5. Göçebe mekanikleri bambaşka bir oyun

gocebe

Oyuna çok genel olarak baktığımızda iki ayrı gücün çarpışması var: Göçebeler ve yerleşikler. Yani oyunda yöneteceğiniz devlet ya göçebe olacak, ya yerleşik, ya da bu ikisinin arasında bir yerlerde biraz yerleşip, biraz göçecek. Göçebelik mekanikleri oyunda çok iyi hazırlanmış. Sorun burada değil. Sorun, göçebe bir toplumu yönetmenin zor olması haricinde, tamamen bambaşka bir strateji ve taktik anlayışı gerektirmesi. Daha önceki Total War oyunlarında buna benzer hiçbir şey yoktu, dolayısıyla 15 yıldır Total War oyunlarına hatim indirmiş deneyimli oyuncular bile bu halkları yönetirken bildikleri tüm numaraları bir kenara bırakıp, resmen oyunu baştan öğrenmek zorundalar. Bu kötü mü? Bence değil. Ancak bu kadar uğraş vermek istemeyenler için oyunun yarısı bir anda oynanamaz duruma geliyor.

 

6. DLC Milking

06

Yani SEGA’nın DLC üzerine DLC çıkartarak oyuncuların cüzdanlarını sömürmesi durumu. Oyun zaten bir ilk gün DLC’si ile çıktı. Bir hafta içinde ikinci DLC açıklandı ve çıkmak üzere. Bu böyle sürecek gibi görünüyor çünkü bu DLC’lere baktığımızda, her biri oyunda üçer tane devletin oynanabilir olmasını sağlıyor. Yeni devlet, kültür veya halk eklemiyor. Bu içerikler zaten oyuna dahil. Yani zaten oyunda bulunan bir devleti oynamak için 5 TL para bayılıyorsunuz. Üçer üçer geldikleri için 15’er TL. Oyunda da o kadar çok devlet var ki, bu DLC’lerdan daha bir sürü çıkartabilirler.

 

7. Hata mesajları

07

Error 53, Error 41, internet bağlantısı yok, Steam sunucuları cevap vermiyor… Bunlar gibi bazı hatalar bazı oyuncuların başına çok sık geliyor. Bu sorunların kaynağı genellikle ya oyun ile Steam’in entegrasyon sorunlarından kaynaklanıyor ya da aslında doğrudan Steam’den kaynaklanıyor. Yani buradaki suçlu tam olarak Creative Assembly veya Sega değil. Ama bize ne? Sonuçta hata üzerine hata alan oyuncular oyuncudan da firmadan da soğuyorlar. Oyunla ilgili ayrıca gölgelendirme hataları var.

 

8. Optimizasyon sorunları

0888

Demin yukarılarda bir yerlerde oyunda pek optimizasyon sorunu yok demiştim. Evet, şaşılacak derece bu sorunlar oyun çıkmadan halledilmiş, ancak yine de tamamen ortadan kalkmış değiller. Özellikle tur geçme sırasında oyun inanılmaz kasılıyor ve zaman zaman tur size gelmeden hemen önce 30-60 saniyelik durduk yere beklemeler oluyor. Bu da tüm tur geçme süresini 2 – 3 dakikaya çıkartabiliyor. Özellikle pek bir şey yapmadığınız bir turu geçip, 3 dakika bekleyip, sonra tekrar pek bir şey yapmayacağınız bir tura başladığınızda cidden durum can sıkıcı olabiliyor. Neyse ki bu durumu düzelteceği öne sürülen bir yama bu hafta içinde ortaya çıkmış olacak. Bakalım yamanırken başka neler bozulacak?

 

9. Canım Türkiye’min mini mini internet kotacıkları

09

Oyunun boyutu, DLC’ler hariç 27 GB. İleride gelecek DLC’ler, eklentiler ve yamalar ile birlikte rahatlıkla 30 hatta 32 GB’ı geçecektir. Yani aylık internet kullanım hakkınızın beşte üçünü yalnızca bu oyunu indirerek bitirebilirsiniz. Bu tabi ki oyunun değil bizim ülkemizin sorunu ancak, oyuncuların Total War: Attila oynamasını engelleyebilecek ciddi bir sorun. İnternetiniz kotalı ise oyunun fiziksel bir kopyasını edinmenizi tavsiye ederim.

1 2

1 Yorum

  1. Ozan Akyıldız Cevap ver

    …Sonra farkettim ki, meğer horde olunca bölünerek çoğalmak lazımmış oturup çadır kurmak yerine.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.