8. Mega Man 20th Anniversary: Dr. Wily 1

http://www.youtube.com/watch?v=GF2g40ae_7E

Tamam kabul, biraz hile yapıyoruz. Zira bu aranjman hiçbir zaman ana oyunda kullanılmadı. Ama bir saniye durun, kazan kaldırmadan önce şunu anımsayın: Bu oyun 8-bit bir konsola çıktı. İlk defa piyasaya sürüldüğünde zaten oyunlara gitar koymanın bilinen bir yöntemi yoktu. Üstelik bu aranjman da bir cover değil, Capcom’un bizzat kendi yaptığı bir 20. yıl özel versiyonu. Yani bizce durum şu: Capcom Mega Man 2’yi eğer bugün çıkartsaydı, Dr. Wily’nin müziği gerçekten böyle olacaktı… Olmadı mı? Neyse en azından şarkı güzel!

 

9. Sonic Boom

Şimdi elimizde bahsetmemiz gereken iki şey var. Birincisi Sonic soundtrack’leri. Her zaman “uçarı” bir havayla pazarlanan Sonic’in müzikleri hiçbir zaman o dönemki rakibi (şimdiki spor partneri) Mario gibi renkli, naif ve çocuksu olmadı. Sonic’in yaşı biraz daha büyüktü, artık şirin şarkıları geçmiş, hafiften Rock dinlemeye başlamıştı. İkinci değinmemiz gereken şey ise Super Smash Bros. Brawl’ın soundtrack’i. Nintendo tarihine bir aşk mektubu olan bu soundtrack’i o kadar sevmiştik ki sanıyoruz yeni SSB çıkınca sadece yeni aranjmanlar için bile fırlatacağız cebimizdeki son parayı.

 

10. Spirit of Bladehenge

Eğer serde metalcilik varsa, Brütal Legend’ı kesinlikle oynamışsınızdır. Oynamadıysanız, neleri kaçırdığınızı bizim size anlatmamız mümkün değil. Başroldeki Jack Black’ten Lenny Kilminster’a, Ozzy Osbourne’a kadar metal dünyasının kilit adamlarının sesleriyle şekillenen; neredeyse tüm mizahını ve esprisini metal dünyasından çıkartan; bunun ötesinde de dibine kadar Schafer ve kalite kokan bir oyundu Brütal Legend. Lisanslı Metal parçalarının yanında bir de Peter McConnell’ın yazdığı bu muhteşem soundtrack’e sahipti. Kelimenin tam anlamıyla epikti.

 

11. Still in the Dark

Bismillahirahmanirahim… Ya bakın, ben bu oyunu hiç oynamadım. Samimiyetimle itiraf ediyorum. Zaten dövüş oyunlarıyla çok aram yoktur, bir de tutup işin üstatlarına hitap eden şu seriye hiç ulaşamadım. Ama soundtrack’ini ezbere biliyorum. Gerçekten. Ve işin acayibi nedir biliyor musunuz? Ben öyle çok metal de dinlemem! Böyle bambaşka bir şey Guilty Gear soundtrack’i. Hakikaten ne yapmışlar ya rabbi öyle yahu?

 

12. Terran Theme

http://www.youtube.com/watch?v=3V9wMRuJuYw

Video oyunlari için özel olarak yapılan rock / metal şarkılarını bir kenara not ediyorsak, iş Terran Theme’e geldiğinde bir adım geriye çekilmemiz gerekiyor. Blizzard’ın bu müzik işini iyi bildiği zaten aleni bir gerçek. Ama Terran Theme’de de kendilerini aşmışlar be sevgili okur! O usul usul giren gitar melodileri bir yana, ortalarda yaptığı çıkış bir yana, hafiften epikleşen o orkestral girişler bambaşka bir yana. Eminiz bunu kendi milli marşlarından daha iyi bilen Koreli gençler vardır. Hatta… Bunu milli marşları yapmış olabilirler mi devlet kararıyla falan?

 

13. The Doll That Bled

Bakın, oyunuzun ismi Splatterhouse. Neredeyse bütün sanat çizimleriniz metal müzik gruplarının albümlerinden fırlamış gibi. Oyununuzda kan gövdeyi götürüyor, öldürülen yaratıkların ucubeliği gerçekten de dudak uçuklatıyor. Ve tekrar söylüyorum, ismini Splatterhouse koymuşsunuz oyunun. Biri bana gelip “Splatterhouse diye bir metal grubu varmış” dese zerre yadırgamam. Siz bu oyunun müziklerini piyanoyla falan yapabilir misiniz? Hayır tabii ki.

 

14. Welcome Within

Sona geldi ama… İyi ki de öyle oldu. Prince of Persia: Warrior Within’in efsane müziğini burada ağırlamak ona yaraşanı iade etmek olacaktı zaten. Warrior Within’in pek çok kişinin gönlünde ayrı bir yere sahip olmasının sebebi bu müziklerdi. Hafiften oryental bir tonla buluşturulmuş, Prens’in yeni karanlık havasına yakışan bir sound yakalamıştı Ubisoft ikinci oyunla. Çok, çok güzel oturtmuşlardı oyunun içine. Sadece Welcome Within değil, neredeyse tüm oyunun OST’si bambaşkaydı. Dahaka’dan kaçış sırasında çalan müzik baştadır mesela.

 

Bonus 15. I AM MURLOC

I AM MORE THAN A FISH
I AM MORE THAN A MAN
DEATH WILL RISE, FROM THE TIDE
I AM MURLOC!

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.