Başka bir yerden, Umut Akkaya şunları demiş. Umut’un mahlasını yazmıyoruz, çünkü adamın mahlası da Umut. Umut is Umut yani. N’aber Umut?

Sorun Espri Değil, Ucuz Espri!

the-killing-joke-or-the-dark-knight-returns-what-is-the-best-batman-graphic-novel-of-all-475709

Espri yapınca iş ucuzlamıyor, ucuz espri yapınca neşe kaçıyor. Fragmanı genel anlamda beğenmiş, gazlanmasam da filmin iyi çıkacağına dair umutlarımı taze tutmuş biriyim; fakat stüdyonun, senaristlerin ya da bu işin içinde olan birilerinin DC seviyesinde espri yapma, yaptırtma, yazma konusunda başarısız olduğu kanısındayım. DC-MARVEL farkları konuşulurken sürekli, “DC’nin karakterleri tanrısal, Marvel’ın karakterleri insanidir,” benzeri argümanlar ortaya atılır, laflar söylenir. İş mizah konusuna gelince argüman üretebilen insan sayısı çok az, üretilen argümanların da çoğu şu seviyede: “DC ESPRİ YAPMAZ, CİDDİDİR!”

DC mizahı da işte tam olarak budur aslında. Killing Joke sonunda Batman’in Joker ile birlikte yarıla yarıla gülmesi insanlar için efsanevi bir sondur, çünkü Batman ciddiyeti elden bırakmaz ve karakterin bu ciddiyeti evrendeki diğer kahramanlar tarafından espri konusu haline getirilir. Justice League: War‘dan bir sahneyle açıklayayım söylemek istediğimi…

Green Lantern: “Güçlerin neler? Yarasa kostümü giymiş sıradan bir adam mısın?”
Batman: (Gülümser)
Green Lantern: “Hadi amaa!”

DC’nin mizah- düzeltiyorum; kaliteli mizah- icra edişi ancak böyle olur. Buradaki mizah DC tarzıdır. Sen bunu alıp “Ananın dantelli çoraplarından yarasa kostümümü mü yaptın yiğidim?” seviyesine çekersen;

  1. DC, sinematik evreni insanlara beğendirmek için Marvel’a benzemeye çalışıyor damgası yersin.
  2. Ucuz espriler yüzünden insanları daha film çıkmadan filmden soğutur, umutlarını kırar, beklentilerini düşürürsün; neticede zararlı çıkan sen olursun. Kimse fragmanın iyi taraflarını konuşmaz bile.

Yani dostlar, Batman espri yapar, DC evrenindeki karakterler espri denen şeyin varlığından haberdardır; ancak DC mizahı fragmandaki değildir. En azından ben durumu bu şekilde yorumluyorum. Ne doğru, ne ne kadar doğru söylediklerim arasında takdir sizin.

Yine de tekrar söylüyorum; hala umutluyum bu filmden.

1 2 3 4 5
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.