Bu sefer psikiyatri koğuşundayız, Scully ve Mulder, buradaki doktor ile konuşuyorlar. Doktorun dediğine göre cesedi uzaylı çıkan çocuk bir dönem burada travma tedavisi görmüş. Hatta iki sınıf arkadaşı, Billy ve Peggy, 4 yıldır hala burada tedavi görüyormuş. Mulder ve Scully bu iki çocukla tanışıyorlar, konuşma sırasında tekerli sandalyesinde duran Peggy dellenip kendini yerlere atıyor. Mulder kızı kaldırmak bahanesi ile bir an beline bakınca, ilk sahnede ölen kızda ve diğer çocuklardaki iki delikli izden bu kızda da görüyorlar.

Scully sinirli bir şekilde dışarı çıkıyor, Mulder da arkasından. “Bu konu hakkında ne biliyorsan söyle, ben anam babam İrlandalı boğdurturum seni burada” diyor Scully, Mulder dökülüyor. Meğer çocukları uzaylıların kaçırıp, test yapıp, geri getirdiğine inanıyormuş ama Scully hepten deli sanmasın diye söylemiyormuş. Scully ve Mulder burada yine karakterlerini vurgulayan bir tartışmaya giriyorlar. Scully tuhaf olduğunu ama bilim ile açıklanacağını söylüyor, Mulder “Olm uzaylılar lan işte, gel he de” diyor. Neticede dört çocuk da ormanda bulunduğu için gece ormana gitmeye karar veriyorlar.

Gece ormanda, Mulder elindeki pusulanın ibresinin çıldırdığını fark ediyor, Scully ise yerde ilginç bir toprak buluyor, ondan alıyor biraz. Tam o anda ışıklar fark ediyor, ışıklarında önünde de uzun bir silüet. Scully silahını çekince ışıktaki karakterin dizinin başındaki dedektif olduğunu görüyoruz, özel mülkte oldukları konusunda ajanları uyarıp uzaklaştırıyor. Arabayla geri dönerken tuhaf toprağı inceliyorlar, tam o anda bir ışık çakıyor, arabaları duruyor. Mulder saatine baktığında 9 dakika ileri zıpladılarını fark ediyor. Scully yine bilim peşinde “Zaman kaybolmaz” diyor. Yahu elbette kaybolmadı, uzaylılar kaçırdı sizi! Tam o anda bir de bu olayın sabah çizdikleri X’in yanında olduğunu fark ediyorlar.

xfiles_s1e1_pilot_09
“sirke!” “limoooooon” “sirke!”

Gece otelde Scully raporunu yazarken elektrikler gidiyor, Scully de “Oooh bugün uzaylı otopsisi yapıp mezar açtım, ormanda koşup uzaylılarca kaçırıldım, bir de elektrikler kesikken duş alırsan tamam” diye düşünüyor olsa gerek ki duşa giriyor. Abla sen iyi misin? Yani iyisin de, napıyorsun? Scully tam o anda belinde bir iz fark ediyor, panik oluyor. Gece yarısı Mulder’ın odaya koşuyor, Mulder Scully’nin izlerine bakıyor, bu arada Scully’nin üzerinde iç çamaşırları var, Mulder sinek ısırığı olduğunu söyleyince kısa bir an sarılıyorlar. İşte sayın seyirciler, bir dizi daha ilk bölümünden HER ŞEYİ böyle yapar. Durun şimdi hükümet komplosu da gelecek…

Sonrasında gece muhabbetindeler, hayır bir şey olmadı, Mulder’ın hikayesini dinliyoruz. Mulder küçükken bir akşam kız kardeşi yatağında kaybolmuş, Mulder okula yazılmış, yüksek dereceler ile bitirmiş, FBI’dayken X-Files’ı keşfetmiş. O vakitten beri, biraz da kız kardeşinin izini bulmak için gizemli dosyaların peşindeymiş. Hükümet içerisinde bir komplodan bahsediyor (aha!), arada Scully’e de “sen de onlardansın, biliyorsun” diyor. Scully alakası olmadığını izah etmeye çalışırken telefon çalıyor, gizemli bir ses “Bugün hastanede dellenen o kız da öldü, haberiniz olsun ağam” diyor.

