İlişkileri

03 Ultron Kimdir İlişkileri

Ultron bir robot, o yüzden ilişkileri çok acayip derin değildir sanırsınız; ama bu dev bir yanılgıdır. Ultron’un çok kompleks bir ilişki ağı vardır; özellikle de mesele aile bireylerine gelince. Ultron Hank Pym’i babası, Janet Van Dyne’ı ise annesi belirler. Marvel bunun üzerine inanılmaz kör göze parmak bir Oedipus kompleksi yerleştirir. Bilen bilir, Oedipus kompleksi adını Sofokles’in Oedipus Rex oyununda babasını öldürüp annesiyle bilmeden evlenen trajik karakterden alır. Teori Sigmund Freud’a aittir ve erkek çocukların annelerini bilinçaltında arzuladıkları, bu yüzden de babalarını kıskanıp, öldürmek suretiyle yerine geçmek istediklerini öne sürer.

Marvel’ın kör göze parmak sokmasının kanıtı şudur; Ultron Janet Van Dyne’ı gizlice arzular, Hank Pym’e karşı derin bir nefret duyar ve kendi yaratılarından en önemlilerinden biri, “gelini” olması için tasarlanan ve şeklen Janet’a benzeyen dişi bir robottur, adı da Jocasta’dır. Bu ad nereden geliyor sizce? Tabii ki Oedipus Rex’ten. Oedipus’un babasını öldürüp yanlışlıkla evlendiği annesinin adıdır Jocasta. Sonradan işin içine Antigone falan da girer ki, hiç sormayın.

Ultron’un Pym ile olan “reddeden baba – ihmal edilmiş evlat” ilişkisine paralel olarak bir de ortada Ultron-Vision gerginliği vardır. Ultron Vision’ın yaratıcısıdır ve iki karakter de birbirlerine bu bağlamda “baba”, “evlat” olarak konuşurlar. Vision babasının aksine insanlığa sempatik olduğu için Avengers’ın tarafına geçer ve bu aralarında ciddi bir ayrım yaratır. Anlayacağınız, Ultron’un hikayesi tam bir “babalar ve oğullar” öyküsüdür, öyle başlar, öyle gider.

 

Önemli Olaylar

04 Ultron Kimdir Olaylar

 • Kırmızı Peçe – Ultron’un ilk görünüşü. Ultron Crimson Cowl adında Masters of Evil’ı toplar ve Avengers’a karşı savaşa girer. Bir süre gizli gizli savaştıktan sonra, Pym’in kötücül robotu kendini açık eder. Bu sırada Wonder Man’in beyin dalgaları ve Human Torch’un (FF Human Torch’u değil, eski olan) bedeninden Vision’ı yaratır, ama Vision efendisine isyan eder.
 • Numaralı Ultron’lar – Ultron bundan sonra her seferinde güncellenerek Avengers’ın karşısına çıkar. İlk gözüken Ultron beş numaralıdır. Ultron-6 vücüdunu adamantiyumla kaplar, fakat Pym tarafından kendi kendini yok etmeye ikna edilir. Ultron-6’nın kalıntıları Inhuman’ların kötüsü Maximus tarafından bulunur; Ultron-7 inşa edilir, onu da Fantastic Four yok eder. Ultron-8 Jocasta’yı yaratır, Scarlet Witch tarafından yenilir. Ultron-9 hipnotize olmuş bir Tony Stark tarafından yapılır ve –Asteriks hayranları hazır dursun- bir sıvı Adamantiyum havuzunun içine düşer. Ultron-10 da arada kaynayan örneklerdendir, çok bir şey yapmadan Machine Man’e yenilir. Dikkat ettiyseniz herkes bir tur dönüyor Ultron’u yenme konusunda.
 • Secret Wars – Marvel oyuncak satmak için tasarladığı Secret Wars’ı için Ultron’un 11. İnkarnasyonunu yaratır. Ultron-11, dönüp Ultron-12’yi yaratır; sonra pişman olur, babasıyla barışır. O sırada Ultron-11 Battleworld’den döner ve Ultron-11’i yok eder, Ultron-11’i de Wonder Man yener.
 • Daredevil’a Karşı – Doctor Doom spesifik olarak Daredevil’ı yenmesi için Ultron-13’ü yaratır. Bu Ultron diğer tüm Ultron’ların kişliğine sahiptir ve bu yüzden de kendi kendini yok eder; Daredevil’a çok iş düşmez. Son darbeyi de Avengers ekibi vurur.
 • Adamantiyum vs. Vibranyum – Ultron-14’ü  geçiyoruz, Ultron-15 saf Adamantiyum’dan yapılır ve bu sefer sert çıkar; Avengers’a mesaj vermek için onun robot orduları Slorenya ülkesini tamamen iç ederler. Bu Ultron’u yenmek, babasına düşer. Pym Antarktik’te bulunan Vibranyum metalini kullanarak Adamantiyum Ultron’u yok eder.
 • İşgal! – Ultron bir noktada kendini numaralandırmayı bırakır. Tony Stark’ın zırhını ele geçirir, patlamış gibi gözükür ama aslında bilinci uzaya dağılmıştır. Phalanx grubu onun bilincini alır ve bu teknolojik ırkı ele geçirir. Ultron’un liderliğinde Phalanx ordusu Kree bölgelerini ele geçirir. Uzun bir savaş sonrasında Ultron Nova, Adam Warlock ve o sırada Star-Lord’un (kim?) liderliğinde oluşmakta olan yeni bir süper kahraman ekibi tarafından mağlup edilir. Yalnız o ekibin adını unuttum ben, hay Allah!
 • Kuşatma ve Kırılan Zamanlar – Siege olayının sonrasında Avengers Kang’ın Ultron ile farklı zaman dilimlerinde geçen uzun bir savaş verdiğini fark ederler. Geleceğe giden Avenger’lar, Ultron’u bu savaştan vazgeçmeye çağırırlar. O gelecek Ultron durdurulur, fakat bu sefer de Annihilation sonrası tam yok olmamış Ultron’un günümüzdeki zihni dirilir, kaçar ve dünyayı ele geçirmek için güç toplamaya başlar.
 • Ultron Çağı ­­– Ultron en sonunda bu gücü toplamayı başarır. Yıllardan sonra artık dünya Ultron’un hükmündedir. Bunun sonunda Wolverine Doctor Doom’un zaman makinesini alıp, geriye döner ve Hank Pym’i Ultron’u yaratamadan öldürür. Fakat bu sefer anlaşılır ki işler daha da kötülemiştir, Wolverine ve Susan Richards tekrar geriye döner, ve bu sefer Pym’i uyarırlar. Pym Ultron’u yaratmanın da, yaratmamanın da kötü bir tercih olduğunu anlar ve Ultron’a bir acil durum sistemi ekler. Bu sistem aktive olur, Ultron da Age of Ultron yaşanmadan yok edilir.

