4. Lilith

7 Lilith

İncil’de kendisine çok yer bulamasa da, özellikle başka yazıtlarda ve Musevi mitolojisindeki yeri çok büyük olan Lilith’i en çok Vampire the Masquerade hayranları yakından tanıyacaklardır. Kimi kaynaklara göre, Adem’in ilk karısı Havva değildir. Bilen bilir, Havva Adem’in kaburga kemiğinden yaratılmıştır ve Adem’e itaat etmekte tereddüt etmez; zaten var oluşu itibariyle Adem’den aşağıdadır. Fakat Adem’in ilk karısı olan Lilith’in hikayesi bambaşkadır.

Zira Lilith, Adem ile aynı kilden Tanrı tarafından bizzat yoğurulmuştur. Tanrı Lilith’ten Adem’e itaat etmesini istediğinde, Lilith Adem ile eşit olduğunu söyleyerek bunu reddeder. Ona göre, Adem’den aşağı kalır bir yanı yoktur ve bu yüzden diz çökmesini gerektirecek bir sebep bulunmamaktadır. Bu talep tekrarlandığında Lilith Cennet Bahçesinden kaçar, ve Dünya’ya sığınır. Melekler onu bulması için bahçeyi terk ederler. Onu bulduklarından sonraki hikaye ise, anlatıma göre değişir.

8 Lilith

Fakat popüler anlatımlardan biri, Lilith’in Cehennem’in yedi prensinden biri olan Asmodeus ile birlikte şeytani çocuklar veya cinler yarattığını söyler. Asmodeus, yedi ölümcül günahı temsil eden iblislerden biridir. Temsil ettiği günah ise şehvettir. Lilith bununla birlikte bir iblise dönüşür ve bahçeye dönmeyi, Adem’e itaat etmeyi bir kez daha reddeder. Kimi efsanelere göre kendisi ondan sonra gelen kadınların çocuklarını çalmaya veya öldürmeye ant içer, erkeklerin kısırlığının ve bebek ölümlerinin müsebbibi de odur.

Bu Musevi mitolojisinde, dürüst olmak gerekirse, bir hayli ataerkil bir bakış açısı içerisinde anlatılan bir hikayedir. Fakat ters açıdan ele alındığında olabilecekleri görüyorsunuz değil mi? Kadınların erkek hükmüne karşı uyanışına dair yüzlerce lafın çiziktirildiği şu çağda, Adem’e eşit oldukları için itaat etmeyi reddeden Lilith’in hikayesi, feminist bir bayrak filmi olarak çok güzel ele alınabilir. Zira bugün hikayeye baktığımızda, istesek de istemesek de Lilith’in diz çökmeyi reddetmesini çok haksız bulamadığımız aşikar. Asmodeus karakterini de bir şekilde hikayeye yedirdiğimizde, elimize muhteşem bir öykü çıkabilir gerçekten de.

1 2 3 4 5
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.