5. Gears of War 2

15 Gears of War 2

İlk Gears of War, Kill.Switch’ten aldığı cover mekaniğiyle aksiyon oyunlarının oynanış şeklini tümden değiştirdi, eyvallah, ama atılan temelin üzerine çıkılan her taş Gears of War 2’nindir. Horde modu, hâlen gelmiş geçmiş en heyecan verici multiplayer modlardan biri ve oyunun hikayesi, bize sorarsanız tüm serinin açık ara en iyisi.

 

4. Forza Motorsport 3

16 Forza Motorsport

Forza… Sony’nin Gran Turismo’su varsa, Microsoft’un da Forza’sı var. Bu denklemi kurmak Forza Motorsport 3’ten evvel mümkün değildi. İmkan varsa bile gönül elvermiyordu. Ama Forza Motorsport 3, tam manasıyla yarış tutkunlarının her açlığını doyurdu, bir yarış oyununda görmek isteyebileceğiniz ne varsa koydu. 4. sırayı dibine kadar hak ettiğini biliyoruz.

 

3. Lost Odyssey

17 Lost Odyssey

Geldik sürpriz noktalara. Xbox 360, dominant bir şekilde Amerikan menşeli olduğundan, Lost Odyssey’in namını bu tip listelerde pek duymazsınız. Amerikalılar tarafından, Amerikalılar için yapılmış bir konsolun en iyi exclusive oyunlarını Amerikalı bir site yazıyorsa genelde Lost Odyssey’e gönlü olsun diye 20 küsurlu sıralardan yer verir. Biz bunun külliyen saçmalık olduğunu biliyoruz. Lost Odyssey, insanı ağlatan Thousand Year Dream’leriyle, harika grafikleriyle, J-RYO türünün en tepe noktasından gelen oynanış mekanikleriyle ıska geçilmemesi gereken bir klasik. Xbox 360’ın da ne denli çok yönlü bir platform olduğunun ispatı.

 

2. Shadow Complex

18 Shadow Complex

İlk üçte klasik bir yön belirlemeyeceğimizi herhalde Lost Odyssey’den anlamışsınızdır. Ama biz inanıyoruz ki şu satırları dünyanın herhangi bir yerinden yazıyor olsaydık da Shadow Complex’i ilk üçten uzak tutmak pek mümkün olmayacaktı. Emektar yazar Peter David’in senaryosu, Epic’in muhteşem grafikleri ve Chair Entertainment’ın tam manasıyla kusursuzlaştırdığı oynanışıyla Shadow Complex boyuna bakmadan uğruna 360 alınacak oyunlar listesine adını yazdırabiliyordu. Çıktığında rekor üstüne rekor kırdı, sayısız Game of the Year ödülüne aday gösterildi. Hiçbiri haksız değil.

 

1. Fable II

19 Fable 2

Evet. Bizce gelmiş geçmiş en iyi 360’a özel oyun Fable II’dir. İlk Fable Molyneux’nün vaatleri altında yığılıp kalan bir oyundu. Fable 3’ün ne olduğunu ise biz bugüne bugün hâlâ çözebilmiş değiliz. Ama Fable II, yalancı çoban Molyneux’nün başyapıtıdır. Oynarken, etrafımda oyunu oynayan diğer insanlarla devamlı başımıza gelen şeyleri konuştuğumuzu hatırlıyorum. Çoğu birbirini tutmuyordu. Yaptığımız seçimler, verdiğimiz kararlar etraftan hemen tepki alıyor ve uzun vade sonuçları doğuruyordu. Artık seçim-sonuç meselesi iyice derinleştiğinden, belki de Fable II naif kaldı, ama sonunda yaptırdığı seçimin oyun seçimleri tarihindeki en ağırlarından biri olduğunu düşünüyoruz. Omzumuza yük binmişti, alnımız sırılsıklam olmuştu. Neden mi? Fable II oyun tarihinin gelmiş geçmiş en muhteşem “sidekick” karakterine sahipti zira: Köpek. Ne Clementine, ne Elizabeth, ne Ellie, uğruna öleceğimiz tek yancı karakter Fable II’deki köpektir!

1 2 3 4
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.