Loving Vincent

Dünyanın ilk, tamamı yağlı boya ile tamamlanmış filmi Loving Vincent, bu senenin finalistlerinden. Oyunculuklar ya da başka her çeşit içeriğini, sırf tasarımı ve verilen emeğin barizliği ile belli eden Loving Vincent, elbette ki Vincent Van Gogh’un hayatını ele alıyor konu olarak. Son derece özenle tasarlanan film, 2017 animasyonlarında şüphesiz zirveyi zorlayanlarından. Her bir karesiyle eşsiz sanat eserlerine hülyalı bakışlar atma isteği uyandıran Loving Vincent, animasyon severler için yalnızca basit ve zaman geçirmelik filmlerin bu kategoride değerlendirilmemesi gerektiğini kanıtlayan naçizane bir eser.

Karar: Akademi eğer kadroda birilerine kıl değilse ödülü Loving Vincent’a versin. Hikayesini okuyup da öğrenebileceğiniz bir sanatçının, son derece leziz ve her saniyesiyle sanat-gasm yaşatan bu filmi Oscar’ı en çok hak eden isim.

 

Coco

Disney’in özellikle farklı etnik kültürler hakkında yaptığı animasyonlar, son zamanlarda çok ilgi görür hale geldi. Geçtiğimiz senenin adaylarından Havai kültürüne balıklama dalan Moana’nın pek bir cacık olmadığını itiraf etmem gerekir; ama Meksika kültürünü acılı ama leziz bir sos gibi yemek haline getiren Coco için aynısını söyleyemem. Neredeyse beklentisiz, hatta ve hatta yine pek bir coşamayacağım düşüncesiyle izlediğim Coco, hiç de kötü değildi. Hatta öyle ki Loving Vincent ile finalistlik konusunda yarışacağını düşünmem de bundan ötürü. Fragmanları izleyince insan pek gitmese de olur gibi düşünse de, filmde ayrı bir keyif alıyor. Pixar’ın, işinin erbabı olduğunu bir kez daha kanıtlayan Coco, sinema salonlarında çoğunlukla çocuklar tarafından işgal edilen bir yapım olsa da büyükler için daha anlamlı bir eser.

Karar: Klişe gibi duran hikayesine rağmen hiç de öyle olmayan Coco, Pixar severler için izlenmesi gereken bir film. Loving Vincent’ın sanat-gasm yaşatan animasyonları olmasa bu senenin kazananı şüphesiz Coco’ydu. Şu an ikileme düşmemin sebebi, bu finalistlerin kendi alt dallarında yüksek başarı göstermeleri. Çoğu kişiye göre “meh” dedirtecek Coco’nun Oscar alabilmesi için tek sebep, Akademi’nin Loving Vincent’a karşı muhtemel bir kini olabilir sanırım. Ya da “etnik kökenler değerlensin” mesajı vermek için düşünmeden Coco da kucaklayabilir heykelciği.

1 2
Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.