3. Bilmeyi Anlamak

“Ölümden sonra cennet, cehennem, Araf ya da yok olma gibi bir şey olursa olsun, başınıza ne geleceği konusunda yüzyıllardır süregelen büyük tartışmada, bir şeyden asla şüphe duyulmadı – en azından cevabı bildiğinizde: Ölmüşlerdi.”

Dirk Gently’nin Holistik Dedektiflik Bürosu.

Bilginin sınırlarında bilebileceğimiz kadarı.

4. Düzeni Anlamak

Karayolu geçitleri bir kısım insanın A noktasından B noktasına hızla ulaşmasını, diğer taraftan başka bir kısım insanın da B noktasından A noktasına sıçramasını sağlayan gereçlerdir. C noktasında yaşayanlar, tam ortadaki nokta olarak, B noktasındakilerin A noktasına gitmeye, A noktasındakilerin de B noktasına gitmeye neden bu kadar istekli olduklarını merak ederler…

Otostopçunun Galaksi Rehberi.

Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin ta en başında; insan ihtiyaçları doğrultusunda gelişen medeniyetin ulaştığı son boyutlar var.

5. İnsanı Anlamak

Bana sanki,” dedi Akıllı Wonko, “bir kürdan kutusuna ayrıntılı bir kullanma kılavuzu koyabilecek ölçüde aklını kaybetmiş herhangi bir uygarlığın içinde daha fazla yaşayıp da akıl sağlığımın yerinde kalması mümkün değilmiş gibi geldi.”

Otostopçunun Galaksi Rehberi

Anlamak, en büyük ihtiyaç. Bazen anlamak için kulağımızı öbür taraftan tutmak gibi anlamsız şeyler yapsak bile.

Douglas Adams’ın çok iyi bir gözlemci ve dolayısıyla dünyanın en komik insanlarından olduğunu anlamak için sadece şurada tanıttığımız Müstesna Sözlük’e bakmanız bile yeterliydi ama biz oradaki sözcüklerden fazlasını alıntılamak istedim. Daha bir sürü alıntısını da alabilirdim çünkü neredeyse boş bir cümlesi bile yok kendisinin ama bunları seçtim. Sevgimiz boşuna değil; gönül rahatlığı ile okuyun, okutun kendisini. Sonra da en sevdiğiniz alıntıyı, görüntülediğiniz sayfanın sonundaki alıntıya varmadan biraz önce bize yazın.


*Yazıdaki görsellerin hepsini DALL-E’den, maddeye göre anahtar aratarak aldık. Ne de olsa ihtimallerin sınırı yoktur.

1 2
Yazar

Hayvan dostu, tevriyesine rağmen biraz yalnız; doktora öğrencisi, ismiyle müsemma ve çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine biraz daha şaşırarak "daha deniz daha müren" arıyor. Sosyal medya için bakınız: dogan.mdd

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.