Tinker Tailor Soldier Spy

05 Tinker Tailor Soldier spy

Ama Nolan dizimize ufak bir ara veriyoruz, ve Tom Hardy’nin, bizzat ülkemiz topraklarına ayak basmasına (ay ne kadar heyecanlı) vesile olan bir filme geçiyoruz: Tinker Tailor Soldier Spy. John Le Carre’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve resmen İngiltere’nin benim diyen tüm büyük aktörlerini toplamış bu casus filminin bir bölümü İstanbul’da geçiyordu. Tom Hardy’nin filmdeki rolü, yine görece ufaktı ve filmdeki diğer her şey gibi yüce Gary Oldman tarafından gölgeleniyordu biraz. Ama bizim için bütün film Tom Hardy olsa yeriydi, çünkü baya Tom Hardy’nin Taksim’de esnafla muhabbet ettiği bir sahne vardı be filmde!

 

The Dark Knight Rises

06 The Dark Knight Rises

Dedik ya, Inception’ın Hardy’ye bir faydası Nolan ile kaynaşması oldu diye? Nolan tuttuğu oyunculara tekrar tekrar şans veren bir yönetmendir. Sevdiyse, başka filmlerinde de kullanır sizi. Inception’da görece yan bir rolde olan Hardy’yi alıp, The Dark Knight üçlemesinin finaline koyması da bu yüzdendi. İyi ki de koydu. Hardy’nin Bane performansı gerçekten de muazzamdı. Bir tutam devrimci, bir tutam terörist, bir tutam karanlık ve bolca korkunç…

 

Locke

07 Locke

Bana şöyle geliyor, bir aktörün rüştünü ispatladığı an, bir filmi tek başına götürdüğü andır. Tom Hardy Locke‘da bunu yaptı işte. Locke, evine; karısının ve ailesinin yanına gitmek üzereyken aylar önce tek gecelik bir ilişki yaşadığı kadından “Ben doğuruyorum” telefonu alan bir adamın araba yolculuğunun hikayesiydi. Hardy dışında filmde oynayan herkes, sadece Hardy’nin karakteriyle telefonda yaptıkları konuşmalarla duyuluyorlardı filmde. Tüm film Hardy’nin omuzlarındaydı ve kendisi şahane bir iş çıkartıyordu.

 

Mad Max: Fury Road

08 Mad Max Fury Road

Ve geldik en yeni, en gaz filmimize. Oyuncular rolleri için pek çok fedakarlık yaparlar. Kilo verenler, kendini bir odaya kapatanlar, aylarca spor salonundan çıkmayanlar… Ama pek az Mad Max: Fury Road setinde olduğu kadar rezil etmiştir kendisini. George Miller aktörlerini aldı, çölde üç ay boyunca kamyonların üzerinde salladı resmen. Tom Hardy bir noktada isyan etti, “Ya n’apıyoruz abi biz manyak mısınız Allah Allah” diye. Sonra film bitti, kesilip biçildi, son hâlini aldı. Tom Hardy, şunu diyecek erdemi gösterdi kameralar karşısında: “George, çok özür dilerim, sen bir dahiymişsin, ben anlamamışım ne yaptığını…”. Adam bu adam adam!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.