15. Twisted Metal: Black

6 Twisted Metal Black

Twisted Metal oyunları, PS1’in en sağlam, en sevilesi oyunlarından biriydi. Aksiyonu tam gazdı, müzikleri çok iyiydi, grafikleri de dönemine göre baya yüksek seviyelerdeydi. Sonra oyun haliyle altıncı nesle taşındı. Üstelik, başında orijinal oyunun yapımcısı David Jaffe vardı. Oyun da hakikaten ilk iki Twisted Metal’a yaraşırdı, kalitesi tam yerindeydi. Sonra ne oldu? Birden kurudu kaldı seri. Anlamadık, herhalde David Jaffe başka bir işle mi meşguldü ne? Twisted Metal’dan daha önemli ne yapıyor olabilirdi? (Öhm.)

 

14. Ratchet & Clank: Up Your Arsenal

7 Ratchet and Clank

Şimdi darılmaca gücenmece olmasın, fakat bize sanki Ratchet & Clank serisi iki kuzeninden bir omuz yüksekteymiş gibi geliyor. Ana karakterlerinin sempatiklik seviyesi alıp başını gittiğinden midir, eğlence bakımından hiçbir zaman kalitesinden ödün vermediğinden midir, Insomniac’ın kattığı özel bir sostan mıdır bilemiyoruz. Ama Ratchet & Clank ikilisinin yedinci nesle de taşınması ve orada da başarılı olması, az çok bize haklılığımızı anlatıyor gibi, değil mi?

 

13. Tekken 5

8 Tekken 5

PlayStation 2 demek, özellikle ülkemizde, multiplayer demekti bir yerde de. Ve multiplayer demek, yine özellikle ülkemizde, iki şey demekti. Futbol, ve dövüş oyunları. İkisinin de ağa babaları PS2’de vardı. Ama daha da önemlisi, ikisinin de en ağa babaları, PS2’ye münhasırdı. Soulcalibur, Street Fighter, Marvel vs. Capcom falan ayrıdır, Tekken ise apayrı. Bizzat şahidim, Tekken’in PS2’ye çıkan oyunları, nice yiğit oyuncu için PS2 alma sebebi oldular. Evet, o kadar büyük bir markadır Tekken; dünyanın her yerinde hem de.

 

12. Okami

9 Okami

Clover Studios’un arkasından kaç gözyaşı döktük, tahmin edemezsiniz. Oyunların ısrarla kahverengileşmeye başladığı bir dönemde çıkan Okami, bizi öylesine etkilemişti. Sonradan Wii’ye de portlandı, ama biz biliyoruz ki o kurdun kanında ilk olarak sadece PS2 vardı ve niyet de öyle kalmasıydı. Ameterasu’nun dünyası, eşsizdi. O sulu boya tarzı grafikler, aslında o dönem ufaktan ufaktan atılmaya başlanan “art game” akımının tohumlarıydı bir anlamda. Çok güzel oyundu be.

 

11. Guitar Hero

10 Guitar Hero

Sonraki Guitar Hero’lar insanın hayal edebileceği her platforma çıktı, biliyoruz. Ama ilk Guitar Hero, PS2’ye özeldi. Biliyorum, seri insanı hakikaten sıkılma noktasına seneler önce getirdi ve azalarak bitti zaten; kabulümdür. Ama ilk Guitar Hero’yu, bir arkadaşınızın PS2’sinde oynadığınız günlere dönün. Kendinizi rockstar gibi hissetmemiş miydiniz? Size böyle hissettiren bir oyuna denk gelmiş miydiniz peki daha önce? İşte bu soruların cevaplarının sırasıyla evet ve hayır olması, Guitar Hero’yu buraya koyan şeydir.

1 2 3 4
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.