Prometheus

7 Prometheus

Bakın, şurada yıllardır blockbuster filmler üzerine yazıp çiziyoruz; herhalde şu dakikaya kadar anlamışsınızdır, büyük gişe filmlerinde genelde oyunculuklar belirli kalıplar çerçevesinde olur. Bunları aşmak zordur. Bu pek az kişi tarafından başarıldı bugüne kadar, ama kesinlikle Prometheus’ta Fassbender’in oynadığı karakter bunlardan biriydi. Ridley Scott’ın yönetmenlik koltuğunda oturuyor olması da işleri kolaylaştıran bir faktördü tabii ki!

 

12 Years a Slave

8 12 Years a Slave

E 12 Years a Slave ile ilgili diyecek çok bir şey yok. Dürüst olmak gerekirse, bu filme bir Michael Fassbender filmi diyebilmek de biraz teknikalite zaten. Steve McQueen’in Anglo-Sakson sinemasındaki en heyecan verici seslerden biri olduğunu perçinleyen film, Oscar’ı kazanmakla kalmadı, Chiwetel Ejiofor ve Lupita Nyong’o‘nun da kariyerlerinin altında fitil yaktı. Fassbender de böylelikle Oscar’lı bir filmi eklemiş oldu işte CV’sine, fena mı?

 

Frank

Michael Fassbender as Frank

Ya bakın, bu film nedir biliyor musunuz? Bu film “ben aktör olarak billurlarımı masaya koydum, siz ne yaparsınız artık bilmiyorum” filmidir. Sen nasıl bir oyuncusun, nasıl bir meziyetsin de filmi tamamen kafanda bir maskeyle oynayabiliyor, bir de üzerine övgü üstüne övgü topluyorsun? Bu artık “ben bu işin farklı bir seviyesindeyim, siz replik ezberleyip mimik yapan arkadaşlar takılın” rolü yani, yuh, helal!

 

Macbeth

11 Macbeth

Bir aktör Shakespeare oynayana kadar rüştünü ispatlamaz derler. Eğer bu hakikaten de böyleyse, en azından Anglo-Sakson dünyasında kabul edeceksek, bu Fassbender’in artık son mezuniyeti. Bu filmle de dev övgüler aldı kendisi. Ayrıca şöyle bir bilgiyi de verelim; Macbeth’i beraber çektiği Justin Kurzel ve Marion Cotillard ile birlikte üçü bu filmi kapatıp, tam kadro Assassin’s Creed çekmeye başladılar. Yani orada bir posta daha öveceğiz kendilerini, hazır olun!

 

Steve Jobs

11 Steve Jobs

Bu da listemizin en son filmi, ki zaten sitemizde de detaylı incelemesine yer verdik. Steve Jobs gibi bilinen, videoları hâlâ iki tıkla bulunabilen ve neredeyse kültleşmiş bir insanı oynamak elbette kolay değildi. Ama yazıda da söylediğimiz gibi, Michael Fassbender sadece çok iyi aktörlerin yapabildiği bir şeyi becerdi. Prostetik olmadan, makyajsız, CGI’sız, desteksiz bir şekilde, sadece oynayarak benzedi karakterine. O ağzını açtığı an, karşınızda Jobs’un durduğuna yemin ediyordunuz. Oscar adaylığı, helal-i hoş olsun!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.