Bitmek Bilmeyerek Psikolojik Harp Açanlar:

Steel Dragon 2000 – Nagashima Spa Land, Kuwana / Japonya

Uzunluk: 2,479 metre

Steel Dragon 2000

Hızıyla, yüksekliğiyle korkutmak ayrı, bunun bir de psikolojik bir tarafı var. Bu kategorideki RollerCoaster’lar bunu dibine kadar başarıyorlar. Asya inancına göre “Ejder Yılı” olan 2000 senesinde açılışını yapan Steel Dragon 2000’in gerçekten akıl sağlığına zararlı olduğunu düşünüyoruz. Steel Dragon 2000‘e baştan sona binmek tamı tamına 4 dakikanızı alıyor. Bu 4 dakika içerisinde sizi 93 metre aşağı düşürüyor, saatte 153 kilometreye ulaştırıyor ve 2,479 metre boyunca dolaştırıyor. Psikolojik harp değil de ne bu?

The Ultimate – Lightwater Valley, Ripon / İngiltere

Uzunluk: 2,268 metre

The Ultimate

Madem psikolojime oynanacak, biraz temiz hava alayım mı diyorsunuz? Ağaçların arasındaki bu RollerCoaster gözünüze naif mi gözüktü? Hemen yanlışınızı düzeltelim: The Ultimate, Steel Dragon 2000’den de beter. İngiltere’denin şirin Ripon kasabasında konuşlanmış bu RollerCoaster’ı başından sonuna binmek -hazır mısınız?- yedi dakika yirmi dört saniyenizi alıyor. Tam 2,268 metrelik uzunluğu var The Ultimate‘ın. Adı boşuna konmamış.

 

İnsanın İnsana Yapmayacağı Açılarda Düşüşe Geçenler:

Green Lantern Coaster – Warner Bros. Movie World, Gold Coast / Avustralya

Düşüş Açısı: 120.5°

Green Lantern Coaster

Olur da yolunuz Avustralya’ya düşer, içinizdeki Green Lantern aşkı depreşirse, sizi uyaralım, şu resmi aklınıza getirin. Gold Coast‘teki Green Lantern Coaster 67 saniye sürüyor, 33 metreye çıkıyor ve saatte 66 kilometreden fazlasını gidemiyor. Ama gelmiş geçmiş en tehlikeli düşüş açısına sahip. Tam 120.5 derecelik bir açıyla, yani çıktığınız noktanın gerisine tekabül eden bir noktada sizi düşüşe alıp, aklınızı başınızdan çıkarıyor, beyninizi eve geri yolluyor. Çıkınca da en yakın rehabilitasyon merkezine kaydınızı yaptırıyorsunuz.

Timber Drop – Fraispertius City, Jeanméil / Fransa

Düşüş Açısı: 113°

Timber Drop

Fransızlar kalender adamlardır diye hoplaya zıplaya Jeanméil‘deki Fraispertius City‘ye giderseniz geçmiş olsun. Dünyanın en abes düşüşlerinden biri de orada. Green Lantern Coaster en azından her şeyi açık seçik yapıyor, Timber Drop öyle mi? Sizi direkt olarak bir ağacın içerisine tıkıyor. Timber Drop, Fuji-Q Highland’deki Takabisha açılana kadar dünyanın en dik düşüş açısına sahipti. S&S Power tarafından yaratılan bu RollerCoaster hâlâ akıl sağlığını tehdit edenlerden.

 

Düşen Gözlüğün Paramparça Olacağı Yüksekliklerde Baş Aşağı Edenler

Abismo – Parque de Atracciones de Madrid, Madrid / İspanya

Baş Aşağı Ettiği Maksimum Yükseklik: 46 metre

Abismo

Geldik izahı olmayanlara. 1969’da açılmış Parque de Attractiones de Madrid lunaparkında bulunan Abismo için yukarıdaki resmin altına bir şey yazmayı düşünmüyorduk açıkçası, zira resmin kendisi bile bizde korku uyandırıyor. Abismo, sizi tam 46 metre yüksekliğe çıkartıyor. Bu, az önce Kingda Ka’ları, Leviathan’ları saydığımızdan, yükseklik olarak hiçbir şey. Sorun şu: Bu yükseklikte baş aşağı ilerliyorsunuz. Yani gözlükle bindiyseniz, geçmiş olsun, uzağı görme yetinizle vedalaşın. 46 metreden hayatta kurtulmaz o gözlük.

Ukko – Linnanmäki, Helsinki / Finlandiya

Baş Aşağı Ettiği Maksimum Yükseklik: 46 metre

Ukko

Ukko, öğrendik ki, Fin mitolojisinde gökyüzü ve şimşeğin tanrısıymış. Bu RollerCoaster’ın SkyLoop’unu tam 46 metrede yapmasının sebebi bu mu? Çelik bazlı olan Ukko, 105 km/s hıza çıkıyor, 150 metre uzunluğunda ve maksimum 46 metreye çıkıyor. O 46 metrede alaşağı ediyor insanı. Ukko’nun aynı Abismo gibi, insanı düştüğüne ikna eder bir havası var. Sanki gökyüzü tanrısını omzuna çıkmışsınız da, sizi silkeliyormuş gibi.

 

Nasıl? Ne diyorsunuz, şu an binme fırsatınız olsa biner misiniz? Dürüst olun ama!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.