Araştırmaya gittiklerinde tekerlekli sandalyedeki kızın yola koştuğu, bir kamyonun altına girdiğini görüyorlar. Kızın kolundaki saat, tam da bizimkilerin yolda zaman kaybı yaşadığı anda durmuş. Bir kaç dakika sonra otele dönüyorlar, otel YANIYOR abi, cayır cayır yanıyor. Çocuğun mezarında buldukları bedenin otopsi sonuçları, resimler, xrayler her şey gitmiş. Tam o anda adli tabibin endişeli kızı geliyor yanlarına, “Beni koruyun” diye yalvarıyor.

xfiles_s1e1_pilot_11
bu kızın rolü çok az ama koyalım dedik

Meğer bu kız da gözünü açıp kendini ormanda buluyormuş, diğerleri gibi ölmekten korkuyor. Kızın aniden burnu kanamaya başlayınca babası gelip kızı alıyor, yanında da bizim ajanları ormandan kovan dedektif var. Bu noktada Mulder fark ediyor ki, psikiyatri koğuşunda dört yıldır yatan Billy’nin babası da bu dedektif.

Kızı alıp götürdüklerinde Scully sinirli “Bu şefersizler her şeyi biliyorlar, söylemiyorlar, kesin oteli de onlar yaktı, delilleri saklamak istediler” diye dökülünce Mulder çakalı “Diğer çocukların mezarlarında ne var kim bilir?” diye ortaya laf atıyor. Neticede Scully İrlandalı, Laz sayılır, “Yürü lan” diyor, “Gidip bakıyoruz diğer mezarlara da!”

xfiles_s1e1_pilot_12
peki bakalım mezarlar bu işe ne diyecek?

Halbuki heeey, ajanlar. Komplocuları boşuna komplocu yapmazlar. Gittiklerinde bir de görüyorlar ki diğer iki mezar çoktan boşaltılmış bile. Mulder o anda cinayetleri işleyenin dedektifin oğlu Billy olduğunu çıkarsıyor. Scully yine şüpheci, yine de yağmur altında, durumlarının absürdlüğü ve gördüğü tuhaf şeyler yüzünden Mulder’ın suyuna gidiyor. Mulder da Scully’nin inanmadığının farkında. Yağmur altında deli teoriler uydurup kahkalarla gülüyorlar. Olm ne güzel dizi lan bu… 🙂

Bir sonraki sahnede hastanedeler, Billy’i kontrol etmek için. Hemşire “Yahu bu çocukcağız 4 senedir komada yatıyor burada, vah yavrım” derken Scully, Billy’nin ayaklarına bir bakıyor ki çocuğun ayakları toz toprak içinde. Scully, daha önce aldığı toprağa benzeyen bir toprak buluyor çocuğun ayağında.

xfiles_s1e1_pilot_13
“mulder bak, rahmetli babana benziyor” “dalga geçme kızım!”

Mulder hatırlatınca Scully üstlerine bilimsel bir rapor yazacağını, raporun da doğru olması için gerçekten kıyas yapmaları gerektiğini hatırlıyorlar. Yanan otelde kaybettikleri toprağın bir örneğini daha almak için ormana gidiyorlar. Dizinin son 10 dakikasındayız beyler bayanlar, olaylar şimdi net kopacak!

