men deki mutantlar gibi özel güçlere sahip inhumanslar diziye ve sinema filmlerinde gözükebilir,cyclops gibi gözlerinden lazer çıkaran bir inhumans,wolverine gibi pençeleri olan bir inhumnas,xavier gibi akıl okuyan ve kontrol eden bi inhumans,magneto gibi manyetik alan yaratıp metalleri kontol edebilen bir inhumnas ortaya çıkabilir!Gayette güzel olur!Sonuçta age of ultronda 2 tanesini göreceğiz!

  Dizide quake-skye oynayan oyuncuya gelirsek;kendisi güzel bir hatun yeteneğide var.Ancak kilo verip fitleşmesi lazım,dövüş sahnlerinde de gayet başarılı,agent 33(sahte melinda may) ile kapıştığı dövüş sahnesi çok güzeldi.

  Kıyafetine gelirsek bence black widow türü bir kıyafeti olursa güzel olur,dizide veya daha sonra sinema filmlerine katılırsa (ben katılabileceğini düşünüyorum) kıyafetinin öyle şaşalı olmasına gerek yok.Sade ama sonuçta diğer ajanlardan farklı oldugunu belli edecek bir kıyafet iyi olur.

 2. Shadow in the Dark Cevap ver

  Söylenecek bir şey kalmamış.Ben zaten Skye, Quake e dönüşmese bile severdim.Quake ile birlikte işin kaymağı oldu:D

  Bu arada Skye ın gücünü gördügümüz bölümden yeni sahne geldi.
  http://youtu.be/9cbM5-N1p1o

  Bütün Tanıtımlar:
  -Agents Of S.H.I.E.L.D. – 2/11 Artçılar – Tanıtım
  http://youtu.be/CwzDfbi9HYk

  -Quake Kontrolü Kaybediyor
  https://www.youtube.com/watch?v=nsdueiy3vhk

  -S.H.I.E.L.D. Kadınları İle Tanışın
  https://www.youtube.com/watch?v=0GclzzuRAaY

  -QUAKE Geliyor!!
  http://youtu.be/T_5hAPOntZU

 3. Age Of Ultron 2. fragmanında 1.08’de yolun parçalandığı bir sahne var. Belki çok zorlama ama buradan dahil olabilirliği var gibi geliyor.

  • Inhumansa kadar dahil olmuyacak gibi belki İnfinity wara sokarlarmı bilinmez tabi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.