4. The Wild Angels

The Wild Angels

Motosiklet filmlerinin baba isimlerine geliyoruz biraz yavaş yavaş. 1966 tarihli The Wild Angels’ın, kabul edelim ki çok kaliteli bir senaryosu yok. Ama eğer kendisiyle özgünlük konusunda tartışacaksanız bir şeyi hatırlatmak isterim: The Wild Angels motosiklet çete filmlerinin babasıydı. Peter Fonda’lı, Nancy Sinatra’lı film kendinden sonra çıkan motosiklet filmlerine ciddi anlamda bir şablon oluşturdu. O yüzden filmin formülü aşina gelebilir. Membaına baktığınızı hatırlayın, yeter.

 

3. The Wild One

The Wild One

Marlon Brando ile Mickey Rourke çok benzeşirler aslında pek çok konuda. Kariyerlerini ve yeteneklerini hunharca harcamaları bir yana, ikisi de tarihin gördüğü en yakışıklı adamlardanken güzelliklerini de fütursuzca harcamışlardır. Tabii Brando’nun zaafı Rourke’dan biraz daha naif, kendisi yemeğe vurmuştu son yıllarında. Ama eğer ki Baba filmiyle tanıdığınız adamı, en ikonik rollerinden birinde, en yakışıklı haliyle görmek isterseniz The Wild One’dan öteye bakmayın. “Neye isyan ediyorsun?”, “Neyin var?”

 

2. The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

Orijinal ismi Diarios de Motocicleta olan, dilimize de isabetli bir biçimde Motosiklet Günlüğü olarak giren Walter Salles yapımı bu film, listedeki diğer tüm motosiklet filmlerinden farklı. Zira burada konu alınan şey, motosiklet kültürü de değil, çeteleri de. Bu film, bir adam üzerine. O adamın, motosikletinin üzerinde öğrendiği şeyler üzerine. O motosikletin, sırtında taşıdığı ve dünyayı gösterdiği o adamı, dünyanın en ünlü devrim ikonlarından biri hâline getirişi üzerine. Söylemeden de geçmek olmaz, Gael Garcia Bernal de müthiştir bu filmde.

 

1. Easy Rider

Easy Rider

E yani. Motosiklet denince akla ilk gelen ismin Peter Fonda olmasının sebebi. Dennis Hopper ve Peter Fonda’nın yazdığı ve Hopper’ın yönettiği 1969 tarihli Easy Rider, tarihin en iyi yol filmlerinden biri. Aslında sadece öyle sınıflandırmamak lazım Easy Rider’ı. Sinema tarihinin en kıymetli alt kültür işlerinden de biridir kendisi aynı zamanda. Karizması felfecirdir, insanda inanılmaz bir basıp gitme isteği uyandırır… Muazzamdır be!

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.