9. Donna Summer – Love to Love You Baby

Bu şarkı sonraki seneler içerisinde çok fazla sample’landı, cover’landı, remixlendi, eyvallah. Ama kusuruma bakmayın, bir Allah’ın kulu bile Donna Summer gibi söyleyemedi. Yani size şöyle diyeyim, bu şarkıyı odada anneniz, babanız falan varken açamazsınız. İngilizce bilmiyor olsalar bile açamazsınız. Çünkü kadının söyledikleri değil mesele, söyleyiş şekli.

 

10. ABBA – Gimme! Gimme! Gimme!

Amerikan müzik endüstrisi 2000’lerde tekrar yükselen elektronik müzik akımıyla birlikte diskonun ekmeğini çok yedi. Arada sadece ABBA sample haklarını pek kimseye koklatmadı, bu şarkısı dışında. Madonna’nın sonradan Hung Up için iznini alarak kullandığı Gimme! Gimme! Gimme! artık diskoyu biraz 80’lere taşıyan bir şarkıdır. Bu arada ABBA çok muhteşem bir grup değil mi ya?

 

11. KC & The Sunshine Band – Shake Your Booty

http://www.youtube.com/watch?v=N1YXcD0njts

Yine geldik diskonun üç kutsal özelliğine: Afrika-Amerikalı sosu, muhteşem bir bassline, çizelgelerden fırlamış bir libido. Shake Your Booty ve onun neredeyse efsane hâline gelmiş melodisi de bu üçünün kutsal birleşimi falandır. Dans ettirir, acımaz!

 

12. Jackson 5 – Shake Your Body

Küçük birader Michael’ın gruptan kopup hiç kimsenin hayal edemeyeceği kadar büyük bir efsane olmasından hemen önce, abileriyle yaptığı son hitlerden biri de Shake Your Body’ydi. Sapına kadar disko bir şarkı, ama insan yine de sonrasını bildiğinden midir nedir, çok bariz bir MJ havası da alıyor yine de müzikten…

 

13. The Michael Zager Band – Let’s All Chant

http://www.youtube.com/watch?v=emuAVTtHf9U

Klibi iş ortamında / aile ortamında açılırsa biraz sorun yaratabilir. Aslında şarkıyı da aniden dans etmenizin kaba olacağı bir ortamda açarsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz. Let’s All Chant’in resmen acıması yok. Sound olarak belki de bu listedeki en “80’ler” şarkı da bu, ama yine de o meşhur disko bassline’ları emrinize amade beklemekteler.

 

14. Chic – Good Times

http://www.youtube.com/watch?v=eKl6EZShaaw

Listenin kapanışına gelirken şuraya Good Times’a eklemeyi kendimize vazife gördük. Chic’in 79 tarihli single’ı resmen yaklaşmakta olan 80’lere tek koluyla dur deyip, tek koluyla da milleti dansa kaldırmayı kendine vazife görmüş zira. 70’ler budur, bu şarkıdır bizce işte!

 

15. Village People – YMCA

Bee Gees ile o kadar sağlam açtıysak, bir o kadar da sağlam kapamamız gerekiyordu. Ne yapacaktık? Nereye gidebilirdik Bee Gees’den sonra? Nereye olacak, YMCA’ye tabii ki! Çünkü YMCA’de keyfini çıkartabileceğimiz her şey var! Ne istersek onu yapabiliriz!

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.