5. Asıl Zaman Çizelgesindeki İkili İlişkiler: Xavier-Mystique, Cyclops-Wolverine, Xavier-Magneto

Xavier Mystique

Asıl zaman çizelgesi şöyle gidiyordu, First Class – X-Men: Origins – X-Men – X2 – The Last Stand ve The Wolverine. Şimdi buradaki problemler şunlar: Bir, Xavier ile Mystique hesapta kardeş gibi büyümelerine rağmen, ilk filmde buna dair hiçbir belirti göstermiyorlardı. İki: Cyclops ve Wolverine X-Men Origins’te tanışmışlardı; hadi Wolverine hatırlamıyordu, eyvallah, ama Cyclops’un hatırlaması gerekiyordu ve üç: Magneto ve Xavier, yollarını genç adamlar olarak ayırmışlardı; o halde Jean Grey’i ekibe almaya neden yaşlı adamlar olarak beraber gidiyorlardı? Days of Future Past, bunların hiçbirini açıklayamadı. Zaten filmin sonunda komple sileceğini bildiğinden, tenezzül de etmedi açıkçası.

 

6. Mystique’i Üzerinde Deney Yaptıktan Sonra Öylece Saldılar Mı?

Mystique

İlk X-Men filminde, hatta komple ilk üç filmde Mystique sadece Xavier’i  tanımıyormuş gibi yapmakla kalmıyordu. Aynı zamanda Xavier’ın anlattığına göre üzerinde yapılan ve ciddi bir etki bırakması gereken deneylerden de habersiz gibiydi. Buradaki birinci sorun, Mystique’in ciddi bir suikast yapmasının ardından öylece salınmasının saçmalığıydı. Yok eğer kendisi kaçtıysa, Xavier’in; ya da en azından Magneto’nun Sentinel planından çok daha önce haberi olması gerekirdi; filmlerin ima ettiği gibi The Wolverine’in sonu civarında değil. Film bunlara da hiç cevap vermedi

 

7. Emma Frost, Moira MacTaggert, Sabretooth Gariplikleri

Sabretooth

İkili lişkileri ve Mystique sorusunu bir yana bırakırsak, X-Men serisi Days of Future Past’e kadar çok garip karakter değişiklikleri de yaptı. 60’larda yetişkin olan Emma Frost, 70’lerde genç bir kızdı. Profesör X ile 70’lerde bir CIA ajanı olarak tanışan Moira’yı, The Last Stand’de önlüklü bir doktor olarak görüyorduk. Hesapta birbirlerini en iyi tanıyan iki kişi olmaları gereken Wolverine ve Sabretooth, ilk filmde birbirlerini neredeyse hiç tanımıyorlardı. Tabii tiplerin çok farklı olduğu mevzusu apayrı.

İşte X-Men serisi, artık bunları hiçbir şekilde cevaplandıramadığı için çizelgeye reset attı. Yeni X-Men’in 1980’lerde geçeceği ve kuvvetle muhtemel Wolverine’in değiştirdiği zaman çizelgesinde vuku bulacağı gerçeğini düşünürsek, bu mantık hatalarının bir bölümü artık önem taşımıyor. Fakat yine de, hiçbir şey X-Men serisini şu an üst üste izlerseniz, mantık hataları arasında boğulacağınız gerçeğini değiştirmiyor. Şimdilik bunları arkamızda bıraktık, artık önümüzdeki mantık hatalarına bakacağız!

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

  1. açıkçası sadece yazmak için yazdığınızı düşünüyorum hocam,gerçekten ilk hata diye nitelendirdiklerin çürütebilir tezler

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.