3. Eyüp

5 Job

İslam’da da yeri olan Eyüp’ün hikayesi, belki de tüm bu anlattığımız eserler arasında yeri en başka olandır ve Sodom ile Gomora’ya da kıyasla, en fazla cesaret gerektiren öykü de olabilir. Zira her şey, Tanrı’nın sadık ve korunaklı bir kulu olan Eyüp üzerine; Tanrı ve Şeytan’ın girdiği bir iddia ile başlar. Şeytan’a göre, Eyüp’ün imanının bu derece yüksek olmasının sebebi Tanrı tarafından korunuyor olmasıdır. Şeytan’ın iddiası, eğer bu koruma kalkarsa, Eyüp’ün inancının azalacağı yönündedir.

Tanrı bu iddiayı reddeder ve sınayarak Şeytan’a hatasın kanıtlamaya koyulur. İlk olarak varlıklı bir toprak sahibi olan Eyüp’ün tarlaları kurutulur. Eyüp tüm servetini kaybeder. Çok zenginken, bir anda fakirliğin en dip seviyelerine düşer. Eyüp kızar, üzülür ama yine de imanının sarsılmasına izin vermez, Tanrı’ya lanet etmez. Şeytan bunun sebebinin giden servetin geri gelebileceğini biliyor olması olduğunu söyler, Eyüp’ün imanı bu yüzden yıkılmıyordur.

6 Job

Tanrı bu sefer, Eyüp’ün çocuklarını elinden alır. Yedi çocuğa sahip olan Eyüp’ün her çocuğu, onun ve karısının önleyemedikleri şekillerde ölürler. Eyüp yapayalnız, varissiz bir şekilde kalır. Kızar, üzülür ama yine de imanı sarsılmaz ve Tanrı’ya lanet etmez. Tanrı bunu gösterip, Şeytan’ın haksız olduğunu kanıtlamaya çalışır. Şeytan, bu sefer de Eyüp’ün imanının yıkılmama sebebi olarak sağlığını gösterir. Eyüp sıhhatli olduğundan, bir daha çocukl yapabileceğini hesaplamaktadır Şeytan’a göre. Tanrı bu sefer Eyüp’ün sağlığını elinden alır. Eyüp yine yıkılsa da, Tanrı’ya lanet etmez. Bunu gören Tanrı da ödül olarak Eyüp’ün servetini de, çocuklarını da, sağlığını da kendisine geri verir.

Bu hikayenin kıssası “başına ne gelirse gelsin, Tanrı’ya güven” şeklindedir. Belki modern çağımızda bu mesaj biraz abesle iştigal kalabilir; fakat Noah üzerinden muhteşem modern mesajlar çıkartan Aronofsky gibi bir vizyoner, bize soracak olursanız Eyüp’ün hikayesinin altında saklı bekleyen yüzlerce mesajı çıkartabilir. Mesela biraz cesursanız, tutup Tanrı’yı insanlaştırabilir, Şeytan ile olan iddialaşmasına odaklanabilirsiniz. Ya da daha az ses çıkaracak bir şeyin peşindeyseniz, Eyüp’ün hikayesi sade bir yıkım öyküsü de olabilir. Her şeye sahip bir adamın; her şeyi kaybedişini izler; bunun üzerinden standart Hollywood filmlerinin tersi bir strüktür belirleyebilirsiniz. Yani ne çıksa, ilginç olur Eyüp’ün hikayesinin içinden.

1 2 3 4 5
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.