3. An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

Nedir?: Paul Mazursky’nin yönettiği ve dönemine göre ciddi anlamda çığır açan An Unmarried woman, muhteşem hayatından kocası tarafından terk edilmesiyle bir anda kovulan Erica’nın yavaş yavaş önce yalnız kalmakla, sonra bekar olmakla, sonra da özgür olmakla imtihanını anlatır. 1978 tarihli film üç dalda da Oscar’a aday gösterilmiştir.

Ne zaman izlenmeli?: Bazen ayrılıkların özgürleştirici bir şey olduğunun da fark edilmesi gereken zamanlarda. An Unmarried Woman ekseriyetle 70’lerdeki cinsel özgürleşme sürecine kadın perspektifinden bakar, ama aslında herhangi bir taraftan herhangi bir ayrlığın acı ve depresyon süreci sonlandıktan sonra yaşanacak özgür hissiyata da nasıl hayrıyla geçileceğinin belgesidir.

 

4. The First Wives Club

The First Wives Club

Nedir?: Kocaları tarafından daha genç kadınlar için terk edilen ve hayatlarının farklı düşüş evrelerinde olan dört eski okul arkadaşı bir araya gelir. N’aparlar bir araya gelip? Kocalarının hayatlarını karartmak için şekil şekil planlar geliştirirler elbette. Hugh Wilson’ın yönettiği film maşallahlık kadrosuyla dudak ısırtır.

Ne zaman izlenmeli?: İntikam duygusunun daha iyi alanlara kanalize edilmesi gereksiniminin fark edilmesi lazım olduğunda. 1996 tarihli filmin kıssasını ele vermiş gibi olduk, ama aslında özünde gidişatı da bellidir. Bazen intikam içini yakar, lüzumsuzdur, bir şeyi de çözmez. Ama o güç iyidir, iter insanı. Onu da işte bir yerlere yönlendirmek lazımdır!

 

5. Kill Bill

Kill Bill

Nedir?: Çocuğunun babası tarafından üzerine suikastçiler ordusu salınan The Bride, önce bu suikastçiler ordusunu, en sonunda da bunun tepesindeki zincir olan ve başına gelen her türlü rezaletten bizzat sorumlu olan Bill’i öldürmek üzere yola çıkar. Ve maşallahlık öldürür. Öyle böyle değil yani, muhteşem koreografilerle, inanılması güç kan oranlarıyla…

Ne zaman izlenmeli?: İki sebepten. Birincisi, beterin beteri var diye düşünülmesi gerektiği zamanlarda. Yani evet, sevgiliden ayrılmak kötü, ama o sevgilinin üzerinize dünya üzerindeki en kanlı suikastçileri salması daha da kötü olurdu. İkinci olarak ise, bu film intikam duygusunu doyasıya yaşanması gerektiği vakitler izlenmeli. Tamam yukarıda dedim intikam içi yakar diye, ama fantezisini de mi izleyip rahatlamasın insan Allah Allah?

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

  1. The Other Woman filmi de eski sevgili/aldatma konularında müthiş eğlenceli (Hayır Kate Upton oynadığı için değil……tamam onun da etkisi var.)
    Sonunda Kill Bill konuyu küt diye kesmiş yalnız 😀

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.