3) Grand Theft Auto: Vice City – Cannon Fodder

Haitian_gang_(GTAVC)

Toplu katliam derken, tabii ki etnik toplu katliamları da unutmamak lazım. GTA serisi her ne kadar her zaman çok “enteresan” görevlere sahip olsa bile, herhalde Hot Coffee seks modundan sonra en çok konuşulan GTA skandalı Cannon Fodder görevi olmuştur.

Bu görevde, Kübalı gangster üyeleriyle birlikte “bütün” Haitili gangster üyelerini öldürüyordunuz. Hatta görev açıklamasında “Kill ALL of the Haitians” yazıyordu. Bu sebeple zaten Amerika’da Haitili insanlar bayağı bir ortalığı karıştırmıştı.

 

2) Mass Effect 2 – Arrival

Regamah

Mass Effect 2’nin sonunda değil, DLC’sinde oluyor bu olay. İşin daha da ilginci, Arrival DLC’si, Mass Effect 2 ve Mass Effect 3’ü birbirine çat diye bağlıyordu, aslında bir DLC’nin bu şekilde hikayesel bir içeriği oyuna dahil etmemesi de büyük tartışma konusu olmuştu fakat dahası var.

Arrival’da Shephard 300.000 Batarian’ı öldürüyor. 300.000.

Bu olay oyunun içinde soykırım olarak geçiyor ve Mass Effect 3’ün başında Shepard bu olayın sorumlusu olarak yargılanıyor. Sanırım daha önce bir oyunda görülmüş en yüksek miktarda ölüm çetelesi Arrival’da var ve Arrival tek başına bir oyun bile değil.

1) Spec Ops The Line – White Phosporus

spec-ops_wp
Spec Ops: The Line oyuncuların beklentilerini alıp tamamen bambaşka bir tarafa fırlatan çok acayip bir oyundu. Dışarıdan basit bir MMS olarak görünüyordu fakat oyunun bir noktasından itibaren çok daha garip bir şeyin içinde olduğunun farkına varmaya başlıyordunuz, yine de, buna devam ediyordunuz ve bir noktada öyle bir sahne ile karşılaşıyordunuz ki, gerçekten insanın kanı donuyordu.

Bir sürü sivili fosfor bombası ile öldürdüğünüz bu sahne, gerçekten de “her zaman bir seçiminiz vardır” klişesinin yere atılıp sopayla dövülmüş hali gibiydi.

1 2
Yazar

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.