Çizgi romanlar söz konusu olduğunda, adı geçince durup bir saniye saygı duruşunda bulunmanız gereken bazı usta kalemler vardır. Kimisi artık aramızda değildir, Jack Kirby, Will Eisner, Steve Ditko, John Romita Sr, Julius Schwartz gibi. Kimisi ise daha hayatı sonlanmadan o mertebeye erişmiş, çizgi romanların gidişatını değiştiren insanlar arasında yerlerini almışlardır. Alan Moore gibi, Frank Miller gibi, Brian Michael Bendis gibi isimlerdir bunlar.

Captain_America_White_1_Cover

Bunların arasında adı anılmayan bir kişi var ki, aslında çizgi roman okurları çok muhabbetle bahsederler kendisinden, ama ne hikmetse dışarıda pek sanı bilinmez: Jeph Loeb. Özellikle 90’larda kader ortağı Tim Sale ile yazdığı bazı hikayeler, resmen efsanenin de efsanesidir. Batman: The Long Halloween desek mesela size, ya da Superman For All Seasons, sanıyoruz Loeb ve Sale ortaklığının verimini az buçuk anlatmış oluruz.

Jeph Loeb şu an en çok Marvel ile anılıyor, zira şu sıralar MCU adını verdiğimiz bu devasa makinenin televizyon ayağının başında durmakta. Agents of SHIELD’dan da, Agent Carter’dan da, Daredevil’dan da kendisi sorumlu anlayacağınız. Filmler için Kevin Feige neyse, diziler için de Jeph Loeb o. Fakat bunlara rağmen, Loeb muhtemelen Marvel tarihine yine Tim Sale ile yazdığı “renk üçlemesi” ile geçecek. Bu ikilinin çıkarttığı Daredevil: Yellow, Spider-Man: Blue ve Hulk: Grey çizgi romanları, şu an bile Marvel’ın çıkarttığı en iyi işler arasında geçiyorlar.

Captain_America_White_1_Preview_2

Meğerse, bu renk üçlemesi, üçleme değilmiş. Bunu  ben şahsen şu an öğreniyorum ve dumurlardan da dumur beğenmekteyim acayip bir şekilde. Meğer Jeph Loeb ve Tim Sale, uzun bir vakit önce bir de Captain America: White yazmışlar. Aynı Daredevil: Yellow gibi kahramanın orijin hikayesine başka bir gözden bakacak olan bu eser, ertelenmiş de ertelenmiş. Ta bugüne kadar. Tamı tamına YEDİ sene sonra, Captain America: White, 2015 içerisinde, Eylül ayında, ilk iki sayısıyla piyasaya çıkacak. Devamı da gelecek. Elbette, Secret Wars sonrası durumdan etkilenmediğini söylemeye gerek bile yok, devamlılığın dışarısında olacak. Ben kendi payıma, bu yedi senelik işten ne çıktığını felaket derecede merak ediyorum. Çıktığı gün de kendisini edinmiş olacağım. Siz?

 

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

  1. Batman: The Long Halloween bayıktı bence. Hele o çizimler; kör olacaktım neredeyse.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.