En İyi 5 Dizi Oyunu

5. CSI: 3 Dimensions of Murder

Dizi Oyunu CSI

CSI serisi kendi halinde, masum bir seri. Kimseye zararı yok, eğer dizinin o kulak memesinden suç çözen tadını seviyorsanız eğleniyorsunuz da. Kanıt toplama mekanikleri olsun, sorgu mekanikleri olsun, hakikaten beklentiniz derinlik, mücadele, hayatın anlamı falan değilse oturup eğlenebileceğiniz bir seri. Neden 3 Dimensions of Murder? Açıkçası iki sebebi var, bir, orijinal CSI ekibini diğer hırbolardan daha çok seviyoruz ve iki, altında Telltale’in imzası var. Yaa.

 

4. Alias

Dizi Oyunu Alias

J.J. Abrams, J.J. Abrams olmazdan önce Alias köylerinde ırgattı. Bir de oyunu vardı. Fena değildi Allah için oyun gerçekten de. Diziyi yazan amca Alias’ın yazarlarındandı, neredeyse bütün kadro kendi karakterlerini seslendiriyordu ve oynanış genel olarak gemiyi taşıyacak kadar derindi. Bir de bugün alın bakın, kutunun altında Acclaim yazıyor. Sırf bakıp “bir ara Acclaim vardı ya…” demek için bile arada raftan çekiyorum kutusunu.

 

3. Defiance

Dizi Oyunu - Defiance

Defiance sorunlu bir çıkış yapmış olabilir, ama hangi MMO yapmadı ki? Bizi çeken oyunun konsepti. SyFy eski kalitesinde olmayabilir, dizi de zaten öyle ahım şahım değil, ki şu anda iptal edildi mi, edilmedi mi onu bile bilmiyorum. Ama oyunla dizinin iç içe geçmesi fikri, bu oyun eğer bir MMO ise ve bizim parçası olduğumuz olayların dizide bahsi geçiyorsa kulağa gayet hoş geliyor. Kendi yağında kavrulan bir MMO Defiance, açıkçası büyük MMO günahlarının çoğunu da işlememeyi başarıyor.

 

2. Buffy the Vampire Slayer

Dizi Oyunu - Buffy

Bu oyun, muhtemelen sadece Xbox’a çıktığı için en kıymeti bilinmeyen dizi uyarlaması olabilir. Oynanışı gayet sağlam, insanı düşman indirdikçe tatmin eden bir beat ’em up tadı vardı oyunda. Çoğu beat ’em up’ta böyle bir tat bulamazsınız. Eğer Buffy serisinin azılı bir hayranıysanız, dizi her yönüyle sizi tatmin etmeye oynuyordu. Yok değilseniz dahi, kendi ayakları üzerinde durabilecek kadar da kaliteliydi. Listede iki numara olmasının sebebi de zaten bu.

 

1. The Walking Dead

Dizi Oyunu - The Walking Dead

E bir zahmet. Listenin bir numarasıyla geri kalan dört arasında skandal bir fark var. The Walking Dead, sadece gelmiş geçmiş en iyi dizi oyunu değil, aynı zamanda gelmiş geçmiş en iyi macera oyunlarından da biri. Telltale’in yonta yonta mükemmelleştirdiği episodik hikaye anlatımının doruk noktası; hatta durun, ne diyorum ben, tüm oyun dünyasında hikaye anlatımının ulaştığı en tepe anlardan biri. Bugün yetişkin, kelli felli adamlara “Clementine’ı üzen sebebim olur” dedirtecek (selamlar Yigilante) kadar karakterlerini içselleştirten, seçim anlarında soğuk terler döktürecek kadar ince çalışan ve ölümüne ağır, çaktırmadan karanlık bir oyun. İddia ediyoruz, temel aldığı materyalden fersah fersah ileride olan nadir uyarlamalardan da biri. Dürüst olalım, zaten bu listenin bir numarası olacağını siz de, biz de başından beri biliyorduk.

 

Liste bu şekilde. Sizin aklınızda olan bir dizi oyunu mu kaçırdık? Unuttuğumuz bir klasik, “Nasıl olmaz?” dediğiniz bir facia mı var? Yorumlarda belirtin, hesaplaşalım!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Yorum

    • Hakkı Güneş Savran Cevap ver

      The Walking Dead ve The Wolf Among Us’tan sonra Telltale’in Game of Thrones işi bana biraz sönük kalmış gibi geldi. Muhtemelen her oyundan sonra beklentiler arttığı ve bu beklentiler (şahsi beklentilerim) karşılanmadığı için bana öyle gelmiş olabilir. Ayrıca ne karar verilirse verilsin bazı şeylerin değişmemesi insanın biraz canını sıkıyor (ama bu dediklerim maalesef adamların çok iyi iş çıkarması ve beklentilerimin ciddi olarak artması kaynaklı). Bir de sanırım GoT’de birden fazla karakterle oynandığı için karakterleri tam olarak benimseyemedim (Mesela King’s Landing’teki kız kardeş -aslında oldukça kilit bir noktada olmasına rağmen- ile ilgili verdiğim kararlar çok baştan savmaydı. Halbuki The Walking Dead’te Clementine’a ve Lee’ye bir şey olacak diye uykularım kaçıyordu).

      • GoT’da verilen kararların belli başlı durumlarda aynı sonuca çıkması cidden can sıkıcı bir detay. Buna katılıyorum. Ama fazla karakter mevzusuna başta kitaplar olmak üzere kitaplar ve diziden alışkın olduğum için bu konuda bir problem yaşamadım şahsen. The Walking Dead ise çok ayrı bir mevzu. Gönül isterdi PCden değil de tablet veya PSden oynayabileyim. Klavye ile oyun oynama mevzusuna bir türlü ısınamadım. Telltale’in oyunlarının tarzı o kadar çok hoşuma gidiyor ki sönük olanları bile diğer oyunlara oranla daha çok seviyorum. Bunlar hep kişisel görüşler tabii. 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.