5. Minecraft

Minecraft

Kabul, Minecraft’a “yağmurlu oyun” demek biraz güç, oyunun ne olayı o, ne de çoğunluğunda yağmur geçiyor. Ama Minecraft’te yağan yağmur, kesinlikle diğer oyunlarda olduğundan çok daha farklı hissettiriyor. Karanlık çöküp, siz sığınağınıza çekiliyorsunuz. Pencerenize çıkıp, yağmur sesleri eşliğinde yarattığınız dünyaya göz atıyorsunuz ya sonra? İşte o an, bizim için gelmiş geçmiş en kıymetli oyun anlarından biri.

 

4. Silent Hill: Downpour

Silent Hill Downpour

Yağmuru bir oyun mekaniği, bir hikaye olgusu olarak kullanan oyunlara ölüp bitiyoruz. Evet, Downpour çok da iyi bir oyun değildi, ama şu an aradığımız şeyi, yani yağmuru içimizde hissetmeyi en net yaşatanlardan biriydi. Yağmurdan korkuyordunuz. Çünkü yağmurun yağması demek, daha güçlü canavarlar demekti. Bir noktadan sonra Pavlov’un köpekleri kaidesi işlemeye başlıyordu. Yağmur sesi, korkunun sesiydi.

 

3. Max Payne 2

Max Payne 2

Karlı oyunları saydığımızda Max Payne 1’i onore etmiştik, şimdi hava durumu değiştiğine göre, Max Payne 2’yi onore etme zamanı. Max’in o ünlü monologlarını hatırlayın. Çizgi roman tarzında yapılmış muhteşem ara sahneleri gözden geçirin. Max Payne 2’nin soundtrack’ini dinleyin. Her birinde yağmurun sesini duyacaksınız. Çünkü Max Payne 2 için yağmur, hüzün demekti, ayrılık, kayıp, çökmüşlük…

 

2. Heavy Rain

Heavy Rain

Heavy Rain ise yağmur, ölüm ve umut demekti; ikisi de aynı anda. Bu listeye girdiğinizde bu oyunun bir yerlerden çıkmasını bekliyordunuz, çıkmaması mümkün mü? Heavy Rain’de bütün oyun sanki yağmur yağmadan hemen sonra, yalnız bir sokakta geçiyormuş gibi adeta.  Her şey ıslanmış, şehre bir koku hakim. Bir yandan çok yalnızsınız ama bir yandan da bir umut var sanki…

 

1. S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky

Stalker Clear Sky

Evet, bir numaraya Clear Sky’ı koyduk. İlk STALKER’ın öncesinde geçen, grafiksel olarak çok ciddi bir yenileme yaşayan Clear Sky’ı, hiç acımadan, ikinci bir kere de düşünmeden, Heavy Rain ve Max Payne 2’nin önüne koyduk. Tüm oyun boyunca yağmur yağıyor mu? Tabii ki hayır. Ama -şu an Clear Sky oynamış herkesin kafasını sallayarak katılacağı- bir şey var. Clear Sky’da yağmur yağdığında bambaşka hissediyorsunuz. Oyunun atmosferinin çok büyük bir bölümünü o yağış belirliyor. Kendinizi çok kolay kaptırıyorsunuz o havaya, çünkü yağmur muazzam gözüküyor. O yüzden de, tamamen yağmurlu bir oyun olmasa da, Clear Sky’ı bir numaraya koymaktan hiç çekinmiyoruz.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.