Dedektifin arabasını görüyorlar, arkasından da bir çığlık! Heyecanlı müzik giriyor, koşuyorlar ormana, dedektife rastlıyorlar, elindeki tüfeği ile Mulder’ı durduruyor. Bir çığlık daha atılınca ikisi de koşuyorlar, Billy orada, yanında da baygın bir kız var. Babası dursun diye bağırıyor, vuracak gibi oluyor, onu da Mulder engelliyor. Billy, kucağında kız, üstlerine parlak bir ışık geliyor, yaprak havalanıyor… Kayboldular diyeceksin ama yoo, Billy de, kız da orada. Ancak Billy kendine geliyor, 4 yıllık komadan çıkıyor. Üstelik belindeki izler kaybolmuş.

xfiles_s1e1_pilot_14
still a better love story than twilight…

Kendine gelen Billy olayları anlatıyor. 4 yıl önce ormanda mezuniyeti kutlarken ışık gelmiş, Billy’e diğerlerini toplamalarını söylemiş, Billy’nin kafasına da bir şey yerleştirmişler, ışıktan emirler duyar olmuş. Bütün FBI sorguyu dinliyor, Scully’nin amirleri tuhaflıkları reddetmiyor ama tümüyle de delil kabul etmiyor, çünkü geriye fiziksel delil kalmamış… fakat! Fakat muhteşem Scully, tuhaf bedenden çıkarttığı metal objeyi saklamış. Hangi maddeden yapıldığı ya da ne olduğu laboratuar tarafından anlaşılamamış. Yani Scully, “Fiziksek delilim var, yerseniz” diyor. Odadan çıkarken, sigara içen adamı odayı girerken görüyoruz.

Ve muhteşem final. Gece yarısı, Scully olayların etkisinde, uyku tutmamış, saate bakmaktadır. Mulder arar, Billy Miles’a ait dosyanın kaybolduğunu söyler. Deliller yok edilmiştir. Bir sonraki sahnede sigara içen adamı görürüz, kutularla dolu dev bir depoda, Scully’nin sakladığı metal parçasını, pek çok benzerinin yanına koyar, odadan çıkar. Kapı kapandığında, deponun, Pentagon’da “Acil Çıkış” diye yalandan etiketlenmiş bir kapının arkasında durduğunu görürüz.

xfiles_s1e1_pilot_16
yaa, evet… yaa..

 

Bölümün Ardından

Geek aleminin en muhteşem dizisine hoş geldiniz! Bu yazıyı serisine başlayarak X-Files’a üçüncü kez başlamış oluyorum. Bölüm sonları hayal meyal hatırlasam da, her bir bölümde her bir on dakikanın tatlı tatlı gerginlikler ile bezenmesi, beni yine etkiledi.

Tek bir bölümde neler gördük? İrlanda soyunun en üstün örneği bir bilimkadını, deliliği bulaşıcı  bir ajan, kaçırılan çocuklar, bilinmeyen enzimler, kafaya yerleştirilen çipler, tuhaf cesetler, kaybolan zaman, bürokrasi çarkları, hükümet komplosu, yüzlerce delil olan bir oda… Daha ilk bölümündeyiz be X-Files, hele dur be abi, bir soluklan? Ama yok.

Chris Carter yola çıkarken “Dur lan” demiş, “Öyle bir dizi yapayım ki, dolu dolu, kitleyici olmak bakımından Breaking Bad gelene kadar eşi benzeri gelmesin, içerik açısından da anca Fringe falan iki sezon yakınına gelebilsin. Hatta Breaking Bad’i yazacak çocuğu da alayım yanımda yetişsin.” demiş.

Sevgili okur, endişe ediyorum ki şu yazdıklarımı okuduktan sonra “ohaohaohahoahoa” diyerek X-Files açıp, ben ikinci yazımı yazana kadar iki sezon izleyeceksin. İzle, canın sağolsun. Sonra herkese anlat.

 

Neler Gördük Neler?

  Mulder, Scully, Sigara İçen Adam, FBI abiler

    Zaman Kaybı, Bilinmeyen Enzimler, Belde İki İz, Işık, Toprak, Tuhaf Cesetler

1 2
Yazar

Türkiye'nin ve dünyanın en büyük bileklik şeker üreticisi, sucuk distrübütörü, prodüksüyon şeysi ve maydonoz fatihi.

2 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.