4. Stringer Bell

Stringer

Stringer Bell reisti. The Wire’ın tonla suçlu karakteri arasından, hatta tonla “reis” suçlu karakteri arasından Stringer’ın reisliğini ayrı vurgulamak lazım geldi. Idris Elba’nın oynadığı ve Barksdale organizasyonunu de facto yöneten Bell, bambaşkaydı resmen. Dizi izleyicileri “planı” olan karakterleri severler. Bell’in sanki hep bir planı var gibiydi. Burada bir parantezi de Omar’a açmak istiyoruz. Senin o Robin Hood vari tavırların, ahlaki çizgin Obama’nın bile gönlünü fethetmiş, bu listede Bell’i tercih ettik diye üzülme!

 

3. Nucky Thompson

Nucky

Geldik ağa “babalarına”. Nucky Thompson’ın yaptığı kötü şeylerin listesi, diz boyuna ulaşmıştı henüz ikinci sezona dahi gelmeden; evet. Yasak içki satışı, mafya bağlantıları, rüşvet, beyaz kadın ticareti… Ama en büyük günahını, ikinci sezon finalinde işledi. Spoiler vermeyelim, ama şöyle diyelim; biz Nucky’i ondan sonra da sevmeye devam ettiysek, kıl olamadıysak, bu listedeki yeri çimento kadar katı ve kesindir. Daha da hiçbir şekilde sevmeyi bırakamayız.

 

2. Walter White

Heisenberg

Walter White, yoluna ilk başladığında “yazık olmuş” iyi bir adamdı. İlk sezonu onun elinden alınmış erkekliğini tekrar yakalama, hayatında bir şeyleri kontrol etme çabası olarak izleyip, sevmiştik zaten. Fakat zaman ilerledikçe, Walter bambaşka bir şey oldu. Kötü oldu Walter. Adı kondu, resmiyete bağlandı. Walter White’ın kendisi “tehlike” idi artık. Peki biz izleyiciler olarak ne yaptık? Onun tarafını tutmaya devam ettik. Gözümüzün önünde neler neler yapmasına rağmen hem de.

 

1. Tony Soprano

Soprano

Listedeki her suçluyu toplayın. Hepsini. Sawyer’ın söylediği yalanları, Dexter’ın öldürdüğü adamları, Walter’ın ihanet ettiği insanları ve Nucky’nin 2. sezonun sonunda yaptığı büyük ayıbı. Hepsini yan yana koyun, Tony Soprano etmediğini fark edeceksiniz. The Sopranos, hiçbir zaman “anti-kahraman” tatavasına girmedi. Baştan kuralları netti: Bu anlattığım kişi bir insandır, ama mafya babası bir insandır. Karikatürize edip safi kötü diyecek değilim, ama iyi biri olmadığını da anlamalısınız. Bunu da bize defalarca anlattı. Tony acımasızdı. Tony harcardı.  Affetmezdi Tony, affetmedi de. Hakikaten bir mafya babasıydı, hiç de yumruklarını sakınmadı…

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

4 Yorum

  1. Sanırım diğerlerine haksızlık olmasın diye eklemediniz Hannibal Lecter’ı.

  2. Alkın Yılmaz Akter Cevap ver

    Aradığım Sylar’a ulaşılamıyor. Bence bu listede olmayı Sawyer’dan daha çok hakediyor :(.

  3. Salih Vatansever Cevap ver

    Tamam Stringer Bell akıllı, planlı bir kötüydü ama Omar’ın tek başına, sokaklarda, bir Blade havasında dolaşıp, pompalı tüfeği ile mekan basmasını geçemez.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.