Half-Life 2

Half-Life 2

Şimdi Steam’i PC oyunculuğunun başına gelmiş en güzel şey olarak yargılamak çok kolay. GabeN bizi indirimleriyle, geniş ağıyla ve kullanım kolaylığıyla kendisine bağladı zaten. Artık Steam’in yanında diğer dijital dağıtım sistemleri pespaye kalıyor. Gelin görün ki, 2004’te durum böyle değildi. Varsa erişiminiz, 2004’te aktif olan forumlara, o yıllarda yayınlanan dergilere bakın. Half-Life 2 lafı açıldığında herkes bir posta Steam’e küfrediyordu. Steam bilinmeyen, Valve’ın yıllarca beklenen oyunu için ön şart kıldığı ve en önemlisi doğru düzgün çalışmayan bir gudubetti o yıllarda. Millet Half-Life 2’yi indirirken defalarca patladı, Valve’ın kulağını da çok çınlattı.

 

SimCity

SimCity

SimCity piyasaya çıkmadan önce, neredeyse kimse oyunun neden online olmak zorunda olduğunu kavrayamıyordu. EA ısrarla online kısmının elzem olduğunu söyledi. İnsanlar meselenin tamamen iğrenç bir korsan koruması olduğu kanaatindeydi ama EA hâlâ ısrar ediyordu, oynanış için de çok önemliydi oyunun daima online olması. Oyun çıktı, sunucular patladı, kimse oyuna giremedi ama EA hâlâ ısrarcıydı. Ne zaman ki oyunun satışlarının beklenen seviyeye gelemeyeceği anlaşıldı, o zaman EA’den kritik duyuru geldi: Oyunun offline versiyonunu yapıyorlardı. Bu, sevgili geekyaparlar, EA’in neden üç sene üst üste Amerika’nın en kötü şirketi seçildiğinin kanıtıdır.

 

World of Warcraft: The Burning Crusade

World of Warcraft The Burning Crusade

Şimdilerde Warlords of Draenor pek çok kişiye oyunun en kötü çıkışı gibi geliyor olabilir. Ama dürüst olmak gerekirse TBC’nin yanında Warlords gerçekten de çocuk parkı gibi neşeli ve huzurlu bir çıkışa benziyor. TBC çıktığında dünyanın en hızlı satan PC oyunuydu ve Blizzard henüz böyle şeylere hiç ama hiç hazırlıklı değildi. İlk defa bir MMO’ya ek paket tasarlıyorlardı ve çok kritik birkaç hata yaptılar. Bunlardan ilki, Horde ve Alliance farkı gözetmeksizin tüm oyuncuların aynı bölgeden Outland’e giriş yapmalarıydı. Hellfire Peninsula’nın büyük yaban domuzu kıtlığını TBC oyuncularına sorun, kesecek mob bulamamanın faciasını hatırlarlar.

İkinci büyük hata ise şuydu, Azuremyst, Eversong ve Outland aynı sunucu mimarisinde saklanıyordu. Blood Elf ve Draenei başlangıç bölgelerinde uçamıyor olmanızın sebebi budur, zira eğer şimdiki hâllerinde uçuşa geçerseniz, kendinizi Shattrath’ın altında bulursunuz. Bu da Exodar’ı basan Shattrath muhafızlarından, Quel’Thalas’tan Shattrath’e geçen Combat bilgileri kadar pek çok bug’a sebebiyet verdi, üstüne üstlük oyuncular sunuculara ekstra yük binmekteydi. Blizzard Wrath ve Cata çıkışlarında TBC’den çok ders aldı, Pandaria’da ise çok ağır bir şekilde phasing kullandılar. Tam işi çözdüler gibi diyorduk ki, Warlords’da patladılar. Bakalım bir defa daha aynı hataya düşecekler mi?

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.