5. George Jetson

George Jetson

George Jetson bir Amerikan idealidir. Tartışmasız. Sadece fütüristik toplumdan söz etmiyoruz. Jetgiller’in açılış sahnesi, Amerikan rüyasındaki baba figürünün portresidir. Mutsuz olduğun bir işte, nefret ediyor olmana rağmen çalışmaya devam et; ve aileni mutlu etmek uğruna o paranın kuruşuna bile dokunamıyor olmanı dahi umursama. Bu durumda sevgi, çalışarak ifade edilen türdendir. Ve George Jetson, çocuklarını çok sever.

 

6. Marlin

Marlin

Sıralamaya bakmayın, aklımıza geldiği gibi yazdık. Ama eminiz, bir şekil bir sıralama yapsaydık, Marlin’i en başa koyardık. Ne de olsa bütün film, onun babalığı üzerineydi. Pek çok kişi sinemaya girmeden önce filmin baş karakterini Nemo sandı, hatta çıktıktan sonra da böyle sananlar vardı. Ama film aslında bir “baba” filmiydi. Marlin, oğlunu bulmak için tüm okyanusun altını üstüne getirdi. Babalık dediğin budur!

 

7. Manny

Manny

Ice Age filmlerinin çoğunu kendi hâlinde geçirse de, mamut Manny önce aşkı buldu, sonra da baba oldu. Çocukları için yaptığı buzdan park, hâlâ animasyon filmlerde gördüğümüz en güzel “baba” jestleri arasındadır. En tatlısı da devamlı Ellie için panik yapıp durmasıdır.

 

8. Mr. Incredible

Incredible

Madem öyle, listeyi “inanılmaz” bir babayla kapatalım. Bob Parr, ya da nam-ı değer Mr. Incredible, hemen hemen hepimizin hayalindeki “süper kahraman ailesi” filminin, süper kahraman babasıydı. Pixar babalar konusunda bazen çok acımasız, bazen de babalık mefhumuna özgü yaratılmış en ulvi güzellemeleri yaratıyorlar. Mr. Incredible, kesinlikle ikinci kategorinin bir neferiydi. Hakiakten de “Incredible” bir adamdı…

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.