 

Kostümleri

05 Ultron Kimdir Kostüm

Ultron’un “kostümü” diyebileceğimiz net bir şeyi yok, her ne kadar ilk yaratılışına hürmetten ötürü kendisi sık sık kırmızı bir pelerinle gösterilse de. Ultron’un daha ziyade farklı farklı vücutları var. Joss Whedon ve ekibi ekseriyetle Annihilation ve sonrasındaki Ultron tasarımından etkilenmişler gibi duruyor. Önceki Ultron’lar zira çok farklı tasarımlara sahipler. Genel olarak uzun, Adamantiyum zırhlı ve gri olduğunu söylemek mümkün. Onun dışındaki tasarımlar ise sık sık değişiyor.

 

Son Not

06 Ultron Kimdir Not

Ultron Marvel evreninin ön plandaki kötülerinden biri değil. Açıkçası tüm Marvel tarihinde benim kanaatimce parladığı üç an var; Slorenya’yı yok edişi, Annihilation’da Phalanx’a hükmedişi ve Age of Ultron hikayesi. Belli ki Joss Whedon’un gösterdiği ehemmiyet ve James Spader’ın reyiz performansıyla Ultron artık başka bir seviyeye gelecek. Şahsi kanaatimdir, bence Ultron’un en anlamlı olduğu yer Annihilation hikayesiydi. O yüzden, belki ileride Marvel kendisini benzer bir hikayede, Guardians of the Galaxy ekibinin karşısında değerlendirmek isteyebilir…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

10 Yorum

 1. Onur Ayanoğlu Cevap ver

  Hikayesi oldukça uzunmuş anlaşılan bir filme yedirmek olmayacak belliki sonraki Guardians of the Galaxy filminde görürsek şaşırmayalım.

 2. Gürkan Göksu Cevap ver

  Film seyirciyi tam ortadan ikiye böldü. Bir kaç güne buralar kıyamet yerine döner. Her yer flame war olacak. Her yer.

 3. Niklaus Mikaelson Cevap ver

  Bişey sorucam yiğitcan filmde post post credits(en sondaki) var mıydı sen izledin sanirim boşuna beklememek için soruyorum

 4. bence hakkı yendi biraz ultron dile gelseydi (felsefe yedirilseydi kuul kuul repkliklere) ve o sırada hepimizin içinden oha aslında haklı lan geçseydi çok güzel olacaktı 🙁

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.