Matrix Online

Matrix Online

Monolith’in geliştirdiği Matrix Online garip bir oyundu. Dövüş sistemi Matrix külliyatının o kendine has estetiğini dönemin teknolojisiyle mükemmel yansıtıyordu, evren cuk diye oturmuştu filmlerden gördüğümüz şeylerin ortasına ve stüdyo tarafından yönetilen; organik event’lerle ilereyen harika bir hikayesi vardı. Fakat sorun şuydu, oynanışı bok gibiydi oyunun. Görevler hep aynıydı, çeşitlilik yoktu, itemizasyon çok zayıftı… Böyle böyle tutunamaz oldu Matrix Online. Potansiyeli büyüktü, ama bir türlü kullanamadı.

 

Shadowbane

Shadowbane

Shadowbane. Listemizdeki en ismi bilinmeyen oyun muhtemelen kendisi. Ubisoft tarafından 2003’te piyasaya sürüldü, iki ek paketi çıktı, altı yıl da dayandı aslında. Çok büyük yeniliklere sahipti dönemine göre. Üstelik başlangıçta arkasında büyük bir hayran desteği de vardı. Fakat kendini bitiren kurşunu, kendi kendine sıktı Shadowbane. Berbat ötesi bir çıkış yaptı, teknik sorunlar arasında bğuldu ve sonraki altı seneyi can çekişerek geçirdi. Aslında bir ara her şeyi silme baştan ayarlayıp, şeklini çok düzeltmişlerdi oyunun, ama artık iş işten geçmişti; WoW diye bir şey vardı ortamda. Tutunamadı.

 

Star Wars Galaxies

Star Wars Galaxies

Her şeye rağmen. Her şeye rağmen savaşı sürdürdü Star Wars Galaxies. Sony’nin ısrarla kendisini sabote etme çabalarına direndi, prequel üçlemeyle oluşan Star Wars tiksintisine dayandı; WoW çıktı ona bile karşı dik durdu SWG. Ama en sonunda onu bitiren, The Old Republic oldu. Bir dönem iki MMO’nun yan yana devam edebileceği söyleniyordu; fakat muhtemelen sonrasında Lucasfilm cephesinden sert bir çıkış gelmiş olacak ki, SWG, TOR’un çıkışından beş gün önce görkemli bir event’le elveda dedi. Bugüne bugün hâlâ oyunu NGE öncesi ve NGE sonrası hâlleriyle yaşatma çabaları devam ediyor en azından.

 

Tabula Rasa

Tabula Rasa

Büyük, kocaman umutlar vardı Tabula Rasa’nın sırtında. Oyunu yapan kişi, MMO türünün babası Richard “Lord British” Garriott’tı. Üstelik kendisi uzaya gidip geldikten sonra ilhamlanıp girişmişti oyuna. Yani ilk defa uzay görmüş birinin elinden bir uzay oyunu oynayacaktık. Heyecanlıydık. Avuçlarımız kaşınıyordu. Peki ne oldu? Tüm beklentilerin altında bir şey çıktı karşımıza. Açık konuşayım, Garriott faktörü ve oyunun sahip olduğu potansiyel ışığı olmasa, listeye bile almazdım Tabula Rasa’yı; o kadar sessiz sedasız sönen bir oyun oldu. Ama yine de, Garriott var işin içinde. İçimiz hafif de olsa bir sızladı.

 

Warhammer Online: Age of Reckoning

Warhammer Online

Warhammer Online: Age of Reckoning, ya da kısa adıyla WAR her benim diyen oyun stüdyosunun elindeki lisansı bir MMO’ya çevirmeye çalıştığı günlerin meyvesiydi. EA bu yarışta “ben de koyucam ha!” diye çıkıvermiş, işe de Mythic Studios’u sürmüştü. Mythic deneyimliydi, Warhammer IP’si ağız sulandırıcıydı ve ortaya çıkan iş de çok özeldi gerçekten. Fakat Warhammer da WoW’un kemerindeki çentiklerden biri olmaktan kurtulamadı. Ne kadar şaşaayla çıkmış olsa da yola, sessiz sedasız bir şekilde 2013’te kapandı. Bir yıl sonra da yanına Mythic’i alarak…

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Yorum

  1. Konu MMO’dan açılmışken artık Warhammer Fantasy gelmesin piyasalara… Olmuyor işte WoW piyasada oldukça yürümüyor. 40K yaptınız da her türlü desteği vermedik mi nedir WHFantasy merakı? 🙂

  2. DCU Online’ın City of Heroes tadı vermediğine katılmıyorum. Her ne kadar uzun süredir oynamasam da DCUO bence en hakkı yenen MMO’lardan. Hem oynanış olarak çok başarılı, hem de DC Universe içinde olduğunuz için daha bir havaya giriyorsunuz. (Bu arada PC’de oynadım sadece, diğer platformlardaki verimini o yüzden öngöremiyorum.) Dip not: Çok anlamam MMO’lardan, single player bi insanım ben.

    PS: Matrix gibi bir fikrimülk varken, konsepte bu kadar uygunken nasıl olur da başarılı bir Matrix oyunu olmaz, inanmakta güçlük çekiyorum. Tasarımlar zaten filmde mevcut, azıcık da konu-görev falan yazıcaksın olacak, inanılır gibi değil.

  3. Batuhan Kaymaz Cevap ver

    Pirates of Caribbean Online da ekleseydiniz fazla kullanıcısı yoktu ama baya sevilen bir oyundu : )

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.