5. Eastern Plaguelands (Vanilla / Cataclysm)

Eastern Plaguelands

Hem Vanilla, hem de Cata’da dokunaklı hikayelerin yeriydi Eastern Plaguelands. Scourge’un yakıp yıktığı yerde o kadar harika öykü yaşandı ki… Argent Dawn’ın kökleri de, Ebon Blade’in kökleri de buradaydı. Arthas karanlık tarafa düşüşüne burada başlamıştı. Vanilla’nın içinde bir raid bulunduran nadir bölgelerinden de biriydi üstelik Eastern Plaguelands uzunca bir süre. Cata’da çehresini değiştirdi, biraz renk kattı bölgenin yüzüne Blizzard, ama içindeki iskelet aynen bakiydi. Burası vahim, kara, yanık topraklardı ve siz bunu biliyordunuz.

 

4. Stranglethorn Vale (Vanilla)

Stranglethorn Vale

Cata’da aldığı son hâl dayanılmaz olduğundan bertaraf etmiyoruz kendisini. O kadar da facia bir durumda değil zira. Burada vanilla diye altını çizmemizin sebebi nostaljik yatkınlıklar da değil, aksine, çok basit. Vanilla’daki STV, WoW’un gerçek anlamıyla bir MMO olduğu yerlerden biriydi. Zul’Gurub’uyla, Gurubashi Arena’sıyla, Fishing Competition’ıyla, Green Hills of Stranglethorn quest’iyle, Bloodsail Buccaneers repiyle ve tabii ki unutulmaz gank mücadeleleriyle STV, bir curcunaydı vanilla günlerinde. ZG’nin daima yeni başlayan guild’ler için bir öğrenme raid’i olarak kalması yüzünden, orada level 60’lar hiç eksik olmadı. Onlar Nesingwary için sayfa peşinde koşan 30 level’lara sataşınca da main’ler çağırılır, server’ın gördüğü en hararetli guild savaşları başlardı. Canlıydı ve heyecanlıydı Stranglethorn Vale.

 

3. Southern Barrens (Cataclysm)

Southern Barrens

Orijinal Barrens, vanilla WoW’un en büyük tasarım hataları diye 10 maddelik bir liste yapsak, 9’unu tek başına kapatırdı. Horde ırklarının dörtte üçü için mecburi olması, çok büyük olmasına rağmen çok az uçuş noktasına sahip oluşu, Alliance oyuncularının kolaylıkla ziyaret edebileceği bir limanın merkez kasabaya iki adım ötede oluşu, questlerin çoğunun sizi bu devasa bölgenin bir ucundan diğerine fütursuzca koşturması ve genel olarak kurak toprakların göze zerre hoş gelmiyor oluşu pek acayipti gerçekten de. Ama yine de, zorluklardan güzellik doğarmış ya; WoW’un en ikonik bölgelerinden biriydi de Barrens aynı zamanda. Ama dedik ya, bozuktu, o yüzden o haliyle listeye girmesi mümkün olmazdı.

Ama Cata’da Blizzard’ın üzerine en çok uğraştığı bölge oldu birden. En radikal değişiklik ise şuydu: Bölgenin kuzeyi 10-20 arası Horde oyuncularına bırakılırken, aşağısı 30-35 level aralığındaki tüm oyuncuların quest yapmasına açıktı. Ve gerçekten muhteşemdi oradaki quest’ler. Alliance ve Horde savaşını iliklerinizde hissettiğiniz tek bölgeydi neredeyse, hem de iki tarafıyla birden. Horde ve Alliance oyuncuları, resmen bütün bölge boyunca bir savaşın iki tarafını oynadılar. İki taraf da nefret etti birbirlerinden ve iki tarafın da geçerli sebepleri vardı. Southern Barrens, bu yüzden, muazzam bir savaş hikayesi anlattı bizlere ve finali, iki fraksiyon için de unutulmazdı.

 

2. Hillsbrad Foothills (Vanilla / Cataclysm)

Hillsbrad Foothills

Vanilla’da Hillsbrad bir sebepten çok ünlüydü ve o sebep tek başına bile bu bölgeyi top 10’a sokardı: Tarren Mill vs. Southshore. BG’ler gelene kadar Horde ve Alliance’ın ilk kanları döktüğü yerler bu iki kasabanın arasıydı. Bir anlamda Warcraft evreninin Hyjal’dan sonraki ilk büyük savaşıydı Hillsbrad’de yaşanan. Sonra Blizzard Cata ile bölgeden Alliance’ın elini eteğini çekti. Bu belki de bir gerilemeye yol açabilirdi bölgenin efsaneliği söz konusu olduğunda. Ama oraya yerleştirilen questler o kadar harikaydı ki, daha da yukarıya fırladı Hillsbrad gözümüzde. Eğer vaktiniz olursa, kaç level olduğunuz önemli değil, bu bölgeye bir uğrayın. WoW’un dokuduğu en keyifli, komik ve yeri geldiğinde de vurucu quest’lerin bir çoğunun burada yaşandığını göreceksiniz.

 

1. Nagrand

Nagrand

Bir numara hiç değişmedi. Benim kafamda en azından, hep aynıydı. Şahsi kanaatiniz nedir bilmiyorum, ama objektifliğe en yaklaştığım maddenin bu olduğu kanaatindeyim ben. Nagrand’ın coğrafi özellikleri kusursuzdu bir kere. Mulgore’un çayırları, Outland’in uzaylı atmosferiyle birleşmişti. Huzur veren, sükut yaşatan bir bölgeydi Nagrand. Ve hikayesel olarak da, WoW’un en sağlam karakter arklarından biri burada başlıyordu: Garrosh Hellscream’in yükselişi ve düşüşü. Horde oyuncuları için çok özeldi Nagrand, ama Alliance oyuncuları bile bu büyüleyici lokasyonda saatlerini kaybettiler yaratık avlayarak. Belki de bir bölgenin en önemli ayracıdır, o yüzden söylemek lazım, grind yapmanın en keyifli olduğu yerdi burası…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.