Metal Gear Solid 4: Guns of The Patriots

Solid Snake’in 2.oyunda yarım kalan hikayesini tamamlayan ve MGS evreninin günümüzde geçen etabını bitiren MGS4, çıktığı zaman olay olmuştu. Özellikle sinematiklerinin yoğunluğu yüzünden “Film mi izliyoruz, oyun mu oynuyoruz” eleştirilerine maruz kalan MGS4, hikayeyi bitirmesi ve pek çok yoğun sahnesiyle akıllara kazınan bir MGS oyunu olarak video oyunları tarihinde yerini almıştı.

11. War Has Changed

Bütün oyunun ana temasını oluşturan ve Love Theme’i ruhumuza işleyen MGS4’ün bu inanılmaz girişi. Bizlere oyunun umutsuz tonunu da ilk saniyeden itibaren veriyordu.

 

12. BB Corps

MGS4’ü oynarken insanın aklına gelen ilk şey, yaşlanmış ve dökülmüş bir Snake’in böylesine düşmanlara karşı ne yapabileceği idi. Özellikle B&B’nin tamamını gördüğümüz o ilk sahne bizi epey ürkütmüştü.

 

13. Big Mama ile Tanışma

Metal Gear Solid 3’ten EVA’yı hatırladınız mı? İşte MGS4’te Big Mama olarak karşımıza çıktığında, ne kadar şaşırmış olabileceğimizi şimdi bir de siz düşünün.

 

14. Raiden!

Metal Gear Solid 2’nin ana karakteri olmasından mütevellit, ağır MGS hayranlarının hışmına uğrayan Raiden, Metal Gear Solid 4’te Cyborg Ninja olarak o kadar yükselmişti ki, ilk karşımıza çıktığımız vakit tam olarak 9 dakika süren bu sahnede kilitlenip kalmıştık

 

15. Rat Patrol

İlk MGS’den hatırlayacağımız Meryl’ın da aynı Raiden gibi büyüyüp geliştiğini görebilmek gerçekten de insanı bir tuhaf yapmıştı.

 

16. I’m Lightning, Rain Transformed

Raiden’ın tamamen bambaşka bir şeye dönüştüğü bu sahne, kesinlikle sezarın hakkı sezara diyeceğimiz türden ikoniklikte bir sahne. Metal Gear Solid 2’den beri bir karakterin ne kadar gelişebileceğini ve ideolize ettiği kişiyi korumak için ne kadar ileri gidebileceğini görüyorsunuz. Yıllar sonra hala izlediğimde, “Rain Transformed” dediği an, tüylerim diken diken olur.

https://www.youtube.com/watch?v=zJECmFgXaSk

 

17. Mikrodalga Sahnesi

Video oyunları tarihinde gerçekten oynaması yürek burkan bir sahne varsa o da budur. Burada Snake ile bir mikrodalga koridorundan geçmeniz gerekiyor. Tek yapmanız gereken ilerleme tuşuna basmak fakat her şey o kadar zor ki, tüyleriniz diken diken oluyor, Snake ile birlikte o acıyı siz de çekiyorsunuz.

 

 

18. You Are Pretty Good!

Solid Snake, Liquid Snake ve Ocelot arasındaki kan davasının sonlandığı bu efsanevi sahne, oyuncu olarak içerisinde bulunduğunuzdan, bütün Metal Gear Solid serisini bir çırpıda oynamak gibi resmen. Üç fazdan oluşan bu dövüşün her noktasında çok büyük bir nihayete erme hissi gizli.

 

19. Düğün Dernek

Bir Metal Gear Solid oyununda hiç bir zaman bu kadar net sonuçlarla karşılaşamazsınız. Meryl’ın Akiba ile düğünü. Jack’in oğlu ile tanışması, ve tabii ki…

https://www.youtube.com/watch?v=WxkaQofBL4k

 

20. Big Boss

Bunu bir MGS fanı olarak böyle okumak yetmez, bunu yaşamanız lazımdı. Big Boss’un ete kemiğe bürünmüş bir şekilde Snake ile bir araya gelmesi, paha biçilemez bir sahneydi ve bundan sonra ne kadar yıl geçerse geçsin, Metal Gear Solid serisinin en yükseldiği yerlerden biri olarak kalacak.

https://www.youtube.com/watch?v=QwBSe7dHyA0

Evet, Metal Gear külliyatının ana oyunlarını böylece geride bırakmış olduk. Fakat iş bunlarla bitmiyor, üçüncü bölümde MGS serisinin en önemli oyunlarından olan Peace Walker’ı yanında bir kaç sürprizle konuk edeceğiz ve hep beraber Phantom Pain’in çıkışına Ground Zeroes yazımız ile iyice gazlanacağız..

 

1 2
Yazar

If I ever woke up with a dead hooker in my hotel room, Matt would be the first person I'd call.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.