2. İnteraktif hikaye nasıl oluyor?

İnteraktif hikaye, hikayenin akışına senin karar verdiğin, verdiğin kararlara göre de farklı sonuçlar elde edebileceğin bir anlatım biçimi. Sanılanın aksine interaktif anlatım şekli çok yeni değil, ilk interaktif film 1967’de gösterime giren Kinoautomat. Film, kritik noktalarda seyircilere sunulan seçenekler arasında çoğunluğunun seçtiği şekilde devam ediyor. 80’lerde ise Bantam Books tarafından çıkarılan çocuk kitapları sayesinde kitaplara da giriş yapan interaktif anlatım, hikayede verdiğin kararlara göre sana kitabın farklı bölümlerini okutuyor. Böylece bir kitapta birden fazla hikaye anlatılabiliyor.

İnteraktif hikayeler popüler kültürde kendine birçok alanda yer edindi. Günümüzde ise oyun camiası bu türü en çok benimseyen medya oldu. Gerek The Stanley’s Parable gibi basit ama içine çeken oyunlar, gerekse Telltale Games’in çıkardığı Walking Dead veya Game of Thrones gibi adeta film izliyormuş hissine kapılacağınız oyunlar bu hikaye anlatım türünün günümüzde popülerliğini arttırdı.

telltale

Film veya dizi camiasında ise bu anlatım biçimi daha da popülerleşiyor. Fox sene başında Kido Industries’e ait CtrlMovie teknolojisini kullanarak sinemalarda bu macerayı sunacağını duyurdu. Hem de yukarıda bahsettiğim Bantam Books’un çıkardığı kitap serisinden hikayeleri kullanarak. Tam bir nostalji ögesi olmasının yanı sıra seyirciler demokratik bir biçimde hikayenin nasıl işleyeceğine telefonlarındaki uygulama sayesinde karar verebilecekler. Biraz daha geriye, yani 2010’a gidersek Almanya’da Last Call adlı bir korku filmi katılmak isteyen seyircilerin telefon numarasını ve bilgilerini alıp filmdeki kritik bir anda kahramanın rastgele bir seyirciyi aramasını sağladı. Ses tanıma özelliği sayesinde seyirci korku hikayesinde ekrana bağıracağına karaktere o odaya gitmemesini söyleyebiliyordu. Özetle interaktif hikayeleri uzun zamandır gündemde olan ve daha sık görmeye başlayacağımızı umut ettiğimiz bir anlatım biçimi.

Sadede gelmek istiyorsanız bir sonraki sayfaya, Black Mirror neydi ya diyorsanız bir önceki sayfaya geçiniz.

1 2 3 4 5 6
Yazar

Dizi bağımlısı bir beyaz yakalı. Kedisine çekmiş, en büyük zevki miskin miskin yatmak. Kendisi ve kedisini sosyal medyada bulabilirsiniz. @asliozkeles

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.