The Endless Summer

04 The Endless Summer

1966’da vizyona giren The Endless Summer, bir belgesel. Bu yüzden şu listede yer bulması sizin için garip gelmiş olabilir. Ama izleyince, neden kendisinin pek çok yazar ve eleştirmen tarafından “gelmiş geçmiş en iyi yaz filmi” olarak adlandırıldığını anlayacaksınız. Sinemacı Bruce Brown’ın, Mike Hynson ve Robert August adlı iki sörfçüyü, dünyanın çevresinde hiç bitmeyen bir yazı kovalarken takip etmesini konu alan film Avustralya, Yeni Zelanda, Afrika, Tahiti, Hawaii gibi yerlerde geçiyor. Anlayacağınız, bundan öte yaz filmi gerçekten yok!

 

The Talented Mr. Ripley

05 The Talented Mr. Ripley

Anthony Minghella’nın yönettiği, Patricia Highsmith’in aynı adlı romanından uyarlanan The Talented Mr. Ripley, büyük ihtimalle vaktinin en hakkı yenen filmlerinden biriydi; belki hâlâ da o payeyi hak ediyor. Listemizde yer almasının sebebi, ana karakterlerinden Dickie’nin muazzam yaz tatilinden rahatsız olan babasının, Tom Ripley’ye “git de şunu bir ikna et, bıraksın tatili” demesiyle başlaması. Oradaki tatil görüntüleri falan, hakikaten insanın Dickie olasını getiriyor. Ama çok rahatlıkla “izleyin” diyor olmamızın sebebi, içindeki sağlam oyunculuklar ve çok zekice yazıldığı belli olan hikaye.

 

Vicky Cristina Barcelona

06 Vicky Cristina Barcelona

Yani, orası zaten Barselona. Dünyanın en güzel tatil yapılacak yerlerinden biri. Güneşse güneş, denizse deniz, kumsa kum… Yetmezmiş gibi yanı başında tarihi yerler, yeşil sokaklar, sakin bir kafa, modern bir şehir. Sen zaten burada geçirilen bir yazı konu eden film yapmışsın ey Woody Allen, bir de bunun merkezine dünyanın en güzel üç insanının tam bir sefa pezevenkliği yapmasını koymak nedir yani. Bizimkisi can değil mi, biz burada imrenmekten ölelim mi? Allah Allah.

 

Y Tu Mama Tambien

07 Y Tu Mama Tambien

Sonraları Gravity ile En İyi Yönetmen Oscar’ını kazanacak Alfonso Cuaron’u dünya sinemasına kazandıran, görsellerini Birdman ile En İyi Görüntü Yönetmeni dalında aynı ödüle koşan Emmanuel Lubezki’nin ince ince işlediği, 5 milyon dolarlık bütçesiyle 33 milyon dolarlık gişe yapan Y Tu Mama Tambien’in, listemizi kapatıyor olmasından pek memnunuz. Üç ilginç yol arkadaşının çıktığı seyahat filmi, hem sizi Vicky Cristina Barcelona gibi imrenme krizlerine sokmayacak, hem ferahlatacak, biraz sizi sizden alacak, hem de çok güzel bir hikayeyi anlatarak keyiflendirecek bir film. O yüzden, hani kayırmak gibi olmasın ama, bizce listeden tek bir film izleyecekseniz, Y Tu Mama Tambien’i aklınıza getirin!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.