5. Top Gun

Top Gun

Bayanlar baylar, hatırlayamayacak kadar genç olanlar ve daima genç kalanlar: Tom Cruise’u Tom Cruise yapan film buydu. Cruise belki de efsane yönetmenlerle çalışma eğilimine de orada başladı; zira bu filmin yönetmeni de Tony Scott’tı. Ama film, buram buram 80’ler kokması bir yana, zihnimizin bir köşesine tonlarca alıntı, sahne, anı kazıdı. “I feel the need… the need for speed!” repliği zaten başlı başına bir efsanedir. Maverick karakteri de aynen öyle…

 

4. Vanilla Sky

Vanilla Sky

Alejandro Amenabar’ın “Abre Los Ojos” filminden uyarlanan Vanilla Sky’ın kadrosu dönem için akıl almaz derecede kalabalık ve kaliteliydi. Yönetmenlik koltuğunda yine Cameron Crowe vardı. Film, gerçekten de izleyicinin ilgisini çeken, merak uyandıran bir hikaye uyandırıyordu ve finalinin yeri apayrıydı. Tom Cruise’un çeşiti bol kariyerine koyduğu ilginç bir eklentiydi yani anlayacağınız. 136 dakikalık süresi pek çok kişinin gözünü korkutur, ama sizin korkutmasın. Süresine rağmen yağ gibi akıp giden bir filmdi.

 

3. Risky Business

Risky Business

1983’te çıkan film, listemizdeki en eski film ünvanını gururla taşıyor omuzunda. Ama burada olmasının sebebi de bu. Tom Cruise’ı Tom Cruise yapan film Top Gun’dı, evet. Ama Tom Cruise’ı ilk defa var eden film de Risky Business’tı. Paul Brickman’ın yazıp yönettiği film, diyaloglarıyla muhteşem bir incelik yaratıyordu ve Brickman yönetmenlik konusunda sağlam bir iş çıkarıyordu. Ama filmi baştan aşağıya taşıyan ve izlenebilir kılan en önemli faktör, Cruise’un o zaman daha önce görülmemiş karizmasıydı. Bugün bile izlenir!

 

2. Mission: Impossible

Mission Impossible

Mission: Impossible’ın daha önceden bir TV şovu da vardır ve meşhurdur, biliyoruz. Ama bizim için Mission: Impossible dendiği zaman akla her zaman bu filmin belirlediği şablom gelecek. Kaçarı yok, başka bir opsiyonu yok. Uluslararası bir kovalamaca, akla durgunluk veren aksiyon sahneleri, sağlam yardımcı oyuncular ve Tom Cruise. Sadece Tom Cruise. Çoğu M:I filminde dublör kullanmayan Cruise, o aksiyon sahnelerine tartışılması güç bir çekicilik, bir karizma katıyordu. Tüyler de diken diken oluyordu tabii!

 

1. Magnolia

Magnolia

Tom Cruise, filmlerinin çoğunda Tom Cruise’dur. Oynadığı filmler de Tom Cruise filmleridir. Kadronun içerisinde kaybolduğu, başrolü filmin kendisine bıraktığı tek işi de Magnolia’dır belki de. Paul Thomas Anderson’ın tartışmasız klasiklerinden biri olan Magnolia, 188 dakikalık süresi; Philip Seymour Hoffman’lı, Julianne Moore’lu, John C. Reilly’li kadrosu ve akıllara zarar güzelliğiyle Cruise’un filmografisindeki en farklı ama bizce açık ara en iyi işti. Cruise’un en riskli film tercihiydi belki de ama, bizce karşılığını verdi.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.