The Lasso of Truth

Wonder woman Lasso

Listemizin DC kısmına, aynı Marvel kısmında olduğu gibi mitolojik bir kahramanla başlıyoruz. Bu şaşırtıcı değil, zira süper kahramanlar yumruklarını veya lazerlerini konuşturuyor olabilir. Ama iş mitolojik kahramanlara geldiğinde, yakın dövüş silahları konuşur. Wonder Woman’ın durumu ise biraz farklı. Diana’nın sık kullandığı bir kılıcı da var, ama muhtemelen en unutulmaz silahı tuttuğu kişiye doğruyu söyleten kementi. Görünmez aracıyla birlikte Wonder Woman’ın gelmiş geçmiş tüm dönemlerine damga vurdu Lasso of Truth ve hep bu muhteşem kadının unutulmaz parçalarından biri oldu.

 

Trident of Neptune

Aquaman Trident

Mjolnir bir krala layık olabilir, ama çoğu zaman bir kral tarafından kullanılmıyor. Trident of Neptune ise öyle değil. Neptün’ün üç dişli zıpkını bir kraliyet silahıdır. Üç beş dönümlük bir arazinin değil, dünyanın %75’ini kaplayan okyanusların kralına layık bir silahtır. Aynı Mjolnir gibi, şeklini ve ismini mitolojiden alır. Roma mitolojisindeki ismiyle Neptün, Yunan mitolojisindeki ismiyle Poseidon’un elinde sık sık resmedilen zıpkın, Aquaman’i unutulmaz kılan şeylerden biridir.

 

Bullwhip

ArkhamCityRenderCatwoman2

Eğer temanız “kedi” ise, pençeleriniz olur, sivri kulaklarınız olur, kabul. Ama kırbaç? Kırbacınız olması için, kabul edelim, biraz dominatrix bir havanız olması gerekir. Catwoman’da bu hava hep vardı ve o yüzden de çizerler, onu sık sık kırbaçla resmettiler ve hemen hemen her Catwoman uyarlamasında kırbacın bir veya öteki şekilde karşımıza çıktığını gördük. Catwoman’a çok yakışan o “femme fatale” görünüşüne cuk oturuyordu Bullwhip. Yalan olmasın, olmayınca gözlerimiz bir şeyleri arıyor…

 

Thanagarian Mace

Hawkgirl Mace

Hem Hawkgirl, hem de Hawkman’in elinde gördüğümüz Thanagarian Mace, çizgi roman külliyatının en eşsiz silahlarından biri. Antik Mısır’a dayanan ve iki karakterin muhteşem arka hikayesine bağlanan öyküsü bir yana, benim şahsi favorim olmasının başka bir sebebi de var. Kılıçlar, kalkanlar, kırbaçlar ve hatta kementler, zincirler bile hak ettikleri değeri görüyorlar süper kahraman dünyasında. Ama gürz, muhteşem bir silah olmasına rağmen hakkı deli yenen şeylerden biri. Bu yüzden de Hawkgirl’i diğer her kahramandan net bir şekilde ayırıyor. Gürz gördünüz mü, bilin, arkasında kanatlı bir kabus vardır…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Yorum

 1. elktra’nın her daim taşıdığı bir çift sai de listeye girer bence. ninja kaplumbağalar’dan raphael’in de sai kullandığı malum, ama elektra daha ikonik. katanaları deadpool’a zimmetleyince michelangelo’nun nunçakularını ve donatello’nun bo’sunu ekleyebiliriz. wolverine’nin pençeleri silah olarak kullanılsa da aslen uzuvdur diyerek liste dışı bırakılabilir, ama black panther’in (ve daha bir çok başkalarının) kullandığı pençeler?

  zorlu bir liste bence. ne söylesek eksik kalır cinsinden…

 2. Cap’in Kalkanı
  Nightwing’in Batonları
  Elektra ve Rafael’in Çift Sai’si
  Blade’in Kılıcı ?
  Lobo’nun kancalı zinciri
  Wolverine’in Pençeleri

  ???

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.