1. Erin Grant – Striptease

Striptease

Belki genç okurlarımız hatırlamaz; hatta büyük ölçüde anımsamayacaklarına eminim: Fakat Demi Moore’un Ashton Kutcher’ın eski karısı olmak dışında vasfının olduğu yıllar vardı. Moore, 90’ların ortası civarında durdurlamaz bir seks sembolüydü. Eminim ki tek sebebi bu değildir, gelin görün ki en azından en büyük sebebi kesinlikle buydu. Aslında gayet vasat ve ağırlık noktası esasen striptiz dünyası pek olmayan bu film, Moore’un arzu nesnesi olmasında büyük rol oynadı.

 

2. Cherry Darling – Planet Terror

Planet Terror

Robert Rodriguez ve Quentin Tarantino’nun ortak projesi Grindhouse, her şeyiyle biraz “ucuz” olmayı kasten hedefleyen bir çalışmaydı. B-filmleri ve onların tonlamalarını, uçarılıklarını ve odunluklarını emüle etmeye çalışan iş, baya da başarılı oldu bu konuda. Kan gövdeyi götürüyor, film kasten dangoz gibi çekiliyor olduğundan, bir yerlere de cinsellik istismarı koymak gerekiyordu. İki yönetmen de kendi filmlerine bunu bolca koydular bu yüzden. Rose McGowan’ın karakteri Cherry Darling de, o striptiz sahnesiyle zaten bu istismarın bayrak insanıydı.

 

3. Nancy Callahan – Sin City

Sin City

Herhalde Robert Rodriguez’in striptiz sahneleri konusunda bir el yatkınlığı var, baksanıza? Fark etmeden iki kere almışız adamı; listenin yarısını kaplıyor! Fakat dürüst olmak gerekirse Nancy’yi dışarıda bırakma şansımız yoktu. Bu listedeki Channing Tatum ve Demi Moore örnekleri gibi Jessica Alba da muhtemelen sadece bu yüzden olmasa da, şu sahnenin etkisiyle bir neslin seks sembolü hâline geldi. Sin City’nin de o “günahkar” havasına katkısı, şüphesiz çok fazlaydı.

 

4. Alice Ayres – Closer

Closer

Closer bambaşka bir filmdir. Daha önce izlediğiniz çoğu şeye benzemez. Bunu “strüktürü bambaşkadır, izlerken dumurlardan dumurlara koşarsınız” anlamında söylemiyorum. Closer’ın dertleri çoğunlukla değişiktir. Mike Nichols’un dehası her sahnede çıkar ve hiçbir diyalog ucuz değildir. Bu yüzden, kamuya “beyler Natalie Portman striptiz yapıyormuş” şeklinde mal olan bu sahneyi sadece Portman’ın kalçasına indirgemek, ayıp olur, yazık olur. O sahnede bile iki karakterin ruhunu ortaya koyan diyaloglar vardır zira…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.